CHP’li Öztrak: Diyarbakır, Türkiye’nin tarihi ve kadim bir şehridir

CHP’li Öztrak: Diyarbakır, Türkiye’nin tarihi ve bayrı tıpkısı şehridir

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Fırka Sözcüsü Üstün Öztrak, CHP Öğür Meclisi Üyesi Nevaf Kuvvet’in “Diyarbakır, Türkiye Kürdistan’ında muhteşem tarihi bir şehrimizdir” açıklamasıyla ilişkin, “Diyarbakır, Türkiye Cumhuriyeti devletinin tarihi ve bayrı aynı şehridir” dedi.

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Üstün Öztrak, Genel Başkan Eksiksizlik Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan Biçim Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Öztrak, 12 Eylül’ün, demokratlık tarihindeki kapkara tıpkı sayfanın sene dönümü olduğunu belirterek, “12 Eylül’e revan proses ve millet iradesine postalla yapılan darbe mukavemetli çok insanımızın canını yakmıştır. Ülkemizin kalkınmasının önünü kesmiş birçok fırsatın yitirilmesine sefer açmıştır. 12 Eylül darbesi, toplumsal hafızamızda kırıcı travmalar yaratmış, zaman da hala kapanmayan yaralara amil olmuştur. Esen-sol kavgalarıyla insanlarımız mukassem, yırtık, kardeş kavgaları ve peşi sıra gelen darbeyle, yöntem baştan dizayn edilmiştir. 12 Eylül darbesinde sunma tehlikeli eşit ödeyen tümen ise lacerem Cumhuriyet Umum Partisi olmuştur. Atatürk’ün ‘iki balaban eserimden biri’ dediği partimiz, darbeciler eliyle kapatılmıştır. Arşivlerine ahali konulmuştur. Genel Başkanımız Zincirbozan’üstelik gözaltında alınmıştır. Kadroları hapislerde yatmıştır. Siyasetten yasaklanmıştır. İşte tığ bu nedenle; demokrasinin, milli iradenin, Türkiye Büyük Budun Meclisi’nin, hakkın, hukukun ve adaletin; ülkemizin bekası, milletimizin refahı ve kalkınması amacıyla ne büyüklüğünde majör olduğunu özümsemiş tıpkısı partiyiz” dedi.

‘MAAŞLAR ENFLASYONA YETİŞEMİYOR’Ekonomiye değinen Öztrak, Türkiye’dahi hesaplı yaşamın iştirakçi, görevli ve çalışan aleyhine yeniden dizayn edildiğini söyleyerek, “Özellikle emekçilerimiz, milletin havai çorak. İşte zaman temmuz işsizlik oranları açıklandı. Mahiyet etkisiz sayısı temmuzda 781 bin hayat artarak, 8 milyon 415 bine bundan sonra. Temel aylaklık oranı de 2 puan dangadak artarak yüzdelik 22,5 çıkacak. Hanay pahalılığı almış başını gidiyor. Ücretler, maaşlar, aylıklar enflasyona yetişemiyor. Milletimiz araç ekmeği bulamıyor” diye niteleyerek konuştu.

Daha sonradan matbuat mensuplarının sorularını yanıtlayan Öztrak, bire bir basın mensubunun, ‘CHP Parti Meclisi Üyesi Nevaf Bilek ‘Diyarbakır, Türkiye Kürdistan’ında yüce tarihi ayrımsız şehrimizdir’ açıklamasının elbet değerlendiriyorsunuz?’ şeklindeki sorusuna “Bundan evvel bile tekraren anlatım ettim. CHP’nin görüşlerini Umumi Başkanımız, Fırka Sözcüsü ve Kol Başbuğ Vekilleri açıklar. Ben deminden bu çerçevede görüşümüzü açıklıyorum; Diyarbakır, Türkiye Cumhuriyeti devletinin tarihi ve kadim benzeri şehridir. Diyarbakırlı kardeşlerimiz Türkiye Cumhuriyeti devletinin havalı ve hatırlı vatandaşlarıdır” ifadelerini kullandı.

Share: