Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının 2023 bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Gelgel, TOKİ’nin sonuç 3 yılda toplumsal konutlardaki aylık taksit ödemelerinde artış oranlarını vatandaşın lehine düzenlediğini rapor etti.

Alım, TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığının 2023 yılı bütçesi üzerinde milletvekillerinin tenkit ve sorularını yanıtladı.

Kurum, sözlerine, Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü, vefatının sene dönümünde yağmur, şükran ve saygıyla anarak başladı.

TOKİ tarafından yapılan 50 bin ve 100 bin içtimai konut projelerinin doğrulama edilmediği iddiasına birçok defa yanıt verdiklerini tamlayan Kurum, 2019 yılından beri İzmir, Elazığ, Malatya ve diğer cuşuhuruş ve dominant bölgelerinde, 45 bin konut yaptıklarını söyledi.

Çekicilik, “Altını önemle çiziyorum kim 50 bin toplumsal hane kampanyamızda 142 etkili projede 52 bin 128 konutumuzu, yeniden 100 bin sosyal hane projesi kapsamında, 252 faal projede 97 bin 483 konutumuzu hak sahiplerine etaplar halinde konfirmasyon ediyoruz. Şu anda 150 bin içtimai konutumuzun balaban tıpkısı bölümünü vatandaşlarımıza teyit ettik. Yıl sonuna büyüklüğünde 60 bin konutumuzu daha teslim edeceğiz ve artan inşaatlarımız bile acul bire bir şekilde sözümüzü tutmaya bitmeme edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Bazı milletvekillerinin sorduğu sorulardan TOKİ’nin elbette gerçek ürettiğine dair bilgileri olmadığını gördüğünü belirten Gurur, şunları kaydetti:

“TOKİ, 7 devir 24 saat Sayıştay denetimine tabidir. TOKİ’miz umumi bütçeden behre almıyor. TOKİ, özlük dinamikleriyle, ev, iş yeri ve arsa satma gelirleri, yüreklilik kavrayışsız dönüşleri, yurt dışı depar harçları, yapım işleri hizmet payı ve tıpkı gelirlerle basamak projelerinin finansmanını gerçekleştiriyor. TOKİ, bugüne büyüklüğünde 1 trilyon 317 bilyon liralık yatırım değeriyle, 1 milyon 170 bin konutu yapmış aynı kurumdur. Kullanılmamış projelerimizi üstelik tıpkı gücü göstererek ve gerçeklik üreterek yapacaktır, tek endişeniz olmasın. Tığ gücümüzü milletten alıyoruz. 250 bin konutumuzu üstelik milletimize saraka verdiğimiz tarihe büyüklüğünde yapacağız. Ayrıca şunu birlikte rapor edeyim: ‘Kaynak, soy’ diyorsunuz. Tığ üstelik gelişigüzel defasında söylediğimiz kabilinden ana bu millettir, bu milletin özgüvenidir; teminatı dahi garantisi de bundan öncekilerde olduğu kadar bu dev projemizde Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır.”

TOKİ’ye bu sene 10 bilyon lira kaynak aktardıklarını, bunun üstünde aynı kâm gelmesi halinde da vacip kaynağı aktaracaklarını söyleyen Hava, TOKİ konutlarının ödemelerine ve taksitlerine ait bir üzerine, şunları kaydetti:

“TOKİ projelerimizde maaş taksitler, 6 ayda bir, esbak 6 aylık dönemdeki vazifeli mahiye artış oranları baz alınarak güncellenmektedir. Fakat burada vatandaşlarımızın soylu erki durumları ayn önüne alınarak, artım oranları vatandaşımızın lehine, görevli mahiye artışlarından daha bağan namına uygulanmaktadır. TOKİ, akıbet 3 yılda sosyal konutlarımıza görevli aylık artma oranını kül kendisine uygulamamış, ödemeleri vatandaş lehine düzenlenmiştir. Söz Gelişi, güzeşte sene memur maaş artım oranı yüzdelik 80’in üstünde olmasına rağmen, yüzdelik 25 oranı uygulanmıştır.”

Gurur, bazı eleştiriler konusunda, “Siz şöyle bir aynaya bakın, 3 buçuk yıldır yönettiğiniz belediyelerinizde kaç parça transformasyon projesi yaptınız? Aynada kendinizi benzeri kıyas edin.” ifadelerini kullandı.

“Kimseyi ötekileştirmedik”

Antalya ve Muğla’üstelik yangın sonrası başlanan evlerin bitmediği yönündeki eleştiriler konusunda Gelgel, yangının önce anından serencam anına büyüklüğünde mahalle mahalle, karye köy, bölgeye mevrut milletvekilleri ve uray başkanlarıyla vatandaşın beraberinde olduklarını belirtti.

Hava, “Antalya Büyükşehir Belediyesinin, o bölgenin yapılmasına ilgilendiren hangi talebi varsa gerçekleştirdik. Vatandaşımız açta, açıkta kalmasın dedik. Biz konutlarımızı yaparken yine vatandaşımızın lehine olabilecek değme tip desteğe kucak açtık. Kimseyi ötekileştirmedik. Şu fırka, bu parti demedik, demeyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul’un 39 ilçesinde 93 bin konutu dönüştürmeye devam ettiklerini tamlayan Hava, milletvekillerinden sosyal iletişim araçları dilini bırakmalarını ve milletle birlikte bu projeleri gerçekleştirmenin paydaşı olmalarını istedi.

Gelgel, Ankapark ile ilgili eleştirilere denk “Ankapark’a 800 milyon doların harcanmasına curcunalı çıkarmadınız, diyorsunuz. Maatteessüf, siz birlikte beğenirsiniz beğenmezsiniz, 800 milyon dolar harcanmış içtima çürümesine seyirci kalıyorsunuz. Burada ağaçların kesilmesine, çürümesine ayn yumuyorsunuz.” yanıtını verdi.

(Sürecek)

Share: