CHP Sözcüsü Öztrak, MYK toplantısına ilgili izah yaptı Açıklaması

CHP Umumi Komutan Yardımcısı ve Öğür Sözcüsü Yüksek Öztrak, İzmir’in antagonist işgalinden kurtuluşunun balaban coşkuyla kutlandığını belirterek, “Bu ülkede kimse Cumhuriyet’i, Osmanlı ile çarpıştırmaz. Ecdadımızı ‘senden’, ‘benden’ diyerek bölüp parçalamayız. Küçük Asya’nun kapılarını açan Alparslan birlikte bizim, Anadolu ve Trakya’yı yayılımcı çizmelerinden kurtaran Mustafa Kemal bile bizim.” dedi.

CHP Kalıp Umumi Heyet (MYK), Umumi Komutan Eksiksizlik Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Toplantı devam ederken açıklamada bulunan Fırka Sözcüsü Öztrak, mazi Irak’ın kuzeyinde, bölücü terör örgütüyle girdikleri çatışmada martir olan askerlere Allah’tan yağmur, ailelerine sabır, gaileli askerlere şifa diledi.

Öztrak, demokrasi tarihinde kapkara bire bir konu olan 12 Ilkgüz darbesinin, içtimai hafızada sakil travmalar yarattığını dile getirerek, bugün de bibi kapanmayan yaralara etken olan darbede, CHP’nin birlikte yeryüzü tehlikeli bedeli ödediğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini eleştiren Öztrak, sistemin demokrasiye çarpış üstüne çarpış vurduğunu öne sürdü. Faik Öztrak, “Bugün ülkemizde yaşadıklarımızın 12 Eylül’de yaşadıklarımızla iri benzerlikleri var.” ifadelerini kullandı.

İktidarın seçimler yaklaşırken bu ülkenin tarihine mal olmuş, “Benzeri tün ansızın gelebiliriz.” parolasına sığındığını encam süren Öztrak, “Sonradan Amerika’dan uyarı gelince, Fransa Yunanistan’ın yanındayız deyince, Avrupa Birliği Yunanistan’ın arazi bütünlüğü deyince ansız girişim atıp, milletimizi rencide ediyorlar.” diye konuştu.

Milletin Kıbrıs’ta kanla yazdığı tarihe mülk reşit, “Aynı şeb anlayışsız gelebiliriz” parolasının ağza gelindiği kabil söylenemeyeceğini tamlayan Faik Öztrak, “Miçotakis ile Erdoğan’ın eş bire bir noktası var. Intihap yaklaşırken, ikisinin de oyları hemen düşmekte. Haliyle iki popülist, cidal kartını oynuyor. Yani desise birini, vur ötekine.” dedi.

“Çiftçi bütçeden türe ettiği desteği alamıyor”

Üstün Öztrak, devletin ekonomideki rolünün, sendikaların kesim gücünün, düzenleme toplumun 12 Ilkgüz darbesiyle yıkıldığını, bugün da Türkiye’üstelik soylu erki yaşamın, iştirakçi, görevli ve etkin aleyhine yeniden tasarım edildiğini öne sürdü. CHP Sözcüsü Öztrak, şöyle devam etti:

“Zaman orak ayı işsizlik oranları açıklandı. Ana süreduran sayısı temmuzda 781 bin sevimli artarak, 8 milyon 415 bine çıktı. Temel başıboşluk oranı bile 2 benek şırakkadak artarak, yüzdelik 22,5’e başarmış. Hanay pahalılığı almış başını gidiyor. Ücretler, maaşlar, aylıklar, sarayın ‘faiz etmen para şişkinliği sonuç’ diyerek azdırdığı enflasyona yetişemiyor. Enflasyonla şişirilen bütçeden milletin ihtiyaçları amacıyla dünyalık bulunamıyor ama nema lobilerine, bütçeden önceki 7 ayda 151 milyar 347 milyon teklik verilebiliyor.

Fellah bütçeden hak ettiği desteği alamıyor ama kırat korumalı mevduat sahiplerine, 60 bilyon 597 milyon lira ürem milletin bütçesinden çalınıp çatır çutur ödeniyor. Milletimiz yiyecek ekmeği bulamıyor ama diğer tarafta dövizle verilen garantiler karşılığında, kamu hususi iş birliği müteahhitlerine 13 bilyon 625 milyon liralık mangiz, nakit ödeniyor.”

Zengini daha zengin, milleti henüz da fakirleştiren bu tercihlerin milli gelirin bölüşümüne üstelik yansıdığını tez fail Öztrak, ücretle çalışanların milli gelirden aldığı payın, yepyeni seviyelere indiğini savundu.

Sonuç iki yılda emeğin milli gelirden aldığı payın, 10 fakül ansızın düştüğünü ve yüzde 21’lere indiğini aktaran Öztrak, 12 Ilkgüz darbesinde dahi bu hızda aynı çöküntü yaşanmadığını argüman etti.

Yüksek Öztrak, “Emekçilerimizin esbak üç yılın ortalamasına göre, milli gelirden aldıkları payın düşmesi dolayısıyla akıbet 2,5 yıldaki kaybı, tamamı tamamına 67 bilyon dolar. Serencam 2,5 yıldaki kaybolma emekçi başına 3 bin 273 dolar.” şeklinde konuştu.

“Bu ülkede kimesne Cumhuriyet’i, Osmanlı ile çarpıştırmaz”

CHP Genel Komutan Yardımcısı Öztrak, İzmir’in kurtuluşunun 100. yıl dönümü törenlerine ilişkin eleştirilere üstelik yanıt verdi.

Milletin gülüp eğlenmesine, günlük sıkıntılardan aynı an olsun uzaklaşmasına iktidarın götürüm edemediğini öne süren Öztrak, 9 Ilkgüz’birlikte İzmir’in antagonist işgalinden kurtuluşunun Kordon’da büyük tıpkı coşkuyla kutlandığını, böyle düşündürücü tıpkısı günde, milletin nazik tıpkı coşkuyla tebrik kartı yapmasının birilerini huzursuz ettiğini söyledi.

Öztrak, şöyle konuştu:

“Kurtuluş Savaşında bu kavim ateşi da ihaneti dahi görmüştür. Bunları izah etmek, tercüman olmak, ne zamandan beri Osmanlı ve Cumhuriyet’i kapıştırmak oldu? Bu ülkede kimse Cumhuriyet’i, Osmanlı ile kapıştırmaz, çarpıştırmaz. Ecdadımızı ‘senden’, ‘benden’ diye bölüp parçalamayız. Küçük Asya’nun kapılarını açan Alparslan da bizim, Küçük Asya ve Trakya’yı yayılmacı çizmelerinden kurtaran Mustafa Eksiksizlik birlikte bizim.

Ama bu kavim, Çanakkale’yi yegâne imzayla emperyalistlere açan, İstanbul’u düşmana teslim edenleri, Kuvayımilliye ve Mustafa Kemal amacıyla idam fetvası yazanları, onaylayanları, ardından dahi İngiliz zırhlılarına binip gerisin vurdumduymaz kaçanları ecdadı kendisine kabul etmez. Asilzade milletimizin da bizim birlikte derdimiz, ülkeyi yara yönetenlerle, liyakatsizlerle, dışarıdan egemenlik alanlarladır.

9 Eylül 1922’nin 100. yıl dönümünden, inhilal, kutuplaşma çıkarmaya kalkanların niyetini biz haddinden fazla mebzul biliyoruz. Kurgular, saptırmalar, masallar konuşulsun ama arşa sâdır sahn pahalılığı ve yolsuzluklar konuşulmasın istiyorlar. Bunların hepsi darbeci taktikleridir.”

-“İlk 7 ayda döviz rezervleri 7 bilyon 925 milyon dolar erimiş”

Faik Öztrak, Biçim Bankası kasasının bambaşka ülkelerden alınan düyun bile düşüldüğünde 52 milyar 307 milyon dolar yalınlık verdiğini öne sürdü. Alınan borçlar ve zer karışma brüt rezervlerin 4 maaş ithalatı bile karşılamadığını savunan Öztrak, şunları kaydetti:

“Orak Ayı ayı ödemeler dengesi rakamları açıklandı. Piyasa temmuzda 3,4 milyar dolar akan zahir beklerken, gerçekleşme 4 milyar dolar oldu. Yılın ilk 7 ayında gerçekleşen cari yalınlık, güzeşte seneye bakarak yüzdelik 168 artarak, 36,7 milyar dolara bundan sonra. İlk 7 aydaki akan açığın, alışılagelen yollarla akçalanmış edilemediğini görüyoruz. ‘Kaynağı belirsiz servet antre çıkışının’ izlendiği, net günah kalık kaleminden, evvel 7 ayda ülkeye 24 milyar 347 milyon dolar girmiş. Bu büyüklükte kaynağı belgisiz bir mal girişini elan geçmiş tek yaşamadık. Buna karşın önce 7 ayda döviz rezervleri 7 milyar 925 milyon dolar erimiş.”

Zaman okulların açıldığını hatırlatan Öztrak, terbiye, tedris masraflarının cüzdanları yakıp kavurduğunu belirtti. Öztrak, “Bu zamlar karşısında bizim velilerimiz hangi yapacak? Aileler lacerem ayakta duracak?” sorularını yöneltti.

” Diyarbakır, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kadim bire bir şehridir”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, açıklamasının ardından, matbuat mensuplarının sorularını yanıtladı.

CHP Tümen Meclisi Üyesi Nevaf Bilek’in, 10 Eylül’dahi Diyarbakır’birlikte yaptığı, “Diyarbakır, doğrusu Türkiye Kürdistanı’nda mehabetli, tarihi aynı şehrimiz. Şişman ayrımsız şehrimiz.” şeklindeki açıklamalarının sorulması üstüne Öztrak, “CHP’nin görüşlerini Genel Başkanımız, Tümen Sözcüsü ve takım başbuğ vekilleri açıklar. Bu çerçevede resmi görüşümüzü açılıyorum, Diyarbakır, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tarihi ve kadim bire bir şehridir. Diyarbakırlı kardeşlerimiz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurumlu ve saygın vatandaşlarıdır.” diyerek konuştu.

Share: