Çin’de başlayan taşınmazlar çöküşü dünyaya yayılır mı?

FİNANSGUNDEM.COM-DIŞ DUYUM SERVİSİ

Çin’bile borç batağına düşen taşınmazlar sektörü el durumda. Taşınmazlar krizinin dünyaya yayılmasından endişe ediliyor. Hong Kong’de bir alacaklının iflas başvurusunda bulunmasından sonradan Evergrande tasfiye ile karşı karşıya. İkinci sunu nazik gayrimenkul grubu az daha aynı yıldır krizden çıkamıyor.

Evergrande krizi sektördeki değişik balaban isimlere de bulaşıyor. Bu da küresel ekonominin sarsılmasına hastalık olacak bir evolüsyon yerine gösteriliyor.

BORÇ ÖDEME KRİZİ

Taşınmazlar geliştiricisi Shimao imdi yüreklilik faizlerini ödeyemeyerek temerrüde sakıt önce şeriklik oldu. Şanghay merkezli ortaklık bu haftanın başlarında 1 milyar dolarlık krediyi ödeyemeyeceğini duyurdu.

Uzmanlar gelişmelerden sonraları yaptıkları değerlendirilmelerde Shimao hakkındaki haberlerin, vakit kaybetmeden Çin’birlikte değil, sair ülkelerde da mukannen bire bir tedirginliğe illet olduğunu belirtiyor. Borç batağına sakıt Imdi insanlar balon riski ve aşırı kızıl gayrimenkul piyasaları karşı endişelenmeye başladığı tabir ediliyor.

İngiltere başta koyulmak için Avrupa’de kalan repo oranlarını da alelhusus değişebilir faizli mortgage kredisi kullananları önümüzdeki dönemde büyük sıkıntıya sokacağı vurgulanıyor. İngiltere’da yüzde 1.25 olan faizlerin önümüzdeki yıl ortasında yüzdelik 3.5’e büyüklüğünde çıkacağı bu yüzden üstelik birçok kişinin hane kredisini ödemekte zorlanacağı belirtiliyor.

2023 yılında göz piyasasını neler bekliyor?

 

Konut piyasasında düzeltme başladı, biberli senaryo yakın

 

Çin’de emlak satışları 16 yılın dibinde

 

Çinli inşaat şirketi tahvil borcunu ödeyemedi

 

Share: