Çinli Lisha Yu’nun öldürülmesine ait davada mütalaa açıklandı

Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı Lisha Yu isimli kadının öldürülüp gömülmesine ilgilendiren davada savcılık, 5 sanıktan 3’ünün “kasten katil” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istek etti.

Bakırköy 23. Kısık Ukubet Mahkemesindeki duruşmaya, 3 mevkuf maznun ile tarafların avukatları katıldı.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklanan Cumhuriyet Altını savcısı, sanıklardan Abdulgaffar Tamuygur’un 22 Mayıs 2021’dahi irtihal etmesi nedeniyle hakkındaki davanın düşmesine değişmeyen verilmesini, sanık Teşrinisani Yarkenli’nin hakkında ehliyetli beyyine bulunmaması zımnında beraatini istedi.

Sanıklar Yunuscan Türkistanlı, Abdulvahap Abdurrahman ve Hüseyin Ahmed’in olayın başından itibaren birbirleriyle angajmanlı oldukları, aralarında yaptıkları iş bölümü mucibince gelişigüzel akıntı ederek maktulü detaylı müddet izleme ettiklerine kayran sunulan mütalaada, bu sanıkların yaptıkları planın benzeri parçası adına kaza süsü atfetmek suretiyle kaçırdıkları maktulü valiz içerisinde bagaja koyup tafsilatlı müddet burada tutmak suretiyle ölümüne sebep oldukları anlatıldı.

Mütalaada, sanıkların eylemlerini önceden tasarladıklarının anlaşıldığına aksan yapılarak, 3 sanığın “taammüden cani” suçundan değişik ağırlaştırılmış müebbet ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 4’er yıldan 14’er yıla büyüklüğünde mahbes cezasına çarptırılmaları dilek edildi.

Duruşmada bayram verilen maznun Yunuscan Türkistanlı, öldürme kastıyla âdem kaçırma niyetlerinin olmadığını savunarak, “Ölen kişiyi alarga yakından tanımıyorum. Her şey pattadak olmuştur. Betimleme söz konusu değildir. Keşki olmasaydı, haddinden fazla pişmanım.” dedi.

Diğer maznun Hüseyin Ahmed üstelik ahiret yolculuğu olayıyla hiçbir ilgisinin olmadığını argüman ederek, tahliyesini istedi.

Sanık Abduvahap Abdurahman, “Yegâne suçum araca atlamak ve telefonumu araçta unutmaktır. Olayla ait bilgim yoktur.” iddiasında bulundu.

Sanıkların avukatları, mütalaaya karşı beyanda düşmek amacıyla müddet istedi.

Mahkeme, maznun avukatlarına mütalaaya karşı beyanda bulunmaları amacıyla müddet vererek duruşmayı erteledi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 2 Teşrinievvel 2019’da Çin El Cumhuriyeti vatandaşı Lisha Yu’dan, telefonla arkadaşına Sefaköy’bile oldukça ayrımsız kaza yaptığını ancak eke bire bir şeyi olmadığını söylemesinin arkası sıra benzeri henüz malumat alınamadığı anlatılıyor.

Kayıp olan Lisha Yu ile ilişik yapılan araştırma sonucunda kaçırıldığının ve öldürüldüğünün belirlendiği aktarılan iddianamede, maktulün fenomen tarihinde aracıyla evinden çıktıktan sonraları sanıklar Hüseyin Ahmed, Yunuscan Türkistanlı ve Adbuvahap Abdurrahman’ın ortamında bulunduğu araçla takibe alındığı, bu sanıkların Küçükçekmece’üstelik maktulün aracına arkadan çarparak kaymakamlık süsü verdikleri, araçtan nazil Lisha Yu’nun zorla alıkonulduğu, araçla Sultanbeyli taraflarına götürüldüğü kaydediliyor.

İddianamede, sanıklar Türkistanlı ve Abdurrahman’ın maktul Lisha Yu’yu bire bir valize zorla soktuğu ve sabaha alın Bilecik’in Söğüt ilçesine götürdükleri vurgulanarak, sanıkların bu eylemi yaparken maznun Abdugaffar Tamuygur’un dahi olay yeri veya oraya andıran benzeri noktada bulunduğu aktarılıyor.

Maktulün valize konulduktan sonra öldüğünün anlaşıldığı belirtilen iddianamede, maktulün Söğüt’te Tamuygur’un arazisine gömüldüğü, sanıkların kullandığı aracın sahibinin birlikte Son Teşrin Yarkenli olduğunu belirtiliyor.

İddianamede, sanıklar Abdulgaffar Tamuygur, Abduvahap Abdurrahman, Hüseyin Ahmed ve Yunuscan Türkistanlı için “kasten kasten cani” suçundan değişik ağırlaştırılmış müebbet, “matematik, gözdağı yahut hile kullanarak ani aşkın güç tarafından kişiyi hürriyetinden mahrum kılma” suçundan dörder yıldan 14’er yıla kadar hapishane cezası, sanık Teşrinisani Yarkenli hakkında ise “kasten bile bile öldürmeye müzaheret ika” ve “matematik, tehdit yahut alavere dalavere kullanarak aniden aşkın can yoluyla kişiyi hürriyetinden yoksun kılmaya arkalama ika” suçlarından 17 yıldan 27 yıla kadar dam cezası isteniyor.

Share: