CHP Muğla Saylav Girgin: “Arızi İşçiyle Cuşiş Söndürülmez”

ADLAR TURAN

CHP Muğla Mebus Süleyman Dilli, “Sayıştay 2021 yılı raporlarına bakarak 8 bin 600 kadrolu ateş işçisi muallel. Bunlarında 2 bin kişisini taşıma tarafından gidermeye çalıştık. Eğreti işçiyle cuşuhuruş söndürülmez. Bu bahis birlikte yetişek çok büyük. Eğitim ile ilgili hangi yaptık? Antalya’birlikte yetişek ile ait alan şu anda gereksiz. Buca’daki yetişek merkezini birlikte kapattık” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, itfai olaylara elan faal ve yerinde müdahale üzere 27 kullanılmamış ve donanımlı aracı, 25 Ilkgüz – 1 Ilk Teşrin İtfaiye Haftası’nda planlı törenle, hizmete sundu. Törende konuşan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Cerbezeli, Tarım ve Orman Bakanlığı’na sınırlı Orman Umumi Müdürlüğü’nün 2021 cıvıltı raporunda, iklim değişikliğinden ufuk Türkiye’birlikte yangının çoğalacağının ve ormanların yüzde 60’ının de yangına hassas düz olduğunun yazdığını belirterek, “Riziko varsa tedbir de olmalı mantığıyla akım edilmesi geçişsiz. Fakat anında ve durumunda yapılan engelleme ile yangınları önleyebilirsiniz. Bunun için büyüklük namına kamu tedbirleri almış olmanız geçişsiz. Üzülerek gördüğümüz şu, gelgel filosunun oluşturulmasında maatteessüf sınıfta kaldık” dedi.

“6 KİŞİ ÇALIŞMASI MÜSTELZIM ARAZÖZLER DAHI 3 KİŞİ EVET VAR EVET NAMEVCUT”

Girgin, açıklamasına şöyle devam etti:

“Sayıştay 2021 yılı raporlarına göre 8 bin 600 amelî hararet işçisi sakat, bunlarında 2 bin kişisini transfer aracılığıyla gidermeye çalıştık. Geçici işçiyle ateş söndürülmez” diyen Girgin, “Bu konu birlikte terbiye çok muhteşem. Eğitim ile ilişkin ne yaptık? Antalya’da terbiye ile ilgilendiren alan şu zaman daboş. Buca’daki eğitim merkezini da kapattık. Geçici ateş işçileriyle üstelik tedbir almaya çalıştık. 6 yaşama çalışması gereken arazözler üstelik 3 güç evet var evet namevcut.

“ORMAN KÖYLÜSÜ ORMANA HASIM HALİNE GETİRİLDİ”

Orman köylüsü vaktiyle mükellefti, ormana hısımdı, orman köylüsü ormana yağı haline getirildi. Çokça mebzul biliyorum şahit olduk bizzat, güzeşte seneki yangınlarda Sungur köyünde yangın çıkmıştı. Ister oran gerekse Büyükşehrimizin ekipleri müdahale etmeden geçmiş Sungur köylüleri odun motorlarıyla, testereleriyle, tırmıklarıyla yangına engelleme etmiş ve o yangını müşahede altına almışlardı. Bu hangi emreylemek? Orman köylülerinin üstelik cuşiş söndürmedeki işlevi yeniden eskiye döndürülmeli. Orman himaye memurları var. Mukaddema orman koruma memurlarının görevi neydi? Ormanlık alanlarda yangına hassas alanların belirleme edilmesi, korunması ve önlemler alınmasıydı. Demincek ne oldu? Orman müdafaa memurlarının görevi orman kesimleriyle işlevlendirildi. Yani eğer siz ormanları korunması müstelzim, gelecek kuşaklara aktarılması gereken ayrımsız geçim yerine değil birlikte mal olarak görürseniz o alandaki hep yatırımlardan elinizi eteğinizi çekersiniz. Olan milli servetimize oldu. Bununla ilişik mecliste ve diğer platformlarda dilimiz döndüğünce komisyonlarda bunları söylüyoruz.

“EMEĞİNİZ ÇABANIZ KASITLI YERINE GÖRMEZDEN GELİNİYOR”

Bizim Muğla itfaiye aracı teşkilatımız arz ufak aynı cuşuhuruş ihbarı aldığı andan itibaren on paralık panik yapmadan, dizge görevini biliyor. Tıpkı dakika geçmiş yangını söndürmeye çalışıyor ve muvaffakiyetli oluyor. Hepinizle alım duyuyoruz. Kimileri sizin bu emeğinizi, çabanızı, mahsus adına görmezden gelse birlikte tamlık Muğla ve umum Türkiye Muğla itfaiye aracı teşkilatının emeğinin ne kadar şişman olduğunu biliyor.”Share: