CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Sakarya’da partisinin takım toplantısında konuştu: (2)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “(6’lı masa) Garaz Türkiye’yi şişirmek, bu ülkeye huzuru lütfetmek. O yüzden ara sıra sorarlar, ‘Efendim hangi oluyor, altında apayrı parti var mı, üzerinde başka fırka var mı, yok gizli öğür var mı?’ Bunların topu topu kategorik ve kemiksiz söylüyorum, safsatadan ibarettir, hep safsata.” dedi.

Adapazarı ilçesindeki Atatürk Spor Salonu’nda planlı partisinin kol toplantısında mütekellim Kılıçdaroğlu, bu ülkenin kaderini gençlerin değiştireceğini belirterek 7,5 milyon gencin ilk kez sandığa gideceğini, bu gençlerin ülkeye demokrasiyi katiyetle getireceğini anlatım etti.

Gençlerin kül hayallerinin kendisinin hedefi olacağını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bütün bu arada motorları maviliklere süreceğiz. Bu ülkeye barışı huzuru kardeşliği getireceğiz. Kimesne kimsenin inancıyla kimliğiyle hayat tarzıyla savaş etmeyecek. İnsanı insan adına göreceğiz ve başımızın tacı yapacağız. O nedenle çoluk çocuk, ülkenin kaderini, geleceğini sizler belirleyeceksiniz. Sandığa gidin, bir tane isteğim zinhar ola umutsuzluğa kapılmayın.” şeklinde konuştu.

Haksızlığa uğrayanların doğrulamak zorunda olduklarını ifade fail Kılıçdaroğlu, EYT konusunu yıllardır ısrarla dile getirdiğini, hükümetin çözümünü beklediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, EYT’nin çözülememesi halinde kendilerinin çözeceğini aktararak üniversite yurtlarına ait sorunların olduğunu, kuvvet olduklarında daraç sorununu tıpkısı yılda halledeceğini anlattı.

Salondaki Tank Paleti Fabrikası’na ilgilendiren afişi gören Kılıçdaroğlu, fabrikanın nazik aynı istihsal üssü olduğunu söyledi. Evvelce 5 benzeşim tankın üretildiğini ve fabrikanın devredildiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Buradan münhal ve açık söylüyorum, Tanrı felek ayar erk olduğumuzda, benzeri hafta içinde o Tank Tırtıl Fabrikası’nı alacağım yüce ordumuza kelimesi kelimesine iade edeceğim.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, erk olduklarında ayrımsız hafta içerisinde askeri hastaneleri birlikte kafasız alarak Türk ordusuna iade edeceklerini belirtti.

“Herkesin geçim içerisinde yaşadığı bire bir Türkiye nesir edeceğiz”

Milliyetçiliklerinin sorgulanamayacağını belirten Kılıçdaroğlu, Akdeniz’in sularına, Kıbrıs Beşparmak Dağları’na CHP’nin milliyetçiliğini yazdıklarını anlatım etti.

Kılıçdaroğlu, “Biz bunlar üzere değiliz. Namevcut efendim, ‘Ben geliyorum, bulunmayan hemen geleceğim, yok benzeri sabahleyin gelirim…’ Rahmetlik Ecevit ne dedi? Er gitti, çıkarmayı yaptı Başbakanlığın kapısına geldi ‘Ordumuz şu anda Kıbrıs’tadır.’ dedi. Bitti. O adalar karışma edildiğinde 50 kere söyledim, işgal ediliyor, Lozan Antlaşması’na aykırı yapılıyor bütün bunların kâffesi. Tık çıkmadı. Demincek ruzname tutum, millet viran vaziyette ya. Oturuyor, ‘Vay ben gelirim, bak aynı akşam gelirim, bulunmayan yarın sabah gelirim.’ Sana davetiye mi göndersinler, ‘Beyefendi buyur gel.’ diye? Yüreğin yetiyorsa cesaretin varsa gidersin. Bizim palavrayla işimiz namevcut. Ihtişam hakeza yönetilmez, akılla bilgiyle birikimle ferasetle yönetilir. Azamet liyakatle adaletle yönetilir.” şeklinde konuştu.

Devletin aynı ant ülkenin sorunlarına eş çıkmak manasına geldiğini tamlayan Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

” Şark Akdeniz’da gaz forumu kuruldu. Yunanistan var, Kıbrıs Küçük Asya kesimi var, İsrail, Filistin var, dizge var. Türkiye ile Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bulunmayan, münasebet bulunmayan? Şarki Akdeniz’in aynı tarafında Akdarı var, diğer tarafında tığ varız, iki büyük izzet. Niçin çarpışma ettik biz Akdarı’la? Hangi gerekçeyle cidal ettik. Bana bir Cenabıhak’ın kulu çıkıp mantık ayrımsız yanıt verebilir mi? Devleti yönetemiyorlar, Fehamet yönetemedikleri üzere şehir bu hale geldi amma Cenabıhak felek ederse devleti yeniden nesir edeceğiz. Türe, hukuk, beraberlik üstüne inşa edeceğiz. Herkesin varlık içerisinde yaşadığı Türkiye’yi inşa edeceğiz.

Bunlar diyor ya ‘Tığ milliyetçiyiz. Cumhuriyet tarihinde ilk kez, benzeri hükümet özlük toprağından kaçtı, kişi bayrağını indirdi ve Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırdı. Demincek bana dönüp diyorlar ki, ‘Biz milliyetçiyiz, siz değilsiniz.’ Biz olsak hangi olurdu onu dahi söyleyeyim. Süleyman Şah Türbesi orada kalırdı, bayrağımız orada dalgalanırdı, gerekirse hepimiz canımızı verirdik. Bu millete sözümdür, Tanrı şans ederse iktidar olduğumuzda geçmiş aynı hafta süresince ne pahasına olursa olsun Süleyman Şah Türbesi toprağımıza gidecek, bayrağımız orada baştan dalgalanacak.”

Kılıçdaroğlu, Süleyman Şah Türbesi’nin yerinin değiştirildiğini anımsatarak iktidara geldiklerinde Türk bayrağının o türbenin çarkıt yerinde yeniden dalgalanacağını kaydetti.

“Bunların tüm bulutsuz ve net söylüyorum, safsatadan ibarettir”

Sakarya’nın stratejik konumda bulunduğunu ve geri hizmet üssüne dönüştürülebileceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Büyük endüstri kuruluşları, denizle bağlantısı var, esmer yolu çokça dallı güllü, demir yolu zehir daha bile hareketli arkaç getirilebilir. Burası istihsal üssü haline dönüştürülebilir. Bunları yıllar yılı yapamadılar, var olan fabrikaları sattılar, bazılarını kapattılar amma tığ Türkiye aşığıyız. Biz tek alt bölüm yapmayız. İster Hakkari’üstelik lazım Diyarbakır, icap Bingöl, lazım Edirne’de, Kırşehir, Çankırı, Çorum, İzmir, Manisa’birlikte nerede olursa olsun bayrağı ve vatanıyla sorunu sıfır herkesin başımızın üzerinde yeri var.” dedi.

Kılıçdaroğlu, 6 ayrı partinin, demokrasi, ülkenin huzuru, Türkiye’nin üretmesi, ülkede yönetimde liyakatin ve adaletin olması üstüne anlaştığını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Temas birimiz tek bir tane Türkiye Cumhuriyet Altını Devleti’nin bozulan çarklarını baştan onaracağız ve o çarklar saat gibi çalışacak ama zamanı makul gösteren tıpkısı saat gibi. Bundan güvenli olmanızı isterim. Hiçbirimizin özel tıpkısı beklentisi, amacı yok. Hedef Türkiye’yi büyültmek, bu ülkeye huzuru tefhim etmek. O yüzden kimi vakit sorarlar, ‘Efendim ne oluyor, altında apayrı fırka var mı, üstünde bambaşka tümen var mı, bulunmayan muamma öğür var mı?’ Bunların tümü münhal ve kemiksiz söylüyorum, safsatadan ibarettir, tamamı safsata. Temas birimiz oradayız, bu arada birlikteyiz. Mücadeleyse mücadeleyi veriyoruz. Oturuyoruz konuşuyoruz, neyi nasıl yapacağımızı yazıyoruz çiziyoruz. 6 lider altına imzamızı basıyoruz ve bunu kamuoyuyla paylaşıyoruz. Biz memleketimizi seviyoruz ve memleketimizde huzurun olmasını istiyoruz.”

Sakarya’yı uran üssü haline getireceklerine meni fail Kılıçdaroğlu, vatandaşlardan kendilerine katılmalarını ve düşünce vermelerini istedi.

(Bitti)

Share: