Çankırı’da bulunan hayvan fosili sayısı 4 bine ulaştı

ÇANKIRI’birlikte Çorakyerler Omurgalı Fosil Lokalitesi’nde bu sene yapılan hafriyat çalışmalarında, 100’ün üzerinde fosil elan bulundu. İlk çalışmalardan bugüne büyüklüğünde tanımlanabilir 4 bin müstehase bulduklarını kaydeden Hafriyat Başkanı Prof. Dr. Ayla Hatır Erol, “Artık aynı müze açabilecek sayıda müstehase buluntuya sahibiz. Ayrımsız müstehase müzesi açılarak, buranın bire bir veri merkezine çevrilmesini ve turizm merkezine dönüştürülmesini isteriz” dedi.

Ankara Üniversitesi Araç ve Ruz-Coğrafya Fakültesi Insan Bilimi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Arkaç Muhabbet Erol başkanlığında, Fatih Mahallesi Yapraklı esmer yolu çevresindeki alanda yapılan kazılar, bu yıl 12 şahsiyet ekiple yürütülüyor. 2001 yılında başlatılan kazı çalışmalarında bugüne kadara fil, gergedan, zürafa ve kılıç dişli kaplan ilkin almak için 41 farklı doğruluk ilişkin 4 binden aşkın tanımlanabilen fosil bulundu.

‘BURASI BİZE HUY MİRASI NAMINA KALDI’Kazı başkanı Prof. Dr. Kalp Erol, Çorakyerler Omurgalı Taşıl Lokalitesi’nin dünyanın sunu balaban taşıl lokalitelerinden biri olduğunu belirterek, “Çorakyerler, dünyada aynı çok beş altı olan, cesim müstehase lokaliteleri ortada kayran alıyor. Zira şu anda şehrin merkezindeyiz. Bu kabil müstehase lokaliteleri, bu büyüklüğünde abat ve yalın kat ulaşılabilir ayrımsız yerde değil. Bunun hem zait hem dahi nakıs yönleri var. Fazlalık yönleri; yalınç çalışılabilecek, kıytırık ulaşılabilecek bir alanda olması. Eksiklik yönleri ise kez kenarında bulunmamız ve merkezde olmamız dolayısıyla esirgeme altında bulunmasına karşın, korunmasında zorluklar yaşayabiliyoruz. Çankırı üzere Çorakyerler çok önemli. Bura bize doğa mirası yerine kaldı. 9 milyon yıla kadar nazil tıpkısı tarihi var. 9 milyon almanak bire bir müstehase lokalitesi yıllarca mahfuz ve günümüze kadar mevrut. Fakat bu lokalite merkezde olması nedeniyle 1 günde yok edilebilir. O nedenle esasta Çankırılıların, yerli yönetimlerin, yetkililerin haddinden fazla tetik olması ve bu taşıl alanını çok bereketli koruyabilmesi gerekir” dedi.’MÜZE AÇABİLECEK FOSİLE SAHİBİZ’Bu sezonki kazı çalışmalarının kudretli şekilde devam ettiğini belirten Prof. Dr. Erol, orak ayı ayı sonunda başlayan kazılarda ise 100’ün üstünde taşıl bulunduğunu tabir ederek, “Bu yıl zürafalarla ilgili buluntular, domuzlar, gergedanlar bulduk. Gücük müddet çalışmış olmamıza karşın, gene mefret türlere ilişik buluntulara ulaştık. İlk yıllardan bugüne kadar tanımlanabilir 4 bin müstehase bulduk. Ama tanımlanamayacak ve balaban müstehase sayabileceğimiz numarasızlar ortada da derakap hızla benzeri o büyüklüğünde fosilimiz var. Daha Çok benzeri müze açabilecek sayıda müstehase buluntuya sahibiz. Bire Bir taşıl müzesi açılarak, buranın bire bir haber merkezine çevrilmesini ve turizm merkezine dönüştürülmesini isteriz” diyerek konuştu.

Prof. Dr. Kuzuluk Sevgi Erol, ayrıca buradan çıkan fosillerden bölgeye has 2 doğruluk da ‘Çorakyerler’ ve ‘Çankırı’ isimlerinin verileceğini açıkladı.Share: