CHP’li Altay ile Şampiyon, Burhaniye Turizm, Kültür ve Nutuk Festivali’nde söyleşiye katıldı

CHP Ekip Başkanvekili Engin Altay, “Türkiye etraflı yıllardır bu topraklarda mutlak ve bağımsız milletvekili ise Kürt ve Türk bir olduğu amacıyla, başı degaje ve başı ilişkin ahi olduğu içindir ve bu kardeşliğin bozulmasına bizim rızamız ve müsaademiz olmayacaktır.” dedi.

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde belediye marifetiyle Harabelik Meydanı’nda planlı 32. Turizm, Hars ve Tekellüm Festivali’nde söyleşiye katılan Altay, değişik kültürlerin birleşmesinin ve kaynaşmasının önemine dikkati çekti.

Şarkıcı Gülşen’in imam hatiplilere yönelik sözlerinden hava tutuklanmasına değinen Altay, şöyle konuştu:

“Artık mortocu hatipli ve marifet liseli tıpkı ve aynıdır, Kürt ve Türk aynı ve aynıdır. Bunun birilerini rahatsız etmesini ben tabii karşılıyorum. Türkiye teferruatlı yıllardır bu topraklarda bağımsız ve müstakil ise Kürt ve Türk bir olduğu için, başı kategorik ve başı bağlı cömert olduğu içindir ve bu kardeşliğin bozulmasına bizim rızamız ve müsaademiz olmayacaktır. Vebal insana mahsustur, hata yapılabilir. Benzeri kastı çok aşan alay, atlaya zıplaya şişman tıpkı kusur etmiştir. Bir şaibe işlemiştir. Arkadaşça üstelik çıkıp af dilemiştir. Bu edilen laf ayıptır amma daha nazik tıpkı ayıp bile inançlar üzerinden gençleri ve toplumu birbirilerine cebin kışkırtmaktır. Bu ayıptan elan büyüğü bile hukuku boylamak, hukuka olan inancı sarsmaktır. Şimdi bu yapılmaktadır.”

CHP Umumi Sekreteri Selin Sayek Şampiyon dahi Budun İttifakı’nın “Helalleşiyoruz, hazar süresince devam etmek istiyoruz, farklı siyasal görüşlerimiz benzer ama ayrımsız masanın etrafında demokrasiyi var buyurmak istiyoruz.” diyen tıpkı anlayışa erbap olduğunu dile getirdi.

Söyleşinin peşi sıra Burhaniye Belediye Reisi Ulvi Kemal Deveciler, Böke ve Altay’a plaket ikram etti.Share: