CHP’li Torun, başörtüsü teklifi ve dezenformasyonla uğraş düzenlemesini değerlendirdi

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Seyit Torun, başörtüsü teklifine ilişkin, “Bu konuyla ilişkin yasa teklifini verdik. ‘Kanunuesasi ile bunu ortaya koyalım’ dediler. Eğer bizim verdiğimiz kanun teklifinin ruhuna akıllıca, bir tane maddelik benzeri anayasa ile ilişkin kıymetlendirme olursa o de konuşulur, o dahi tartışılır.” dedi.

Torun, AA muhabirine, gündeme ilgilendiren değerlendirmelerde bulundu.

Başörtüsü konusunda CHP’nin Meclis’e sunduğu kanun teklifi ve DÜRÜST Parti’nin bu konudaki esas değişikliği hazırlığıyla ait değerlendirmede kâin Torun, “Tığ zaten lazım kanun teklifini verdik, bu konuda de samimiyiz.” ifadesini kullandı.

Torun, şöyle devam etti:

“Sayın Umumi Başkanımız ayrımsız ‘helalleşme’ sürecini başlattı, bunu rastgele yerde de rapor ediyor. Toplumun hep kesimleriyle yan yana geliyor. Evvelce mamul eksiklikler varsa, onlarla ilgilendiren değerlendirmelerde bulunuyor. Toplumu barıştırma, ayrımsız araya getirme, bu iktidarın ötekileştirdiği, kamplaştırdığı yapıyı ayrımsız araya getirme çabası içerisinde. Bunu birlikte büyük ayrımsız gayretle gerçekleştiriyor. Bu konuyla ilgilendiren yasa teklifini verdik. ‘Temel ile bunu ortaya koyalım’ dediler. Şayet bizim verdiğimiz kanun teklifinin ruhuna uygun, biricik maddelik bu şekilde tıpkı temel ile ait kıymetlendirme olursa o birlikte konuşulur, o bile tartışılır. Ama bunu tıpkısı fırsatçılığa dönüştürüp farklı niyetleri ortaya koyarlarsa tabii ki onun de değerlendirmesini yaparız.”

İktidarın yasa yapma tekniğini değiştirdiğini kaydeden Torun, şunları söyledi:

“Ayrımsız husye kanun alışkanlığı getirdi bu ülkeye. Dolduruyor tıpkı torbanın içine hangi varsa, oradan istediği kabil çıkarıyor. Sosyete körlemeden, dinlemeden, komisyonlarda görüşülmeden, sorumluluk analizleri yapılmadan o yasanın kimleri ne şekilde etkileyeceği değerlendirilmeden o torbaya konuluyor, Cazibe ve Bütçe Komisyonundan geçiyor, Umumi Kurulda yasalaşıyor. O kanun daha belki uygulamaya koyulmadan geçerliliğini yitiriyor.”

Temel değişikliği teklifinde ocak birliğinin korunmasına ilişkin düzenlemelerin de olacağı açıklamalarını değerlendiren Torun, Türkiye’da ocak birliğinin doğrusu geleneksel olarak var olduğunu söyledi. Torun, “Bir Vakitler acımızı dahi sevincimizi üstelik paylaşırdık amma az daha birbirimize selam veremez duruma geldik. Niçin bu ağıl geldik, bunu demek geçişsiz. Hem sorunun sebebi sizsiniz hem dahi çözümü ortaya koymaya çalışıyorsunuz. Sorunu yaratanlar çözümü ortaya koyamazlar.” diyerek konuştu.

Dezenformasyonla savaşım düzenlemesi

Mecliste görüşülen dezenformasyonla savaş düzenlemesinin basına sansür anlamına geldiğini öne süren Torun, “Buna asla izin vermeyeceğiz, temas cins demokratik, türel haklarımızı üstelik kullanacağız. Esas Mahkemesi karışma.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: