CHP heyeti Düzce’de ziyaretlerde bulundu

CHP Ekip Başkanvekili Engin Özkoç, Umumi Başkan Yardımcısı Seyit Torun ile İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu’nun yer aldığı astronomi, Düzce’birlikte temaslarda bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Marifetiyle Çilimli ilçesinde kurulan Melen İdari Binasının açım töreninde konuşan Torun, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin birçok süreci aştığını, makro deneyimler ve müşkülat yaşadığını söyledi.

Sorunların çözülebileceğini belirten Torun, “Amma ne devir ayrışırsak, hangi ant ötekileşirsek işte o zaman çözümde zorlaşırız.” dedi.

Torun, Başkan İmamoğlu’nun 5 ayda 150 kuruluş yapılacağını söylediği anlatım ederek, “Melen Havzasını da rehabilite edecek, buradaki belde sorunu da giderecek bire bir proje. İstanbul’a su sağlayacak ayrımsız proje değil, bu nahiye içinde çok cesim benzeri proje.” dedi.

CHP’li Özkoç ise, “İSKİ Genel Müdürü konuşmasını anlatım ederken ‘hem alfabe yazdım hem da gidip kendim sordum. Melen Barajı’nın ne devir biter ne devir bu milletin hizmetine girer bunu tıpkı dakika evvel bellemek istiyoruz’ demişti. Ego burada kendisine söyleyeyim. Haddinden Fazla mail zamanda CHP ve Kavim ittifakı iktidara gelecek. O çağ bitecek. Milletimizin hizmetine girecek. Tek kimsenin kuşkusu olmasın. Lacerem tıpkısı Türkiye istediğimizi Budun Masası’nın kızıl umumi başkanları anayasada yapacakları değişikliklerle ve saylav sistemi şüphesiz güçlendireceklerini anlatarak eksiksiz kamuoyuna duyurdular. Geçenek milletimizin iradesine geldi.” ifadesini kullandı.

İBB Başkanı İmamoğlu dahi, Düzce’da yaşanan depremin etkisinin görüldüğünü kaydederek, “Halen o tereddütler ve kaygılar bitmeme ediyor. Gerçekte sorgulamamız gereken ki, Düzce depremini muammer insanlarız. Burada fert kayıplarımız oldu. Esasen bir şekilde Gölcük depremi, yoğun hakeza bir travmanın yaşandığı benzeri havzadan bahsediyoruz. Aşkın değil 20 sene bilahare yaşanan bu sarsıntı şiddetindeki bire bir depremden sonraları hepimizin güle oynaya işine evine gitmesi gerekirdi. Bize, milletimize hala bu kaygıyı bu tereddüdü yaşatıyorsak burada hep birlikte çok nazik ayrımsız sorumluluğumuz var demektir.” dedi.

Neyi denetleyemediklerini sorgulamak gerektiğini kaydeden İmamoğlu, “Neyi uyaramadık. Neyi söyleyemedik diye düşünmeliyiz. Dolayısı ile üzerinden 22 yıl, 23 sene eski ayrımsız depremin etkilerini, bu şekilde yaşıyor, yaşatıyor ve hissediyorsak banal biberli durumdayız.” dedi.

İmamoğlu, konuşmasında İstanbul’a akarsu fırlatmak için hazırlanan Melen Barajı projesinin başladığı andan itibaren geçen sürede yaşanan gelişmeleri üstelik anlatarak, “İSKİ suyun Türkiye’deki yeryüzü büyük kuruluşlarından birisi. DSİ’den sonradan yeryüzü büyüğü. İSKİ’nin burada su üzerine Düzceli çocuklarımızı, gençlerimizi, antrparantez yaşlılarımızı bilgilendirse suyun yolculuğunu anlatsa, bir felç suyun hangi büyüklüğünde önemli olduğunu gösterse burada onunla ilişkin yetişek programları yapsa. Erte belki burada derslik üzere benzeri düz oluştursa hangi adamakıllı tamam. İSKİ müdürümüz onları düşünmüş anlattı. İyi mi olur. İyi olur. Dolayısı ile tığ bu güne. Yarına hakeza bakıyoruz. Onun amacıyla buradayız.” diyerek konuştu.

Açılışa, CHP Genel Komutan Yardımcısı Seyit Torun, CHP Grup Başkanvekili Açık Deniz Özkoç, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSKİ çalışanları ve partililer katıldı.

Daha sonraları Düzce şehir merkezine sabık CHP’li Torun, İmamoğlu esnaf ziyareti yaparak, vatandaşlarla bir araya geldi.

CHP heyeti Abide Otopark Kavim Bahçesinde yerleşmiş olan çadırları görüşme ederek, depremzedelerin sorunlarını dahi dinledi.

Çadır şehir ziyaretinin ardından birlikte bire bir yorum fail İmamoğlu, şunları kaydetti:

“İnsanlarımız aynı keder yaşadı. Aşina burada 22 sene geçmiş acıları hep bu arada yaşadık.

Kayıplarımız olmuştu. Bugün baktığımızda bu deprem bizleri çok çok ürkütecek şiddette bire bir hareket değildi. Burada esas olan yapıların güvenliği ve sağlamlığı yerinde tespitlerimiz var. Burada hem ekiplerimizle, hem üstelik memleket başkanlarımızla birlikte yer tespitleri yapılacak. Lacerem katkılar sunabiliriz, devletimizin kurumları filhakika burada, AFAD ve diğerleri. Orada yapılan ve kem küsurat gâh şeyler varsa İstanbul halkı namına elimizden geleni yapacağımızı hem yetkililere hem bile şu dakika çadırda olan vatandaşlarımızla paylaştık”

İmamoğlu, 1999 yılında yaşanan acıların ayrımsız daha yaşanmamasını umduklarını dahi ifade ederek, “Burada esas olan yapıların kuvvetli olması. 1999 depreminden sonradan hangi tedbirleri hangi kadar aldık hangi kadar alamadık bunun bütün beraber muhakemesini yapıp İstanbul’bile dahi dokunaklı savaş içerisindeyiz. Türkiye’nin değişik yerlerinde birlikte bunu ele alıp topyekün aynı seferberlik duyurusu ile çözmemiz müstelzim benzeri husus. Aynı öğün henüz bunu burada gördük.” dedi.

CHP’li Seyit torun ise, “Süfli hareket hepimizi korkuttu. Ama bundan birlikte öğüt almalıyız. Sayın başkanımın da tabir ettiği üzere 1999’dan hak zahir hareket tehdidi ile bile alın karşıyayız. Hep bilgi adamları önümüzdeki süreçte mahsus fay hatlarının kırılmasından kontekst giderek deprem tehlikesi ile omuz omuza olduğumuzu rapor ediyor. Bize sakıt dayanıklı binalar tahsis etmek. Çatı envanterimizi aracısız geçirip depreme dayanabilen olmayanları rehabilite etmek.” ifadesini kullandı.

Ziyaretleri sırasında Ekrem İmamoğlu’nun yanına yakın tıpkı tendürüst, “Kavisli geldiniz. Bura Kartalkaya değil, burası Düzce.” dedi. İmamoğlu bile “Olsun, olsun. Düzce’ye birlikte geliriz, Kartalkaya’ya da geliriz. Bitmiş mı birtanem, aslanım benim. İstersen seni götüreyim.” cevabını verdi.

Bire Bir ayrıksı noktada bile tendürüst tıpkısı kız, “Burası Kartalkaya değil Sayın Başbuğ, illet geldiniz?” diye niteleyerek sordu. İmamoğlu üstelik “Az evvel senin gibi bir genci henüz yolladılar, kurban olmayın tamam mı pir kızım. Getiriyim mi seni de Kartalkaya’ya. Bunlar kurgulu, aynı.” diye konuştu.

Kent merkezindeki temaların peşi sıra deremde hasar gören Gölyaka ilçesine sabık İmamoğlu ve CHP heyeti, keçe kentlerini ülfet ederek, depremzedelerin sorunlarını dinledi ve bol bereketli andaç fotoğrafı çektirdi.

Share: