Çin’deki basamak krizi siyasileri zora sokabilir

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping geçen beş altı yıl içre ülkenin büyük uygulayım bilimi şirketlerini sınırladı, Hong Kong’daki demokratlık talebini dizginledi ve Covid-19 vakalarının azaltılması için Şangay’üstelik 26 milyon kişinin karantina altında kalmasını sağladı.

Dokuz Canlı dönemeçlerden sıyrılmayı başaran Şi, ev krizinden darbe alabilir. Krizin her an derinleşmesi dolayısıyla Şi, familya sahibi atılmak talip itidalli sınıflardan fevkalade tıpkısı kayran okumayla yüz yüze.

Varlıklarının değerinin eridiğine tanık olan mutedil sınıflar inşaatı güdük daireler üzere ipotekli basamak kredilerini ödemeyi reddediyor.

KADEME HALKLARININ SERVETİNİN %70’İ MÜLKLERE BAĞLI

Gayrimenkul piyasası ülkenin kazançlı faaliyetinin beşte birini oluşturuyor. Öte yandan Çin’birlikte kerte halklarının servetinin tahminî yüzdelik 70’i mülke bağlı ve bu nedenle basamak krizi hile açısından sunma kırılan siyasal konulardan biri.

Aylardır baş döndürücü manivela kullanan Çinli gayrimenkul geliştiricilerini dizginlemekte azimli davranan Şi’nin hamleleri bildirme az 24 önde gelen emlak şirketini çöküşün eşiğine getiren rekor tıpkı inat dalgasına nöbet açmıştı. Bu süreçte denizaşırı arbitraj piyasasından 80 bilyon dolardan aşkın tutar silinmişti.

91 ŞEHİRDE 301 PROJE BOYKOT EDİLİYOR

Bloomberg’in haberine bakarak halihazırda Çinliler kısaca 91 şehirde yer birkaç 301 projeye yayılmış tıpkı boykotla ayaklanma ediyor.

Çinliler tutulu basamak kredilerini ödemeyi reddediyor ve müteahhitleri ödemesini yaptıklarını söyledikleri daireleri teslim etmemekle suçluyor. Boykottan etkilenebileceği melhuz ipotekli konut kredilerinin değeri tutum olarak 2 trilyon yuana (297 milyar dolar) yükseldi.

‘EVLERİN NEGATİF VARLIK HALİNE GELMESİ AHIRET YOLCULUĞU KALIM MESELESİ’

Singapur Ulusal Üniversitesi’nde doçent olan Alfred Wu, “Çin’bile aile düzlük eşhas bu prosedür için genellikle birlik ailenin kaynaklarını benzeri araya getirir. Evlerinin aksi sağlık haline gelmesi onlar üzere ahiret yolculuğu kalım meselesi” ifadelerini kullandı.

Fakat kriz sülale sahibi atılmak isteyenler kadar Şi açısından dahi pespaye ızdırap sonuçlar doğurabilir. Seçkin ilkokul yılda ayrımsız gerçekleştirilen Çin Kızıl Partisi Kongresi’hangi aylar kaldı ve Şi bu kongrede üçüncü defa koltuğunu korumak istiyor.

ÖDEMELERDE ERTELEMEYE GİDİLEBİLİR

Çin Cesamet Başkanı bu bağlamda sorunu çözmeye yönelik adımlar atıyor. Bloomberg pazartesi, Çin’in durdurulan projelerdeki tutulu hane kredilerinin ödemesinin temas ukubet yükümlülüğü olmadan geçici olarak durdurulmasına olanak tanıyabileceğini bildirmişti.

Bu hamlenin yerel yönetimleri ve bankaları, geliştiricilerdeki finansman eksiklerini kapatmaya haykırmak bile dahil piyasayı istikrara dolamak üzere hazırlanan elan serbest ayrımsız çekim kapsamında uygulanabileceği belirtilmişti.

‘Şİ’NİN İSTİKRARI KORUMASI ÖNEMLİ’

Fransa merkezli varlık yönetimi şirketi BNP Paribas Asset Management’ın mümessil Asya Pasifik yatırım stratejisti Chi Lo, “Çin’birlikte bu kabil bire bir tutulu emlak kredisi boykotunu ilk kez görüyoruz ve degaje tıpkı biçimde Pekin’in dikkatini çekmiş durumda. Şi’nin 20. fırka kongresinden geçmiş istikrarı koruması cesim” dedi.

Gelişigüzel ne kadar boykotlar portföylerin sadece hasis ayrımsız bölümünü etkilese bile protestoların bir lahzada tırmanması, sakıt hane fiyatları ve duran projelerin elan açık aynı hoşnutsuzluğu tetikleyebileceğine müteveccih endişeler kâin.

Pekin merkezli medya kuruluşu Caixin yüzlerce yapım firmasının, geliştiricilerin onlara medyun olması zımnında faturalarını ödeyememekten şikayet ettiğini bildirdi.

Singapur merkezli UOB Kusma Hian şirketinde analist olan Liu Jieqi’ye bakarak krize yönelik mekanizmanın titiz bire bir şekilde tasarlanması gerekiyor, aksi takdirde henüz çok gönül boykota katılabilir.

YÖNETİME DAİR FARKLI HOŞNUTSUZLUKLAR MEVCUT

Ev piyasasındaki huzursuzlukların birlikte Çin, akıbet aylarda sosyal meselelerle ait benzeri paradigma çevrimiçi protestoya dahi tanıklık etti. Boynundan zincirlenmiş halde mevcut sekiz çocuk annesinin görüntüleri şubatta infiale bozukluk olmuştu. Güzeşte kamer restoranda aşındırmak yerken çarpma edilen kadınların görüntüleri de büyük reaksiyon çekmişti.

Çin’deki sosyal eylemcilik örneklerini inceleyici Kentucky Üniversitesi’nden Zixue Tai ülkedeki bir nice protestonun belli bir sonuca vurmak için “ciddi olarak özlük kendini sınırladığını belirtiyor. Tai bu soy huzursuzlukları esasen Şi yönetimine müteveccih tepkinin tıpkı yansıması adına düşünülebileceğini dile getiriyor.

Tai, “Millî hükümetin göz açısına göre, vatandaşların sesini bastırmaktansa, halkın bunu izin verilen ayrımsız dereceye büyüklüğünde hariç atmasına olanak tefrik etmek belli daha sakıncasız” ifadelerini kullanıyor.

‘SİSTEMSEL BİR SİYASİ KRİZ YAŞANABİLİR’

Çinli emlak şirketlerini etraflıca inceleyen yatırımcı araştırı platformu Smartkarma’dahi Asya piyasası uzmanı ve bağımsız çözümleyici olan Travis Lundy ise, yerel yönetimlerden bindi istenebileceğini söylüyor. Lundy’ye göre projelerde ekalliyet hisseleri almak, özel gayeli tahvilat eliyle görüntü toplayarak devreye gidermek kabil.

Yetkililer, rekor temerrütler yurt sektörünü vursa dahi alıcılara aile doğrulama etmenin gerekliğini vurguluyor. Fakat, boykot edilen kredilerin çoğu, temerrüde düşen inşaatçıların projelerine mecbur.

Çin’e dair araştırmalar tay tay arabası Orient Capital Research Inc.’in genel müdürü Andrew Collier, çokça daha aşkın sayıda kişinin eş aynı endişeye kapılması durumunda boykotların sistemsel aynı politik akse yaratabileceğini söyledi.

2023 yılında konut piyasasını neler bekliyor?

 

Çin, Rus enerjisine 25 bilyon dolar harcadı

 

BM: Çin nüfusu 2023’ten itibaren azalacak

 

Share: