Çetmili Esmer Yüce Çavuş ve oğlu şehadetlerinin 100. yılında Beyşehir’de anıldı

Çetmili Kişmiri Mehabetli Çavuş ve oğlu Sancaktar Mehmet Onbaşı için şehadetlerinin 100. yılında memleketleri Konya’nın Beyşehir ilçesinde anma programı düzenlendi.

Akçabelen Mahallesi Şehitler ve Gaziler Parkı’nda planlı yâd programında, Çetmili Karaca Mürtefi Çavuş ve Sancaktar Mehmet Onbaşı anısına mevlit okutularak, dualar edildi.

Beyşehir Belediye Başkanı Adil Abat, Kara Mehabetli Çavuş ve oğlu Mehmet Onbaşı’nın cümlelerle, mısralarla anlatılamayacağını vurgulayarak, “Zaman burada tarifi olabilir sıfır, anlatılması ağır sıklet olan tıpkı günü yaşıyoruz. Benzeri yandan göğsümüz kabarıyor gururla. Kişmiri Ali Çavuş ve Mehmet Onbaşı’nın hayatını, yaşarken kendimizi onların hesabına koyarak başladığımız devir anlarız. Yağız Mehabetli Çavuşu, Mehmet Onbaşı’yı anarken ‘Çetmili Karaca Mürtefi Çavuş ve oğlu Mehmet Onbaşı’ dedik. O yüzden şehremaneti meclisimizin bile onayıyla Akçabelen Mahallesi’nin ismini Çetmi adına değiştirmeyi istiyoruz. Tabi bunu siz altın mahalle sakinlerimizin üstelik fikrini alarak gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

Şehit Kara Ulu Çavuş’un Akçabelen Mahallesi’nde zihayat ailesi ve torunları namına mütekellim Tamer Gökoğlu ise 100 yıl önceki doğduğu topraklardan vatan savunması için ayrılarak martir düşen, dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş tıpkısı destanın kahramanlarının torunları olmaktan saygınlık ve alım duyduklarını anlattı.

Programa, İlçe Kaymakamı Mehmet Kemal Akpınar, Derebucak İlçe Kaymakamı Ömer Levent Türk, Savaşçı Gaziler Dernek Başkanı Mehmet Gümüşkan, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Martir Dul ve Yetimleri Derneği Beyşehir temsilcisi Ahmet Aşırı, çekicilik amirleri, siyasal parti temsilcileri, sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri, gaziler, mahalle muhtarları ve haddinden fazla sayıda davetli katıldı.

Share: