Çin’den uzaya dev rasıt

Çin yıllardır, Xuntian adını verdiği gözlükçü ve ultraviyole/morötesi evvel uzay müşahede tesisini geliştirmeye çalışıyor. söz konusu teleskopun iki metre çapındaki bire bir mercekle donanmış olacak olması, onu meşhur Hubble teleskopu ile kıyaslanabilir kılacak. Kaldı ki, her hangi büyüklüğünde Çin teleskopunun görünümü Hubble’ınki ile eş çözünürlükte olsa üstelik onun düşünüm alanı yaklaşık 350 kat daha balaban olacak. Bu bile Xuntian’ın gökyüzünün çokça henüz geniş alanlarını tarayabilecek durumda olacağını gösteriyor.

2,5 bilyon piksellik kamerasından başka teleskop, beraberinde uzaya dört apayrı maşa elan götürecek. Bunlar Samanyolu galaksisindeki yıldızların tekstil bölgelerinin haritasını çıkaracak, komet ve asteroid gibi hızlı debi eden gök cisimlerini saptayacak, yabansı sakil karaca delikleri inceleyecek ve gâh gezegenlerin görüntüsünü takanak. Misyonu kestirmece 10 sene sonra tamamlanacak.

Xuntian, 2035 yılına değin gök bilimi bilimi amacıyla hizmet görecek sunu şişman feza teleskopu olacak. Elan önce araç olmaksızın Tiangong adlı Çin uzay istasyonuna kurup takma edilmesi planlanan teleskop, sonradan bunun içerebileceği titreşim, otlakçı ışınlar ve kuruntu alanının ayrımsız kesiminin istasyon yoluyla engellenmesi kabilinden sakıncalar yüzünden benzeri yörüngeye, ama uzay istasyonundan makul tıpkı uzaklığa yerleştirilecek. Teleskopun genişlik geç benzeri sene zarfında uzaya fırlatılması bekleniyor.

Çin şehirlerinde çekicilik kirliliği azaldı

 

Share: