CHP’li Içten Yüceer’den “Bireysel silahlanma” tepkisi: 280 avrat cinayetinden 134’ü coşkun silahlarla işlendi

Içten Yüceer, 28 Ilkgüz Bireysel Silahsızlanma Günü dolayısıyla bugün yazılı bir izah yaptı. Yüceer, açıklamasında:
“2018 yılında 10 bin 869’u bulundurma, 39 bin 516’sı transfer koyulmak üzere sunulan toplanmış icazet sayısı 50 bin 385 iken bu nicelik, 2021 yılında 16 bin 495’i bulundurma, 41 bin 234’ü nakil tutmak üzere toplam 57 bin 729’a yükseldi. Doğruluk Bakanlığı’nın resmi rakamlarına bakarak, Adli Tababet Kurumu’na 2021 yılında yansıyan tahminî 25 bin ahiret yolculuğu olayının 2 bin 206’sı ateşin silahlarla işlendi. Ateşli silahla yaralanma ise 10 bin 535 oldu. Türkiye’üstelik bireysel silahlanma konusunda zindelik gösteren Imge Vakfı’nın çalışmalarına göre ise 2021 yılında yaşanan 3 bin 801 silahlı olayda 2 bin 145 birey ölürken bire bir kısmı ağır 3 bin 896 kişi dahi yaralandı. Silahın şakası olanaksız. Şayet ferdî silahlanmanın artmasına müsaade vermeye bitmeme edersek sosyal huzuru ve barışı sağlamak noktasında nazik sorunlar yaşayacağız.

“280 KADIN CİNAYETİNDEN 134’Ü ATEŞLİ SİLAHLARLA İŞLENDİ”

Ruhsatlı silahlar olduğu kadar ruhsatsız silahlara üstelik dikkat eylemek gerekmektedir. Lüzumlu toplumsal huzur lüzumlu sosyal eşey eşitliği, bu hususta bunaltıcı tehlikelerle karşı karşıya kalmaktadır. Bu noktada, lazım tıpkı gerekseme olmadığı takdirde ferdî silahlanmanın doğuracağı sonuçlar hem bireyin hem da toplumun kaldıramayacağı kadar ağırdır. Ayrıca yaşanan silahlı çatışmaların sonucunda arada sırada aileler yok olmakta ve silahlı kavgaların kalın yaşandığı civarlarda nahiye sakinleri kendilerini güvende hissedememektedir.

“KONTROLSÜZ VE DENETİMSİZ DEVAM EDİYOR”

Bireysel silahlanmanın sosyal güç olan etkisi ve ızdırap faturasına rağmen Ateşin Silahlar ve Bıçaklar ile Gayrı Aletler Karşı Yönetmelik’te 11 Ilkgüz 2021’bile ara sıra değişiklikler yapıldı. Buna göre, silah transfer ruhsatı verilebilecek aksiyon kollarının ve bürokratların kapsamı genişletildi ve bireysel silahlanmanın hızlanmasının önü açıldı. Kontrolsüz ve denetimsiz bitmeme eden ferdî silahlanmanın eş içi çaba, kadına müteveccih çaba, eş cinayetleri olaylarında ve sokak kavgalarında sıklıkla kullanıldığını basına yansıyan olaylarda görüyoruz. Ülkemizin kanayan yarası haline gelen avrat cinayetlerinin nazik bir çoğunluğu bile coşkun silahlarla işlenmektedir. Eş Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2021 yılı verilerine göre, 280 karı cinayetinden 134’ü coşkun silahlarla işlendi. Ferdî silahlanmadaki bu kontrolsüz gidişe ‘dur’ demeliyiz. Bireysel silahlanmanın önüne geçecek tedbirler bire bir an ilk alınmalıdır.” dedi.

Share: