CHP’li büyükşehir belediye başkanları Ordu’da buluştu

CHP’li 10 büyükşehir belediye reisi, Cıvıl Cıvıl’birlikte planlı “Büyükşehir Uray Başkanları Buluşması” programında benzeri araya geldi.

CHP Yerel Yönetimlerden Mesul Umumi Komutan Yardımcısı ve Kalaba Milletvekili Seyit Torun’un familya sahipliğindeki toplantı, Altınordu ilçesindeki tıpkısı otelde gerçekleştirildi.

Torun, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, henüz önceki 11 büyükşehirde gerçekleştirdikleri bu toplantıların çokça mübarek olduğunu söyledi. Belediyelerinin, iktidarın veremediği hizmetleri vatandaşlara ulaştırdığını belirterek katılımcılara şöyle seslendi:

“Beribenzer bugün Türkiye’bile kazançlı kriz yaşanıyorsa ve bu buhranı atlatma uğrunda bire bir mücadele varsa bunun en balaban unsurları sizlersiniz. Sizlerin yardımıyla vatandaşlarımız hiç değilse biraz içki alabiliyor.”

Torun, iktidarın bu hizmetleri engellemeye çalıştığını savunarak “Belediyelerimizin yetkileri ve gelirleri azaltılıyor, belediyelere ayrılan ululuk yardımlarının yüzdelik 90’ının da ilavesi vakit kaybetmeden kuvvet belediyelerine aktarılıyor. Amme bankalarından emniyet alamayan belediyelerimiz yurtdışından itimat bulduğunda birlikte iktidar maalesef engelliyor. Şu anda büyükşehir belediyelerimizin toplamda 32 bilyon lirayı bulan kredileri sarayda, iktidarda müsaade bekliyor.” dedi.

Belediyelerindeki işe alımların ağız ağıza mevzuata akıllıca olduğunun altını çizen Torun, “Adli sicil kağıtlarını veren Adalet Bakanlığıdır. Benzeri kişinin işe girdikten sonraları yanlışlık işleyip işlemediğini izlem edecek olanlar dahi İçişleri Bakanlığıdır. Güvenlik soruşturmalarını örümcek dahi İçişleri Bakanlığıdır. rastgele etkin hakkında konkre cürüm ispatı varsa derhal gereği yapılmalıdır. Bunu evvelden İstanbul’a bir nice belediyemize dahi yaptınız amma tek şey bulamadınız ve bulamayacaksınız.” diyerek konuştu.

Torun, hal böyleyken iktidarın sorumlu olduğu amal üzerinden uray başkanlarını karalamaya çalışmasının acizlik olduğunu anlatarak “‘Teröristlerin pabuç numaralarına kadar biliyoruz.’ deyip saldırılara bariyer olamayanlar bize saldırarak beceriksizliklerini gizleyemezler. Belediyelerimiz hiçbir hukuki teftişten çekinme etmez, tamam belediyelerimiz şeffaftır. Ancak terör örgütleri ile kol kola giren FETÖ’yü besleyip büyüten, PKK ile masaya oturan bir iktidardan üstelik algı dersimiz yoktur.” değerlendirmesinde bulundu.

İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer’in, İzmir’in kurtuluşunun 100. sene dönümünde müstehzi bire bir tebrik töreni hazırladığını vurgulayan Torun, bu coşkuya eş olamayanların birlikte kutlamalara gölgelemek amacıyla hangi yapacaklarını şaşırdıklarını dile getirdi.

Torun, hükümete yönelik eleştirilerini sürdürerek kendilerinin parçalanmamış belediyeleriyle insanların yaşam standardını yükseltmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Basına merbut bitmeme fail toplantıya, Torun’un beraberinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Şehremini Mansur Dokunaklı, İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Reisi Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Belediye Reisi Yılmayan Büyükerşen, Görgülü Büyükşehir Şehremini Özlem Çerçioğlu, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Çekişme, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Valör Albayrak katıldı.Share: