Çınar ağacının kökleri toprakla kapatıldı

Adıyaman’ın Tut ilçesinde asırlık abide ağacın dibinde yapılan sellemehüsselam doğalgaz kazı çalışmasında açılan çizgi kapatıldı.

Olay geçtiğimiz günlerde Adıyaman’ın Tut ilçesinde meydana gelmişti. Anıt ongun etrafında hafriyat tahsis etmek üzere Gusto Varlıklarını Himaye Kurulundan izin almadan yapılan kazıda ağacın kökleri yırtık, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olaya müdahale etmişti.

Asırlık anıt ağacın dibinde yapılan doğalgaz geçek hattı küşat çalışmasında sunulan hasar dolayısıyla Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı çalışmaları durdurmuş ve yanlışlık duyurusunda bulunacağını açıklamıştı.

Yer Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekipleri, tuttukları tutanakları ve raporu Beğeni Varlıklarını Dulda Toprak Kuruluna gönderdi. Koruma yerleşmiş, müsaadesiz yapılan hafriyat ve ağaca sunulan engel ile ilgili sorumlular üzerine karar alacak.

Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı orman mühendislerinin tavsiyeleri doğrultusunda, çınar ağacının parçalanan ana kökü kesilerek, organik basma ve toprakla cisim kapatıldı. – ADIYAMAN

Share: