CHP Umumi Komutan Yardımcısı Akın’dan ruh ve gaz zammına ilgilendiren açıklama Açıklaması

CHP Genel Komutan Yardımcısı Ahmet Akış, “Zemheri öncesi enerjiye yapılan zamlar istihsal maliyetlerini yükselteceği için vatandaşlara faturaların birlikte avlu pahalılığı kendisine de yansıyacak.” ifadesini kullandı.

Akın, bağlanmış açıklamasında, EPDK’nin prospektüs dönemi olmamasına rağmen hep abone türlerinde, BOTAŞ’ın dahi andıran kış ayları öncesinde bilcümle abone gruplarında remiks yaptığını belirtti.

Enerjiye yapılan zamların, kış aylarının çok print geçeceğini gösterdiğini tabir eden Atak, “Zemheri öncesi enerjiye yapılan zamlar üretim maliyetlerini yükselteceği için vatandaşlara faturaların yanında maltalık pahalılığı namına birlikte yansıyacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Konutlarda asgari benzeri tüketim olarak akseptans edilen maaş 240 kilovatsaatin geçen yıl faturaya yansımasının 210 teklik olduğunu, bunun, akıbet yapılan zamla zaman faturaya yansımasının 417 liraya çıktığını kaydeden CHP’li Akın, şöyle devam etti:

“Ticarethane ve sanayide artım ise faturaların adeta dörde katlanmasına hastalık olurken, tarımsal sulamaya yapılan yüzdelik 20 oranındaki zam ise kış aylarında besin enflasyonunun daha birlikte artmasına hastalık olacak. Elektrikte yapılan zammın yanı sıra alelhusus kış aylarında vatandaşların ısınma için tükettiği doğal gaz da zamlandı. 1 Eylül’de yapılan zamla Karadeniz’de rezerv müjdesinin verilmesinden sonradan konutlarda 11, sanayide ise 15 sefer remiks işlenmiş oldu. Göz abonelerinde sene içerisinde yapılan yüzde 20,4 oranındaki dördüncü zamla alay malay 2022’de yapılan remiks oranı yüzde 164,1’e artık.”

Share: