Cirit sahalarının eş hakemi erkeklere taş çıkarıyor

Manisa’nın Selendi ilçesinde oynanan Atlı Cirit çeyrek bitiş müsabakalarında Erzurum Atatürk Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencisi Ebru Emine Toraman yegâne karı hakem olarak dikkat çekiyor.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Eğitim Bilimi Fakültesi son sınıf öğrencisi Ebru Emine Toraman, Selendi’da başlayan ve 5 dönüş devam edecek olan Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Süvari Cirit Müsabakaları çeyrek altın bitiş maçlarının tek avrat hakemi kendisine özen çekiyor. Daha 19 yaşında olan ve müsabakalarda başhakemlik, ölçülü yargıcılık ve çizgi hakemliği yaparak ayvaz meslektaşlarına taş çıkaran Toraman, verdiği kararları ile sporcuların de takdirini alıyor.

Ebru Emine Toroman, “Dedem cirit oyunu oynuyormuş bu ağababa sporu cirit sevgisi ondan bana mütezayit ayrımsız bırakıt. Severek yapıyorum. daha çok da yapmaya bitmeme edeceğim zira Türklerin Orta Asya’dan Anadolu’ya geldikleri dönemden beri oynadıkları çekişme oyunu namına bilinen ciriti bugünlere taşıyan atalarımız, bütün beygir sırtında hayatlarını sürdürmüş. Bu nedenle ego birlikte atlı cirit oyunu sporuna alın bilcümle bağlam duydum. Ailemin de desteği ile bu mesleği yapmaya değişmeyen verdim. Mutluyum.” dedi. – MANİSA

Share: