CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, İzmir’de partisinin yorum toplantısında konuştu Açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sürekli yürümeye ve ilerlemeye azimli olduğunu, partililerin yanında olduğunu tanımak istediğini belirterek “Şunu üstelik bundan sonra inanmak zorundayım, siz aşağılık benimle birlikte misiniz? Bazılarınızın sesi çıkmıyor, bazılarınızın üstelik atlaya zıplaya veya isteksiz zarar verdiğini görüyorum. Ama çıktı değişmeyen verin.” dedi.

TBMM CHP Grubunun 5. Düzentileme ve Değerlendirme Toplantısı, İzmir’in Seferihisar ilçesinde bire bir otelde başladı. CHP milletvekillerinin katıldığı toplantının açılışında mütekellim Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Elazığ programı sırasında reklam panolarına kendisi hakkında afişler asıldığını, haberi aldığında afişlerin kaldırılmamasını istediğini ve uğrunda tıpkısı foto verdiğini anlattı. “Bu ülkenin insanı kışkırtmalara, tahriklere asla ve katiyen başlık aralamayacaktır” diyen Kılıçdaroğlu, Elazığ insanının kendilerine aguş açtığını, tahriklere gelinmeyeceğini gösterdiğini söyledi.

Konuşmasında Kalıp Bankasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Hat Bankasının çıktı banka olmaktan çıktığının, TBMM eliyle verilen görevi adına getirmediğinin, eksantrik işlerle uğraştığının farkındayız. Hatırlarsanız tığ ‘128 bilyon dolar nerede?’ diye niteleyerek afişler asmıştık ve serbest kitlelerin dikkatini çekmeye çalışmıştık. 128 bilyon dolar buharlaştı ama yılbaşından bu yana 75 milyar dolar daha buharlaştı. Artık sormamız müstelzim istifham 203 milyar dolar nerede ve kimlere verildi? Kimlere art kapıdan satıldı, Şekil Bankası neden bu süreçte devre dışı bırakıldı, bunun sormamız geçişsiz.” diye konuştu.

“Bu tabloyu gelişigüzel değiştireceğiz”

Hükümetin ekonomi politikalarını eleştiren Kılıçdaroğlu, alınan önlemlerin ekonomide düzelmeye faktör olmadığını savunarak bu yılın geçmiş 8 ayında bütçeden faize sâdır paranın Düzem Korumalı Yatırım dahi dahil 250 milyar liraya çıktığını söyledi.

Suret Bankasının bankalara verdiği paranın faizinin yüzde 13’den yüzde 12’ye indirildiğini tamlayan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

” YANLIŞSIZ Parti’ye, MHP’ye düşünce veren bütün kardeşlerime çığırmak isterim. Gidin seçme bankaya, ‘Kredi kullanmak istiyorum.’ deyin. Bakın bakalım size yüzdelik 12 faizle veriyorlar mı? Vermeyecekler. Yüzde 12 faizle yüreklilik düz bankalar ne yapıyorlar? Bankaların familya son 1 yılda yüzdelik 500’ün üzerinde artma gösterdi. Esnafa, çiftçiye soruyorum, ‘Sizin geliriniz tıpkısı yılda yüzde 500 arttı mı?’ O ant oturup düşüneceğiz. Bu tabloyu alay malay değiştireceğiz. Hiç kimsenin umutsuzluğa kapılmaya hakkı yoktur. “

“Benimle olduğunuzu artık nüfuz etmek istiyorum”

İktidar olduklarında demokrasinin, saydam devletin, halka hesap vermenin, rast çalışmanın ve devlette liyakatin elbette olduğunu tamam dünyaya göstereceklerini anlatan Kılıçdaroğlu, pamuk ve şeker hastalığı pancarında fiyatların halen belirlenmediğini, şekerde 34 sene sonra ithalat yapıldığını söyledi.

CHP olarak tarihi sorumluluğun farkında olmaları gerektiğini, alay malay hizmet etmek yerinde olduklarını anlatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ego daim yürümeye ve ilerlemeye kararlıyım ve tek şey beni inandığım yoldan geri çeviremez. Bu ülkeyi muhip insanların, töz vatanseverlerin umutları ve duaları temas yerde bizimle gelişigüzel yürüyor, buna inanın. ve esasen buna inanın bu mücadelede el düşmanlarını birlikte yeneceğiz. Hürriyet, türe ve adalete teşne halkımıza kurtuluşu beraber getireceğiz. Şunu birlikte bundan sonra haberi olmak zorundayım, siz basit benimle gelişigüzel misiniz? Bazılarınızın sesi çıkmıyor, bazılarınızın birlikte istekle veya gönülsüz kötülük verdiğini görüyorum. Amma çıktı değişmeyen verin. Bu ahali düşmanlarını bu arada yenecek miyiz, yenmeyecek miyiz? Benimleyseniz benimle olduğunuzu üstelik çıktı derk etmek istiyorum. Sırtımı size yaslayacağımı çakmak istiyorum.”

“Banal tasarrufçuları soyanlara katiyen müsaade vermemelidir”

Konuşmasında borsada manipülasyonlar yapıldığını, sıradan yatırımcının parasının buharlaştırıldığını tez fail Kılıçdaroğlu, Resülmal Piyasası Kurulunun görevini yapması gerektiğini rapor etti. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Piyasada yatırımcının buharlaşan parası geçmiş itibarıyla 5- 5,5 milyar dolardır. Aracı kurumların güvence açığı şeklinde ortaya çıkan batıkları ise 3-4 bilyon lirayı buldu. Bire Bir SPK yetkilisi, ‘Sistematik riziko yok.’ diyor. Vazıh ve açık söylüyorum; SPK yalan söyler mi? Maatteessüf dolma söylüyor. Sistemli ayrımsız riziko var. Bakın uyardım, henüz önce bile uyardım, ‘İzliyorum sizi, notumu alıyorum.’ dedim. Kurusıkı yapmadığımı dahi ifade ediyorum. Siftinlik yatırımcıyı soyanları beşer beşer biliyorum. Takkadak ego değil, bu işin namuslu uzmanları birlikte insan benibeşer, firma firma bilcümle bunları biliyor. Hepsini tıpkısı kat elan uyarıyorum. Bu çaldığınız hoşur yatırımcının paralarıdır. Degaje söylüyorum. Bu paraları burnunuzdan fitil fitil getireceğim. Edebiyat bire bir yere. SPK aklını başına alsın ve görevini yapsın, usulsüzlük yapanlara, siftinlik tasarrufçuları soyanlara katiyen ve katiyen cevaz vermemelidir. Maniple gruplarını koparmak zorundadır. Sağtöresel ve etik değerleri hükümran eylemek zorundadır.”

Toplantıda, İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer ile CHP İzmir İl Başkanı Bahir Yücel dahi birer meşveret yaptı.

Açılış konuşmaları sonrası güruh, basına tutkun devam etti.

Share: