CHP’li yöneticiler ile uray başkanları Bursa’da erke ve iklimi konuştu

CHP’nin “Sürdürülebilir Erke ve İklim Eylem Planları Belediyeler Buluşması”nın üçüncüsü, Bursa’de gerçekleştirildi.

Partinin Yerel Yönetimlerden Mesul Umumi Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Bursa Akademik Odalar Birliği Yerleşkesi’ndeki etkinliğin açılışında, abuhava kriziyle ilişik evvelden neler kaybettiklerini düşündüklerinde durumun vehametini gördüklerini söyledi.

Tüketimin arttığını dile getiren Torun, “Bir Vakitler teknoloji bu büyüklüğünde kaslı değildi. Bu büyüklüğünde çok tüketmiyorduk. Bu kadar giysi birlikte tüketmiyorduk. Vesait bu büyüklüğünde aşkın değildi yani doğayı kirletecek olan susturucu gazı bile bu büyüklüğünde yoktu. Düşündüğümüzde esasen bir vakitler henüz birlikte mutluyduk ama hayat konforumuz arttıkça maatteessüf bedeli bile sorumluluğu da daha çok artmaya başladı.” dedi.

Torun, tamlık bu konuları ele alacakları tıpkısı tarım çalıştayı gerçekleştireceklerini anlatım etti.

Belediyelerinin akman erke yapmak için ağırbaşlı gayret gösterdiğini belirten Torun, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçtiğimiz yıl haziran ayında Fırka Meclisimizde, Yerel Yönetimler Siyaset Belgemizi kabul ettik ve o belgemizde de sürdürülebilir yerel yönetim antetli bire bir tabir ortaya koyduk. Burada dahi esasen genişlik yüce konulardan biri yerel yönetim hizmetlerinin sürdürülebilir kılınması maddesiydi. Üç maddeden biri buydu ve burada birlikte üç madun başlıkta da bunu topladık. Mekân, domestik kalkınma ve akil şehirler, bu bizim vizyonumuz. Şu anda yeni tıpkısı yerel yönetimler yasası için de güç tıpkı mesai içindeyiz.”

Doğa Hakları ve Çevreden Mesul Umumi Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ise dünyada yaşanan gıda krizinin da abuhava kaynaklı bire bir kriz olduğunu vurguladı.

Orman yangınlarının abuhava krizi dolayısıyla arttığına dikkati çekici Öztunç, “Orman yangınları nazik oranda adam aracılığıyla yaşanıyor amma son iki yıldır, hele geçtiğimiz sene Antalya’üstelik ve Marmaris’te yaşanan yangınların Akdeniz çanağında kâin ülkemizde toptan ısınmadan kaynaklandığı, sıska hava, nemsiz hava, sıcaklar bundan kaynaklandığı bili insanları aracılığıyla üstelik anlatılıyor. Parçalanmamış bunlar insanoğlunun yaşamını olumsuz etkiliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Öztunç, iktidara gelmeleri halinde çevre, iklim değişikliği ve site konularında ayrı bakanlıklar kuracaklarını, tarım ve ormanı dahi birbirinden ayıracaklarını kaydetti.

Kahramanmaraşlı olduğunu hatırlatan Öztunç, “Afşin- Elbistan Isıl Santrali var Elbistan’üstelik. Bildiğiniz insanoğlunun konusunda şiddetli saçılıyor. Bildiğiniz kamu yağıyor. Dünyanın hiçbir durumunda yoktur siyah kar ama Afşin’de kar siyah yağmur. Bu dahi iklim krizinin sebeplerinden biridir işte. İnşallah iktidara geldiğimizde Türkiye’dahi belde sorunlarının çözüme ulaşacağını öngörüyoruz.” sözlerini harcama etti.

“Üniversite-endüstri iş birliği de serencam derece muhteşem”

Enerji ve Altyapı Projelerinden Mesul Umumi Başkan Yardımcısı Ahmet Akın da dünyanın enerji ve iklim konularını tartıştığını belirtti.

Nilüfer ilçesinde enerji kooperatifi kurduklarını aktaran Akış, şunları dile getirdi:

“Türkiye’birlikte hem büyük bir enerji krizi hem dahi iklim krizi ve pahalılıkla karşı karşıyayız. Tabiatıyla yaşanabilir bire bir dünya amacıyla hem enerjide hem üstelik tarımda sürdürülebilirlik yiyecek. Bunu da kuşkusuz yapıyoruz? Cumhuriyet Umum Partisinin sürdürülebilir politikalarıyla. Size şunu kesin kendisine söyleyeyim. Akman, yenilenebilir enerjiyle, gıdayla, tarımla ve iklim krizinden kurtulan bire bir Türkiye’yi ihdas etmek için tığ arkadaşlarımızla gelişigüzel hazırız. Şu anda Rusya ve Ukrayna beyninde benzeri cenk var maalesef. Fakat buna rağmen bilcümle acun ülkeleri hele Avrupa ülkeleri Avrupa Yeşil Mutabakatı’na erbap çıkıyor.”

Erke verimliliği üzerine icraat yaptıklarını bildiren Akış, bu konuda özlük belediyelerinin projeler ürettiğini anlattı.

Eğitim Politikalarından Mesul Umumi Komutan Yardımcısı Lale Karabıyık ise kalkınma stratejileri üstüne çalışmaları olduğu bilgisini verdi.

Sürdürülebilirliğin sunu makro aşamasında saf erke ve abuhava eylemleri konularına düzlük verdiklerine değinen Karabıyık, “Bu süreç içinde Cumhuriyet Halk Partili belediyelerimizin çok şişman sorumlulukları var ve bu sorumlulukların farkında olarak belediyelerimiz akıbet basamak heybetli icraat yapıyor. Darülfünun-endüstri iş birliği da sonuç basamak şanlı. Çalışmalara ışık tutulacaksa hem evcil yönetimler hem bile üniversiteler bu çalışmalara ulama yutmak durumundalar.” diye niteleyerek konuştu.

CHP Bursa milletvekillerinin bile katılımcılara seslendiği izlence, belediye başkanlarının sunumlarına vadi sunulan oturumlarla bitmeme etti.Share: