Çanakkale ruzname haberi: ÇANAKKALE – Marmara’da hamsi Karadeniz’de sivri balıkçıları umutlandırdı

Denizlerde av sezonunun başlamasına dar günler kala onarımını tamamladıkları teknelerini yeniden suyla buluşturan balıkçılar, hamsi ve palamutta gürlük bekliyor.

Av yasağının sona ereceği 1 Eylül’ü heyecanla muntazır Çanakkale, Balıkesir ve Yalovalı balıkçılar, teknelerinin eksikliklerini giderip ağlarını tamirat ediyor.

Onarım sonrası teknelerini yeniden suya taşıyan balıkçılar, bu mevsim Marmara Denizi’nde hamsiden, Karadeniz’üstelik palamuttan bereketli av beklentisiyle akıbet hazırlıklarını gözden geçiriyor.

Deniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Model Birliği (NEFES-BİR) Umumi Heyet Başkanı Nihat Işık, AA muhabirine, 2022-2023 avcılık sezonuna dar eyyam kala balıkçının gelişigüzel zamanki kabil denizden beklentisinin çokça olduğunuz söyledi.

Işık, bol av bekledikleri balık çeşitleriyle ilişik şu değerlendirmelerde bulundu:

“Genel duruma bakacak olursak, Karadeniz’deki palamudun yüzdelik 10’u Marmara’dan Veli Denizi’ne akıp gitti. Yaz döneminde avcılık yapanlarda ateş balığı beklentileri az oldu. hava durumu dahi izin vermedi sardalya avlanmasına. Marmara Denizi’nde hamsi haddinden fazla artağan. Göz ve radarlarla yapılan gözlemlerde bazı bölgelerde daha ağır gözüküyor. Mevsim açılmadan onunla ilgili hangi kadar evet, hangi kadar yakalanır bilemiyoruz tabii ama gözlemlediğimiz kadarıyla şu anda Marmara Denizi’nde bol miktarda hamsi görülüyor. Karadeniz’üstelik zahirî palamut geçişlerinde, Marmara’de balıkçılarımız yakalayıp, değerlendirip parasını kazanabilir.”

Motorin fiyatlarındaki artış zımnında balıkçıların güçlük yaşadığını tamlayan Işık, hem bu konuda hem da en çok 24 metre derinliğe büyüklüğünde avlanılabilmesi uygulamasının esnetilmesi için destek beklediklerini anlatım etti.

Geçiş dönemlerinde pelit, lüfer kadar balıkları yakalayıp tüketicilere arz etmek istediklerini anlatan Işık, “Sezondan umutluyuz. Balıkçılarımız umutlu. Kazasız belasız verimli fazlalaşan tıpkısı mevsim diliyorum.” dedi.

“İstanbul Boğazı bölgesinde son yılların en şişman lüfer popülasyonunu bekliyoruz”

KOKU-BİR Çanakkale- Tekirdağ Kesim Birliği Başkanı Naci Karabiber da şimdilerde denize çıkış amacıyla vizelerini, teknelerinin sörvey kontrollerini yaptırdıklarını bildirdi.

Biga ilçesi Kemer köyünde düzenlenecek törenle “Vira Besmele” diye denize açılacaklarını aktaran Karabiber, şu ifadeleri kullandı:

“İki yıl önce müsilaj nedeniyle kırıcı bir zaman geçirdik. 2021-2022 sezonu ise elan keskin geçti. Sebebi, müsilaj zımnında balığın alışılagelen döngüsünü tamamlayamamış olmasıydı. Amma bu yılki verilere göre, öngörülerimiz Karadeniz’da nüfuzkâr benzeri pelit olduğu yönünde. Ihtimal bile denizlerimizde serencam 50 yılın yeryüzü gani palamut popülasyonunu göreceğiz. Erken olmasına karşın şu anda pelit özellikle Çanakkale Boğazı’ndan bile geçmeye başladı. Karadeniz’bile o büyüklüğünde haddinden fazla palamut var kim Çanakkale’üstelik üstelik görülüyor. Çok er olmasına rağmen lüfer görülmeye başladı. Yalova, İzmit Körfezi ve İstanbul eliyle lüfer görülüyor. İstanbul Boğazı bölgesinde sonuç yılların sunu nazik lüfer popülasyonunu bekliyoruz. Marmara Denizi’nde çok gür benzeri hamsi popülasyonu var. Iye’de ateş balığı var, kolyoz var. Bire Bir hafta sonradan buut henüz kesin anlaşılan olacak amma şu anda denizin durumu çok iyi görünüyor.”

Yalova Forma İlçe Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Karataş, balıkçılar kendisine Karadeniz endeksli çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Karataş, Yalovalı balıkçıların çoğunun sivri için Karadeniz’e gideceğini dile getirerek, “Denizlerde gelişmeler var. Tek görmediğimiz balıkları Yalova’da görüyoruz. Söz Gelimi yıllardır mercan yavrularını görmüyorduk. Bu yaz adi ayrımsız mercan balığı yavrusu oldu. Balık çeşitlerinde gelişme var. İnşallah bu daha birlikte ileriye gidecek.” değerlendirmesini yaptı.

Kooperatif üyesi balıkçı Bülent Günahsız ise hele çinekop, lüfer, pelit kadar çeşitlerde bol av beklediklerini, maliyetlerinin makul olması durumunda tüketicilere sakametli fiyatlardan balık bakmak istediklerini anlatım etti.Share: