Çukur taşları da bindirim furyasına katıldı! 80 bin liraya bile var 7 bin liraya de

Akıbet dönemde art arda gelen zamlardan, hece taşı fiyatları üstelik nasibini aldı. Mermer ustaları, geçtiğimiz yıla göre yüzdelik 100 çoğalma ile 250 TL’den 500 TL’ye sâdır hece taşı fiyatlarının maliyet kaynaklı olduğunu söyledi. Bu dönemde tıpkı oyuntu bando fiyatı 7 bin ile 80 bin TL ortada mübayenet gösteriyor.

ÖLMEDEN ÇUKUR TAŞLARINI YAPTIRIYORLAR

Bu dönemde kâh müşterilerden enteresan talepler de geliyor. Mermer ustalarına bakarak, gâh müşteriler mezar taşını hayattayken yaptırıp ahiret yolculuğu tarihi kısmını abes bıraktırıyor. Ölümünden bilahare tarih eklenip gelecek dönemdeki beklenen maliyet artışında etkilenmiyor.

EN BAĞAN MEZAR FİYATI 7 BİN

Mezar taşlarındaki çoğalma üzerine açıklamalarda bulunan mermer ustası Şükrü Geçer, “Mezar yapımı ve tadilatını yapıyoruz. Güzeşte yıl mezar taşlarını 250 TL’ye alıyorduk, şimdi ise 500 TL’ye alıyoruz. Kestirmece yüzdelik 100 zam oldu ve taşların maliyeti çokça arttı. Oyuntu takımını sabık yıl bin 200 ile bin 500 TL arasında alıyorduk. Şimdi ise 3 bin TL’ye alıyoruz. Mezarın müşteriye teslim fiyatı arz bağan 7 bin TL. Bildirme faziletkâr pahalı mermer fiyatı ise 80 bin TL’ye kadar çıkıyor. en son zam yüzdelik 30 geldi” şeklinde konuştu.

“MEZARI AÇABİLİR MİSİNİZ DİYORLAR”

Vatandaşlar aracılığıyla enteresan tekliflerin geldiğini tamlayan Mazbut, “Elan evvel yakını cansız şahıslar, mezarı açabilir misiniz vira etmek istiyoruz tarzında talepleri oluyor. Ayrımsız üstelik bazen vatandaşlar ölmeden evvel mezar taşını yaptırıyor. Talepler doğrultusunda doğum tarihi kadar yazılması gerekenleri yazıyoruz, irtihal durumunda ise ölüm tarihini yazıyoruz” dedi.

EN AŞKIN ÜRETİM BALIKESİR, AFYONDA, BİLECİK VE DENİZLİ’DE

Türkiye’de türlü ulam ve desenlerde mermer, kireç taşı, pamuk taşı oluşumlu kireç taşı, yığışım, breş ve magmatik asıllı kayaçlar bulunuyor. Acun pazarlarında gusto kazanabilecek nitelikte katıksız taş çeşidine eş olan Türkiye’bile, rezervler Küçük Asya ve Trakya boyunca serbest benzeri bölgeye yaygın durumda. Rezervlerin bölgelere göre dağılımı, Iye Bölgesi yüzdelik 32, Marmara yüzde 26, İç Anadolu yüzde 11, Şark Küçük Asya, Güneydoğu Küçük Asya, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi yüzde 31 düzeyinde. Sektörde tahminî bin 500 nüsha saf taş ocağı, üretimevi ölçeğinde cıvıltı gösteren 2 bin yapılış, orta ve hasis ölçekli 9 bin işlik canlılık gösteriyor. Üretimin en fazla olduğu iller; Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli ve Muğla yerine öne çıkıyor.

Bu bölgelerdeki istihsal, bütün üretimin yüzde 65’ini oluşturmaktadır. Hesaplı mermer yataklarının bulunduğu ayrıksı iller ise; Bursa, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Niğde, Kayseri, Artvin, Bitlis, Erzincan, Bayburt, Sivas, Tokat, Denizli, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Manisa’dır.Share: