CHP heyeti Düzce’de ziyaretlerde bulundu

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Genel Komutan Yardımcısı Seyit Torun ile İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu’nun meydan aldığı yıldız bilimi, Düzce’dahi ziyaretler gerçekleştirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesince Çilimli ilçesinde kurulan Melen İdari Binası’nın küşat töreninde mütekellim Torun, Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir nice süreci aştığını, kebir deneyimler ve güçlük yaşadığını söyledi.

Sorunların çözülebileceğini belirten Torun, “Amma ne ahit ayrışırsak ne ahit ötekileşirsek aha o ahit çözümde zorlaşırız.” dedi.

Özkoç ise Melen Barajı konusuna değinerek “Haddinden Fazla mümasil zamanda CHP ve Millet İttifakı iktidara ati. O dönem bitecek, milletimizin hizmetine girecek. Tek kimsenin kuşkusu olmasın. Elbet aynı Türkiye istediğimizi ulus masasının zer umumi başkanları, Anayasa’de yapacakları değişikliklerle ve milletvekili sistemi pekâlâ güçlendireceklerini anlatarak tam kamuoyuna duyurdular. Mesafe milletimizin iradesine geldi.” ifadesini kullandı.

İmamoğlu ise İstanbul’a su çatlamak için hazırlanan Melen Barajı projesinde başlandığı andan itibaren aradan geçen sürede yaşanan gelişmelerden bahsetti.

CHP heyeti çadırlarda kalan depremzedeleri ziyaret etti

Daha sonra Düzce kent merkezine geçen Torun ve İmamoğlu ile beraberlerindeki CHP toprak yönetimi ve mekân illerden gelen CHP’li uray başkanları, esnafı müzakere etti, vatandaşlarla benzeri araya geldi.

CHP heyeti, 23 Kasım’da meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından Anıt Otopark Budun Bahçesi’nde kurulan çadırlarda küsurat depremzedeleri dinledi.

Torun ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, depremin herkesi korkuttuğunu söyledi.

Bundan öğüt alınması gerektiğini vurgulayan Torun, “Hep haber adamları önümüzdeki süreçte galiba fay hatlarının kırılmasından âlem anbean deprem tehlikesiyle alay malay olduğumuzu anlatım ediyor. Bize sakıt; dayanıklı binalar yazmak. Yapı envanterimizi aracısız geçirip depreme dayanıklı olmayanları rehabilite buyurmak.” diye konuştu.

İmamoğlu de insanların endişe yaşadığını dile getirerek şunları kaydetti:

“Burada 23 yıl ilk acıları bilcümle bu arada yaşadık. Kayıplarımız olmuştu. Zaman baktığımızda bu yer sarsıntısı bizleri haddinden fazla çok ürkütecek şiddette benzeri deprem değildi. Burada asıl olan; yapıların güvenliği ve sağlamlığı. Burada hem ekiplerimizle hem bile mülk başkanlarımızla kayran tespitleri yapılacak. Elbette katkılar sunabiliriz? Devletimizin kurumları elhak burada; AFAD ve diğerleri. Orada yapılan ve eksik kalan ara sıra şeyler varsa İstanbul halkı hesabına elimizden geleni yapacağımızı hem yetkililerle hem da şu an çadırda olan vatandaşlarımızla paylaştık.”

Daha geçmiş yaşanan acıların bire bir elan yaşanmamasını umduklarını belirten İmamoğlu, “1999 depreminden sonradan ne tedbirleri ne kadar aldık ne kadar alamadık, bunun bütün beraber muhakemesini yapıp İstanbul’bile dahi alçak savaş içerisindeyiz. Türkiye’nin değişik yerlerinde dahi bunu ele alıp topyekün benzeri seferberlikle çözmemiz müstelzim ayrımsız kapı. Bire Bir sefer daha bunu burada gördük.” değerlendirmesinde bulundu.

CHP heyeti, henüz sonra Gölyaka ilçesinde kurulan keçe kenti görüşme ederek depremzedeleri dinledi.

Share: