Çiftçilere akıbet 6 ayda 7 bin kamyonluk tohum ve gübre desteği

Çiftçilere serencam 6 ayda 7 bin kamyonluk evlat ve matbua desteği

GAZİANTEP – Gaziantep’in Şahinbey Belediyesi yoluyla ilçedeki çiftçilere 6 ay içerisinde 7 bin kamyonu bulan 69 bin 440 tonluk sertifikalı nesil, fide ve basma dağıtımı yapıldı.

Şahinbey İlçesi’ndeki çiftçilere rüşvet, buğday ve mercimek, fide, matbu, dağıtımı gerçekleştiren Şahinbey Belediyesi 4 bin tonluk sertifikalı buğday, rüşvet tohumu ve basma dağıtımına Kapcağız Köyü’nde başladı. Çiftçiler piyasadan elan uygun fiyata tohum ve gübre almanın mutluluğunu yaşadı. Çocuk ve tezek dağıtım töreninde mütekellim Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, verilen desteklerle ekili alanda ve fellah sayısında büyük artışlar sağlandığını belirterek “6 yıldan bu yana çiftçilerimize desteklerimizi sakır sakır tıpkı şekilde ve arttırarak sürdürüyoruz. Çiftçimizden mevrut herhangi bir istek bizim başımızın tacıdır. Ekincilik İlçe Müdürlüğümüzün bize bildirdiği rüşvet, buğday ve gübre talebinin hepsini aldık. Bu sene dağıttığımız rüşvet, buğday ve gübre 4 bin ton oldu. Behişt bir yurt üzerinde yaşıyoruz. Allah şehitlerimizden razı olsun seçme karışını kanlarıyla suladıkları bu cennet vatanı bize dirilik ettiler. Askerlerimiz sınırda vatanı bekliyor. Çiftçilerimiz birlikte bu yurt toprağının gelişigüzel karışını ekerek, biçerek kendi nöbetini tarlasında tutuyor. Tanrı çiftçilerimizden bile, askerlerimizden bile razı olsun. 6 yıldan beri rastgele sene daha dahi artan ve çeşitlenen desteklerle çiftçimizin beraberinde olmaya devam ediyoruz. Desteğimize ilk tohumla başlayıp gübreyle bitmeme ettik. Elan sonradan yem desteği derken arılı kapçık, yumurtacı tavuk, etkin efsanevi desteği, fıstık, zeytin fidanı, asılı dağıtıp, çiftçilerimizin toprak yollarını yaptık. Hükümetimizin bile bakanlarımızın dahi yapmış olduğu destekler var. Onlar da çiftçimizin gelirinin artması ve kalan maliyetlerle yüklülük yaşamaması için desteklerine arttırarak bitmeme ediyorlar” dedi.

” Fırat’ın suyu kebir”

Çiftçilerin kuraklıktan şikayet etmesi üstüne Fırat’ın suyunu Gaziantep’e ilam etmek istediklerini tabir fail Komutan Mehmet Tahmazoğlu, “Tığ belediye adına çiftçilerimize elimizden gelen desteği sağlıyoruz. Belki Türkiye’de sıfır destek sağlıyoruz. Ama susuzluk de yetişkin. Fırat’ın suyu Gaziantep’e getirene büyüklüğünde çalışacağız. Tanrı bize bu imkanı vermişse tığ de İmkanı sonuna kadar değerlendirmekle mükellefiz. Bana bakarak Gaziantep’te yapılması gereken genişlik koca işlerin başında Fırat’ın suyunun Gaziantep’in çiftçisiyle buluşturulması gerekiyor. Bunu mutlak ve kesin fethetmek başarmak zorundayız” diye niteleyerek konuştu.

“Tekmil ihtiyaçlara cevap veriyor”

Tarım Itimat Kooperatifleri Kesim Müdürü Mustafa Arslan, Şahinbey Belediyesi’nin vermiş olduğu desteklerin geleneksel ayla geldiğine dikkati çekerek “Şahinbey Belediyesi’nin aynı anadan görme çiftçiye bindi programında gene tıpkı aradayız. İnanın bu konularla ait konuşacak çok aynı molekül birlikte bulamıyoruz. Esen olsun hepsini icraatlarıyla başkanım yapıyor. Bu programların başladığı günden beri beraberiz. Elimizden geldiği büyüklüğünde haddinden fazla çalışıyoruz ama başkanımız büyüklüğünde elbette ki destekçi olamıyoruz. Çabucak tedarikini yapıyoruz. Sıradan başkanımla bizim bu tevzi programlarından geçmiş çok büyük çekişmelerimiz oluyor. Amma elan sonrasında bahtiyar benzeri beraberlikle bitmeme ediyor. Bu dağıtımın hayırlara açar olmasını diliyorum” dedi.

“Tek sorunumuz su”

Şahinbey İlçe Ekincilik Müdürü Mustafa Iyice, kuraklıktan etraf istenilen verimin alınamadığını rapor ederek “Kilis yolu dediğimiz mıntıka bizim üzere yağışsız tıpkı nahiye. Bu bölgede kuru tarım yapıyoruz. Hasatta gerçekten verdiğimiz emeğe ve çiftçiyle üzülüyoruz. Susuzluğun nazik acısı ve sıkıntısını yaşıyoruz. Bildirme ufak su kaynaklarını dahi değerlendiriyoruz. Sadece karışık alanlarda sebzeden haddinden fazla çetin tıpkı gelir elde ettik. Gaziantep’te dört dörtlük aynı kurutmalık ve salça kültürü var. Türkiye’nin her hesabına gönderiyorlar. Hala biber ve domates toplayan çiftçilerim var. Başkanımdan Cenabıhak razı olsun. Çiftçilerimiz Başkanımızın sayesinde geçen yıl az daha piyasanın üçte benzeri fiyatına fide aldılar. Bizde tohumda, gübrede çok ciddi bindi alıyoruz. Ama yapışkan alanlarda bunun verimini alırken ne yazık kim bölgede kuraklıktan kıran istediğimiz neticeyi alamıyoruz. Çiftçimiz gine bile yılmadan ekmeye, biçmeye ve üretmeye bitmeme ediyor. Bu bölgedeki bir tane eksiğimiz su. İnşallah büyüklerimiz bunu görür ve bu bölgeye tıpkısı çevrim suyu getirir” dedi.

Gaziantep İli Maya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman ülkenin üretime ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek “Şahinbey Belediyemiz 6 yıldan buyana çiftçilere bindi oluyor. Türkiye’bile ara sıra Büyükşehir Belediyeleri 100 ton yani 4 tır dağıttığı devir Türkiye’dahi millî basında reklam oluyor. Bugün dağıtılan 4 bin ton kısaca 175 tıra muadil ihvan ve bunu tıpkı kaymakamlık belediyesi yapıyor. Bu memleketin üretime ihtiyacı var. Bu memleketin vatandaşının sofrasına metin gıdanın makul fiyata gitmesine ihtiyacı var. Bunun sağlanması için tarladaki ve ahırdaki üretimin akla yatkın fiyatlı olarak bitmeme etmesi geçişsiz. Şahinbey Belediyesi 2017 yılından buyana Türkiye’bile Büyükşehir Belediyelerinin birlikte yapmadığı bu işi yapıyor ve fahri yapıyor. İşte içtimai belediyecilik budur. Hepiniz yerine siftinlik Şahinbey Belediye Başkanımıza teşekkürname ediyorum ve unutmayalım yapılan iyiliği özellikle el zamanda bizim yanımızda duran insanların bu emeğini, bu katkısını unutmayalım” diye konuştu

Tören sonrasında ise dağıtılan evlat ve gübreler traktörlere yüklenerek çiftçilere doğrulama edildi. Çiftçiler, piyasadan elan akla yatkın fiyata çocuk evet de basma almanın birlikte mutluluğunu yaşadı.

Share: