Çankırı’da ‘Şapka Devrimi’nin 97’nci yılı kutlandı

ÇANKIRI’dahi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şehri mülakat edişi ve ‘Şapka Devrimi’nin 97’nci sene dönümü, planlı törenle kutlandı.

Çankırı Atatürk Anıtı önünde, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün şehri ziyareti ve ‘Şapka Devrimi’nin 97’nci yılı zımnında tören düzenlendi. Törene Vali Abdullah Ayaz, Garnizon Komutanı Liva Salih Şişman, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Sağlıklı, kurum müdürleri, gaziler, askeri erkan, öğrenciler ve çok sayıda birey katıldı. Atatürk’ün Çankırı’ya gelişini temsilen sporcular, Türk bayrağını Vali Ayaz’a doğrulama etti. saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Belediye Reisi İsmail Hakkı Iyi tarafından anıt alanına çelenk bırakıldı. Atatürk’ün Çankırı halkına hitaben yaptığı müracaat birlikte programın sunucusu tarafından okundu.

Başkan Sıhhatli, Atatürk’ün Çankırı’ya teşrifinin ve ‘Şapka İnkılabı’nın 97’nci sene dönümünü kutlamaktan değer duyduğunu söyleyerek, “Ata’mızın nazik tıpkısı feraset devrimi ile nöbet aldığı bağımsızlık önünde, bağımsızlık yolunun ve ‘Şapka İnkılabı’nın majör noktalarından biri olan Çankırı, milli buyuru, bağımsızlık ve el erki hareketinin destekçisi olmayı bilmiş, 23 Ağustos 1925’te ulusçu unsurlar ışığında gerçekleştirilen devrim gezisinin muhteşem merkezlerinden olmuştur. Bu açıdan zaman Çankırı’nın andıran tarihine had düşülen muhteşem benzeri gündür” dedi.

Konuşmanın arkası sıra Ilbay Ayaz ve beraberindeki yıldız bilimi, Atatürk’ün Çankırı’dahi kaldığı Ahmet Ilişkin Koca Olgun ve Danışma Merkezi’ndeki odayı mülakat etti. Burada Ayaz, hatırat defterini imzaladı. Katılımcılar, aktiflik sonunda Atatürk’ün Çankırı’daki günlerini görsellerle anlatan ışık sergisini gezdi.

Share: