CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Niğde’de partisinin grup toplantısında konuştu: (1)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Köle hakkı yiyenlerle asla helalleşmeyeceğiz. Önemli Yaradan’ın birlikte huzuruna köle hakkı yiyici kimesne çıkamaz, çıkmamalı. O yüzden biz sevgide, barışta, dostlukta, kalbimizi kırdıysak bu çerçevede oturacağız, kucaklaşacağız helalleşeceğiz.” dedi.

Çeşitli programlara akmak için Niğde’ye gelen Kılıçdaroğlu, Niğde Kültür Merkezi’nde partisinin ekip toplantısında yaptığı konuşmada, kentin daha fena hâlde ve serbest tıpkısı toplantı salonuna ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bir kenti şehir işleyen alanların parklar ve toplantı salonları gibi halkın eş alanlar olduğunu tamlayan Kılıçdaroğlu, “Güruh salonları yemeden içmeden siyaset amacıyla değil, düşünürlerin, yazarların, çizerlerin, emeklilerin gelip konuştuğu, haklarını rica ettiği mekanlardır ayrımsız zamanda. Derinti salonları bizim hayatımızda önemlidir. Burada alelade ayrımsız salonda çokça neşeli tıpkısı ortamdayız. Bodur ve münezzeh konuşacağım, beni tatlılıkla karşılayacağınıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Niğde’nin tarımda haddinden fazla dolgunca tıpkı yerde olduğunu ancak siyaset kurumunun, devleti yönetenlerin Niğdelilere verdikleri sözleri tutmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle bitmeme etti:

“‘Niğde’ye havaalanı yapacağız’ dediler, tek aynı çivi çakılmadı. ‘Lojistik doldurma merkezi’ dediler, 20 yıldır yapılmadı, ‘yüksek hızlı katar buradan geçecek’ dediler, 20 yıl geçti yapılmadı. ‘Enerji önsezi alanı olacak burası’ dediler o de olmadı. ’10 bin yabanlık stadyum yapacağız’ dediler, 7 bine düşürdüler, çivisi bile çakılmadı. Siz evvel Niğde’ye yakışan tıpkı konferans salon yapın. Tığ bunların tamamını nüfuz olunca yapacağız, göreceksiniz. Niğde’ye, Kayseri’ye, Nevşehir’e neler yapılıyor, göreceksiniz. Anadolu’nun içini boşalttılar, gelişigüzel şeyi büyük metropollere taşıdılar. Buradaki zavallı torlak üniversiteyi mütemmim gepegenç pırlanta kabil evlatlarımız büyükşehirlerin varoşlarında hareket arıyor. Burada üretimlik yapılamaz mı, yapılabilir. Mersin’e haddinden fazla yakın bura, aktif ayrımsız demir hat zıkkım olursa buradaki fabrikadan oraya ürünleri taşıyabilirsiniz, dünyanın değme namına dış satım yapabilirsiniz. Bunların tamamını inşallah tığ yapacağız, göreceksiniz.”

Türkiye’de tarımın stratejik kısım olduğunun henüz kavranamadığını anlatan Kılıçdaroğlu, dikici üretmezse herkesin aç kalacağını dile getirdi.

Pek haddinden fazla ekincilik ürününün ithal edildiğini tabir fail Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Tarımı stratejik seksiyon olmaktan çıkardıkları için Türkiye tarımda dışa ilişkin ülkelerden biri haline geldi. Mercimek dışarıdan, vücut dışarıdan, efsanevi, nohut, ağızotu, saman haricen. Aklınıza ne gelirse haricen gelmeye başladı. Türkiye’nin buradan çıkması lazım, bunlar çıkaramazlar. Hastalık bunu bu kadar berrak ve net söylüyorum? Çünkü bunlar alın terinden yana değiller, üretenden yana değiller, bunlar 5’li çeteden yanalar, kaynakların tamamını 5’li çeteye veriyorlar. Tamam Bay Eksiksizlik hangi yapacak? 5’li çetelerden tamamını alacağım ve bu ülkeye, millete tamamını vereceğim. Kul hakkı yiyenlerle katiyen helalleşmeyeceğiz. Oylumlu Yaradan’ın de huzuruna köle hakkı yiyen kimse çıkamaz, çıkmamalı. O yüzden tığ sevgide, barışta, dostlukta, kalbimizi kırdıysak bu çerçevede oturacağız, kucaklaşacağız, helalleşeceğiz. Birbirimize merhaba diyeceğiz, değişik düşüncelerde birlikte olsak sevgiyi, saygıyı ihmal etmeyeceğiz. Amma bunların yaptığı gibi paraları alıp tıpkı avuç rantiyeye konfirmasyon etmeyeceğiz.”

Tarım Emniyet Kooperatiflerindeki ara sıra ürünlerde fiyatların düşürüldüğünün belirtildiğini nâkil Kılıçdaroğlu, “Kardeşim düşüreceksen Ekincilik Yüreklilik Kooperatifinin gübre fabrikası var, oradaki fiyatları düşür, ekinci kaput matbu alsın. Ona gelince namevcut.” dedi.

Rekabet Kurulunun basma fiyatlarıyla ait aldığı ayrımsız kararı paylaşan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Basılmış fabrikalarının fiyatları faziletkâr sübvansiyon konusundaki teşrikimesai için karar aldı ve bunlara çokça sakil cezalar yazdı. 7 trilyon 315 milyar 759 milyon 390 bin 184 teklik. Bunların içinde Ekincilik Yüreklilik Kooperatifinin kuruluşu olan Gübretaş dahi var. Bu 6 tezek fabrikası bire bir araya gelip ortak akım ediyorlar, çiftçiye pahalıya basma satıyorlar. O bölüm bu kuruluşun yöneticileri kimdi, demincek neredeler? Gazeteci arkadaşlarımız araştırsın. Fellah üretmesin diye uğraşıyorlar, maraba üretmesin kim 5’li çete elan ongun yararlansın. 5’li çete dışarıdan dünyalık de getirecek, ithalat bile yapacak. Temas şeyi onlar getirecekler, gine onlar kazanacaklar, kaybeden gene çiftçimiz olacak.”

Artvin’in Yusufeli ilçesine selam gönderen Kılıçdaroğlu, kıran zımnında ilçenin taşınacağını fakat ekol, defa, sayrılarevi ve familya gibi ihtiyaçlar karşılanmadan halkın taşınmaya bağlı bırakıldığını, şu an bilcümle gelişim yerlerinin sınırlanmış olduğunu, halkın bu durumu ihtarname ettiğini aktardı.

Kaynakların serbest kitlelerden alınarak bir avuç kişiye alıntı edildiğini öne süren Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hepimiz, yeni doğmuş çocuk da yükselen fiyatlarla yaşadığımız enflasyonla bire bir apaz dip sağlık grubuna milyarları aktarıyoruz. Kırat korumalı yatırım sahipleri, parayı getirip yatırıyorlar, dolar garantisi var, faiz garantisi var, ‘senden hiç vergi almayacağız’ diyor, bire bir da ‘huzursuz yüreklilik vereceğim’ diyor. Tamam buradan 6 ayda milletin sırtına yüklenen nedir? 60 milyar 500 milyon teklik 5 ayda. Taş atıp kolu yorulmadan, bir biricik cebin teri damlatmadan 60 bilyon 500 milyon TL dünyalık veriyorsunuz. Bakmayın siz faizin düştüğüne filan, kimin faizi düştü? Niğdeli esnafa sorun, bankaya gidip yüreklilik alsın, ürem düştü mü düşmedi mi? Bankalar, Forma Bankasından itimat alırken ürem düşüyor, o düşük faizle yüreklilik alıyorlar, munzam faiz koyup millete satıyorlar. Bankaların familya yüzdelik 400. Niğdeli esnafa, sanayiciye, taksi şoförüne, çiftçiye soruyorum, siz yüzde 400 kar elde ettiniz mi? Yüzde 400 kar sağladılar, ne politikayla? Bunların uyguladığı politikalarla.”

(Sürecek)

Share: