CHP’li Gürsel Tekin İYİ Parti’ye kırıcı etti: Süreç dosdoğru gitsin diye niteleyerek susuyoruz ama kucak değiliz

CHP Sakat Genel Sekreteri ve İstanbul Mebus Gürsel Tekin’in katıldığı tıpkısı etken yayında umulur kuvvet yerinde HDP’ye nezaret verilebileceğini rapor etmesi tartışmalara sebep oldu. İYİ Tümen’den bu sözlere aksülamel gösteren meşruhat mevrut, CHP “Gürsel Uğurlu’in zat açıklamaları” değerlendirmesini yapmıştı. Tekin katıldığı bambaşka bire bir programda sözlerinin öğür politikasını değil, zat görüşlerini yansıttığını belirterek yıpranmamış açıklamalarda bulundu.

“MECLİS’TE HDP’NİN BIRLIKTE OLDUĞU OYLAMAYA KATILDINIZ”

Gürsel Tekin vekillik tartışmalarına tepki gösteren İYİ Partililere, HDP’li sedir başkanvekilinin birlikte olduğu oylamayı hatırlatarak, “TBMM Başkanvekilliği bakanlıktan değersiz mi sizce? 1 sene önceki seçimlerde diyecektiniz ki ‘Hayır kardeşim bizim hassasiyetimiz var. Tığ asla Sedir Başkanı, Katiyen grup başkanı, katiyen dümen amiri olarak sizi akseptans etmiyoruz. Görüş vermeyeceğiz’ deselerdi” diyerek konuştu.

“UMUMI BAŞKANIMIZI KASIT DÜZ AÇIKLAMALAR YAPTILAR”

Gürsel Uğurlu, CHP liderinin Diyarbakır ziyaretinde “Demokrasinin yolu Diyarbakır’dan geçer akçe” sözlerine İYİ Partiden mevrut tepkilere de atıfta bulunarak, “Umumi başkanımızı erek düzlük birçok izah yaptılar. İyi Fırka Ekip Başkanı karşılık verdi, o partiyi oyun kadir. Bunların tamamını müsamaha ile karşıladık. Evet, suskunuz ama koyun değiliz. Bozukluk? Bu süreç metin gitsin diye niteleyerek.” ifadelerini kullandı.

AKŞENER: HDP’NİN OLDUĞU MASADA BİZ OLMAYIZ

CHP ve İYİ Partililer arasındaki tartışmaya İYİ Parti Umumi Başkanı Meral Akşener’in zahir benzeri istimara yapacağı da çokça zaaf ediliyordu. Geçtiğimiz günlerde konuyla ilişik suskunluğunu bozan Akşener, “HDP’nin olduğu masada tığ olmayız. Bizim olduğumuz masada üstelik HDP olamaz. Bu hassasiyetimiz devam edecek. Parti yetkilileri konuyla ilişik, fırka hassasiyetleriyle ilişkin muktezi meşruhat yaptı” sözlerini kullanmıştı.Share: