Cumhur Reisi Erdoğan, Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın peşi sıra millete seslendi: (4)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemizin dünyadaki bildirme prestijli markalarından biri haline mevrut İstanbul Havalimanı bu ayın 22 günü 30 bin 970 uçuşla 5 milyondan fazla yolcuyu ağırladı.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından millete seslendi.

Havalimanlarındaki geçici sayılarına değinen Erdoğan, şu bilgileri paylaştı:

“Ülkemizin dünyadaki en prestijli markalarından biri haline gelen İstanbul Hava Meydanı bu ayın ilk 22 haset hep 30 bin 970 uçuşla seyahat fail 5 milyondan çok yolcuyu ağırladı. Maslahat bu, karakaçan ölür kalır semeri, eş ölür kalır eseri. Biz bu eserlerle övüneceğiz. Sen ne yaptın, hangi? Onu söyle. Öyle İstanbul’üstelik gidip benzeri çeşmenin musluğunu çevirmekle açılış olamaz. Bak bu büyüklüğünde büyükşehir belediyeleri kazandınız, bu büyükşehir belediyeleriniz ne yaptı ya bunları söyleyin. Bir el yapmaktan acizsiniz. Yapamazsınız zira kentlileşmiş olmak eksantrik benzeri şeydir ama gayrimedeni kalkışmak alelacayip tıpkısı şeydir.

Tığ ‘Yol medeniyettir’ diyoruz, ‘Su medeniyettir’ diyoruz ama siz gelirken suyu çok çok ucuzlatacağınızı söylemiştiniz ama deminden suya bindirim üzerine zam yapıyorsunuz. Ne oldu? Hastalık? Ben vatandaşlarıma bunu tefhim etmek istiyorum. İşte İstanbul’un Belediye Başkanı olduğum devir sizler suyun ne derk geldiğini gayet dolgunca biliyordunuz. Sular akıyor muydu? Bulunmayan. Tığ bilcümle bu işleri hallettik mi, hallettik. Suyu gayet huzursuz fiyata biz İstanbul halkına verdik. Ne ant? 94’te. Bizden ilk tekrar CHP vardı ama onlarla maatteessüf suyu keşfetmek türe getire, yoktu.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya Havalimanı’nın 20 bin 235 uçuşla 3,6 milyonu çok yolcuya hizmet verdiğini belirtti.

Türkiye’nin dünya ile yarıştığına belen fail Erdoğan, şunları söyledi:

“Sabiha Gökçen… Bay Kemal göstergeç monitör dolaşıyordu ‘Sabiha Gökçen için ne lüzumlu var, ihtiyacımız namevcut ki’ hakeza konuşuyordu. evet şu anda Sabiha Gökçen’den aynı dönemde 13 bin 200 pervaz ve 2,2 milyon yolcuyla, o de bu kervana katıldı. evet anlamaz bunlar anlamaz. Ben sevgili vatandaşlarıma sesleniyorum, diyorum ki ‘Bak şimdi tığ ikinci pisti üstelik yapıyoruz.’ İnşallah mayısta ikinci pistimiz bitiyor ve tıpkısı gayrı taraftan kullanılmamış terminal binasını üstelik yapacağız Sabiha Gökçen’e ve Malezyalılar ‘Bırakın tığ yapalım’ diyorlar. Henüz evvel geçmek istiyorlardı amma baktılar ki burasının maşallahı var, pist pırıl pırıl, inşallah mayısta bitiyor. Aynı taraftan da şu anda terminalin yapımı ile müteallik çalışmaların kararını vereceğiz. Malezyalılarla eş mı yaparız, yoksa halis Malezyalılara mı bırakırız, bilcümle bunların bütünü hesap tezkere işidir. Erkek Eksiksizlik bu işlerden anlamazsın. Tığ ülkemizin hayrına hangi varsa bunları yapacağız. Avrupa’dakiler başta tevessül etmek amacıyla acun havacılığı çok yavaş sorunlarla boğuşurken hamdolsun bizim havalimanlarımız rekordan rekora koşuyor. Konfor var, izzetüikram.. Tek havalimanında ve havayollarında bizimkiler kadar nitelik, ikram bulunmayan.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sabık cumartesi haset Sakarya’üstelik hizmete açılan Orijin-Karasu yolunun 49 kilometrelik kısmının bölgedeki alçak trafiği oylumlu ölçüde rahatlatacağını kaydetti.

Ulaştırma projelerinin açılışlarını kıvrak sürdürdüklerini, bu hafta üstelik açılış olacağını ve Şaşkın Dağları bölgesinde 4,6 milyar lira bire bir yatırım bedeli ile inşa edilen, içinde 5,7 kilometreyi bulan Assos ve Troya tünellerinin da yer aldığı toplamı 9,6 kilometre olan Ayvacık-Küçükkuyu yolunun açılışa amade hale getirildiğini vurgulayan Erdoğan, Bönce Dağı’nın imdi yangınlarla anılmamasını istediklerini belirtti ve “İşte buralardan araçlar bu tünellerden rahatlıkla geçsin.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Diyarbakır’da Cenup Mağrip Mekân Yolu’nu 29 kilometreyi aşan uzunluğu, köprülü kavşakları ve köprüleri ile 1 milyar lira maliyetle tamamladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

” Malatya’de envestisman bedeli 2,6 milyar liralık olan Malatya- Hekimhan yolunu üzerindeki 8 tüneli, 16 köprüsüyle hizmete almaya hazırlanıyoruz. ya tıpkı bile sen kalk birlikte kim evet ‘Böyle hakeza, tığ şurada şöyle metro yaptık’, ‘Şöyle tünel yaptık’. ya anlamaz, bilmez bu işleri. Verimli bereketli yalan söyler. Dürüstlük yok, istihsal yok. Gaziantep’te güzergahı 25,5 kilometreyi bulan 16 istasyonlu, günlük 358 bin yolcuya bakım verecek Gaziray’ı bitirdik. İstanbul’üstelik Kadıköy- Pendik metro hattının devamı niteliğindeki 7,4 kilometre uzunluğa topluluk günlük 1,2 milyon yaya kapasiteli Pendik-Sabiha Gökçen metro hattının inşasını nihayete erdirdik, o dahi bitti. Umum bu projeleri ekim kocaoğlan süresince inşallah hizmete açmayı planlıyoruz. Bu iz ve hizmet şöleninin açılışını önümüzdeki ilişki haset, 2 Ekim’dahi Pendik-Sabiha Gökçen yer altı treni hattıyla yapıyoruz. Ülkemize bugüne kadar 183 bilyon dolarlık ulaştırma ve tanıtma altyapısı nasıl kazandırdıysak, inşallah 2053’e kadar 198 bilyon dolarlık arttırma iblağ ve enfrastrüktür yatırımıyla birlikte buluşturacağız.”

Eserleri milletin hizmetine sunmayı sürdürdüklerini vurgulayan Erdoğan, sunma balaban afiyet yatırımlarından birisi olan Ankara’nın 2. kent hastanesi Etlik Kent Hastanesinin 28 Eylül Çarşamba törenle hizmete açılacağını söyledi.

Reisicumhur Erdoğan, önümüzdeki hafta sonu mevki genelindeki cemevlerinin anne atma ve şişman küşat töreninin gerçekleştirileceğini kaydetti.

(Sürecek)

Share: