Cumhur Reisi Erdoğan Assos ve Troya Tünelleri Açılış Töreni’nde konuştu Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Cumhuriyetimizin yüzüncü yaşını, bayağı yıl dönümü kutlamasının çok ötesine güzeşte ‘Türkiye Yüzyılı’ atılımıyla karşılamaya hazırlanıyoruz.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden, Çanakkale Ayvacık- Küçükkuyu Yolu Assos ve Troya Tünelleri Açılış Töreni’ne etken bağlantıyla katıldı.

Ülkenin manevi muhafızlarından, Cumhuriyetin muştucularından Çanakkale’ye bakir tıpkı ürün henüz kazandırmanın sevinciyle aynı arada olduklarını tamlayan Erdoğan, açılış heyecanını yerinden yaşama arzusunda olduğunu, ancak programlarının yoğunluğunun buna halk vermediğini söyledi.

Açılışı daha fazla geciktirmemek için enerjik bağlantıyla programı akdetmek istediklerini aktaran Erdoğan, Ayvacık-Küçükkuyu Yolu Assos ve Troya Tünelleri’nin Çanakkale ve ülkeye hayırlı olmasını diledi.

Uzunluğu 5,7 kilometreyi bulan tünellerle, toplamda 9,6 kilometrelik bu yolun Balıkesir ve İzmir’e ulaşımı sağlayıcı şimal-güney aksının yeryüzü koca kısımlarından biri olduğuna dikkati calip Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçtiğimiz Mart ayında hizmete açtığımız 1915 Çanakkale Köprüsü ile bölgede hızlanan trafiğe karşılık verecek, yatırım bedeli 4,6 bilyon lira olan bir projeyi henüz şehrimize kazandırmış oluyoruz. Açtığımız tüneller yardımıyla Bön Dağları’nın o oylumlu tabiatına sunu aşağılık tıpkısı kötülük vermeden Ayvacık-Küçükkuyu arasındaki mesafeyi kısaca 2,5 kilometre kısalttık. Henüz önce 50 an süren yolculuğun 5 dakikaya inmesiyle hem zamandan hem yakıttan hem emisyondan elde ettiğimiz alacak, yılda 133 milyon liraya mukabele ediyor. Vatandaşlarımıza, konforu kalan, güvenliği yükselen, süresi kısalan tıpkısı seyahatle sevdiklerine ulaşabilecekleri eserleri kazandırmayı sürdüreceğiz.”

“Kahramanlarımızın hatıraları şehrin her avuç toprağında kokmaktadır”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılışını yaptıkları yolla, bölgede bundan sonra bölünmüş kez standardına cemaat olmayan anne güzergah bırakmadıklarını dile getirdi.

Tünellerin methal ve çıkışlarında yapılan kaplamalar ve rölyeflerin, projeye ayrı benzeri görk kattığına inandığını rapor fail Erdoğan, şunları söyledi:

“Çanakkale Savaşı’nın kocaman sembollerini içeren bu çalışmalar, tünelleri kullanan vatandaşlarımıza zaferlerimizin coşkusunu dahi yaşatacaktır. Tarihimizin eke şehri, Cumhuriyetimizin üretim ve turizm kenti, iki kıtanın birleşim yeri Çanakkale’ye da böylesi yakışırdı. Literatür tatilcilerin, kışın nahiye halkının ulaşımını rahatlatacak bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen bakanlığımızı, kurumlarımızı, müteahhit firmayı, mühendisinden işçisine herkesi tebrik ediyorum. Bire Bir Anadolu’nun ayrıksı yerleri gibi Çanakkale’nin de beherglas köşesi hem yabanlık tarihinin hem kişi tarihimizin hazineleriyle bezelidir. Aristo’nun şehri Assos ile Homeros’un şehri Troya dahi bunlar arasındadır. Anafartalar kahramanı Gazi Mustafa Kemal’in ve bize aynı çağ esbak o nazik zaferi yaşatan tam kahramanlarımızın hatıraları bibi bu şehrin temas avuç toprağında buram buram kokmaktadır.”

“2053 vizyonumuzun inşasına başlıyoruz”

Cumhur Reisi Erdoğan, ortasından bahir güzeşte Çanakkale’nin benzeri İstanbul üzere iki yakasındaki iki hisarla misafirlerini selamladığını aktardı. Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Fatih’in mirası, Kermen-i Sultaniye ve Kilitbahir Kalesi’nin bize verdiği mesajları, bu vatanın herhangi bir köşesini kitap ve hizmetlerimizle donatarak, sunu iyice şekliyle aldığımızı düşünüyorum. Şehitliklerimizi bayındır ederek, köprümüzü mensur ederek, yollarımızı yaparak, sanayisiyle, tarımıyla, ticaretiyle turizmiyle herhangi bir alanda Çanakkale’yi geliştirerek, ecdadın emanetine sahip çıkıyoruz. Marmara’yı fırdolayı muhasır, 1915 Çanakkale Köprüsü ile boğazı geçen otoyol projesi birlikte başlı başına tarihe kazınmış bir mühürdür. Demin Çanakkale ile 81 vilayetimizin tamamını saran yıpranmamış tıpkısı heyecanın, yıpranmamış benzeri hamlenin bile çalışmalarını yürütüyoruz. Mugayeret toplanıp dağılmaktan ayrıksı tek hisse senedi yapmazken tığ usta benzeri satranç oyuncusu titizliği ile ülkemizin ati asrını planlıyoruz. Cumhuriyetimizin yüzüncü yaşını, amiyane sene dönümü kutlamasının çok ötesine geçen ‘Türkiye Yüzyılı’ atılımıyla karşılamaya hazırlanıyoruz. Daha geçmiş milletimizi lacerem 2023 hedeflerimize ufkuyla buluşturmuşsak, inşallah demincek da Türkiye Yüzyılı programımızla 2053 vizyonumuzun inşasına başlıyoruz.”

“Şişman ve kıpırdak Türkiye’yi inşa etmenin peşindeyiz”

Erdoğan, sabık 20 yılda ülkeyi dünyanın genişlik büyükleri arasına yükseltmek amacıyla gereken altyapıyı kurduklarını, eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerjiye, sanayiden tarıma gelişigüzel alanda Türkiye’yi, Cumhuriyetin ikinci asrını, “Türkiye Yüzyılı” haline getirecek nazik dönüşüme hazırladıklarını dile getirdi.

Küresel siyasi ve kazançlı krizler kimi alanlarda işlerini zorlaştırsa bile büyük dönüşümün gerekliliğini ve kaçınılmazlığını tasdik ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şunları kaydetti:

“Hayat pahalılığının getirdiği sıkıntılarımız olmakla beraber, imkanlarımız ve kararlılığımız daha büyüktür. Türkiye’yi, çarkıt siyaseten cılız, iktisadi namına yorgun, toplumsal yerine parçalanmış, idari namına perişan, basiret yerine çorak, bakım adına noksan günlerine et kafalı geçmek isteyenler tabiatıyla vardır. Ama hamdolsun milletimiz, demokratlık ve kalkınma reformlarıyla elde ettiği kazanımların kıymetini çokça ongun biliyor. Ülkemizin heyecanının bunlardan mankafa gitmek değil, daha gelecek adımlar alaşağı etmek olduğu gerçeği de vatandaşlarımızın zihinlerinde mıh üzere yer etmiştir. Gençlerimizin Türkiye Yüzyılı konusundaki heyecanının, dinamizminin büyüklüğünü söylemeye gerek birlikte duymuyorum. Bunun için tıpkısı yandan nişane ve bakım siyasetimizin ürünü bilcümle bu projelerimizin yapımına ve açılışına aleniyet vermeden bitmeme ederken, özge yandan üstelik yeni aynı basiret düz yazı ediyoruz. Bu seziş, Türkiye’nin her bir şehrinin, milletimizin her bir ferdinin onlarla beraber tüm dostlarımız ve kardeşlerimizin hayallerini, beklentilerini, yarınlarını kuşatacaktır. Bütün söylediğimiz kabilinden Türkiye katiyen haritada gözüken sınırlarından itibaren tıpkı ülke değildir. Bizim heves sınırlarımız, ecdadımızın 3 ana kara, 7 abuhava tarifiyle tabir ettiği genişliktedir. Tığ kendimizle birlikte kalbi ve gözü bize yönelmiş cümle dostlarımız, bütün mazlum ve mağdurlar üzere nazik ve canlı Türkiye’yi düz yazı etmenin peşindeyiz. Rabb’im kaş ve yardımcımız olsun.”

Cumhur Reisi Erdoğan, elan sonra Nazır Karaismailoğlu’ndan tüneller ve çevresinin gösterilmesini istedi. Alanı inceleyici Erdoğan, “Adil Koca bu yol peyzaj çalışmalarını boşlama etmemişsin. Tebrik Kartı ediyorum. Girişler, çıkışlar ağaçlandırma ve çimlendirme kendisine gayet domuzuna. Maşallah. Biraz henüz yeşili artırırsak çokça elan sunturlu olacak.” dedi.

Vekil Karaismailoğlu dahi Çanakkale’ye yakışan şekilde tünelleri yapmaya çalıştıklarını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatının ardından Karaismailoğlu ve beraberindekiler kurdele keserek tünellerin açılışını gerçekleştirdi.

Share: