Büyükşehir’den dev tıpkısı erke yatırımı henüz

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin dev erke projesi 16 Megawatt’lık (MW) Gün Erke Santralleri (GES), Türkiye’nin arz balaban kamu GES yatırımı kendisine değerlendiriliyor. Başbuğ Gömlek, enerji sektöründeki bu şanlı yatırımın detaylarını anlattı. Basamak, “Gün ışığının hayatiyet enerjisine dönüşmesine mahdut günler kaldı” dedi.

“16 Megawatt’lık Gün Erke Santralleri’nin önce etabı olan 8 MW’lık kısmını Boşluk ayında devreye alacağız” diyen Başbuğ Mehmet Aşama, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eylülün önceki haftası fiziksel namına sahada başladığımız projenin bir numara etabını 3 ay gibi rekor aynı sürede tamamlayacağız. Kamuda ihalesi yapılıp yapımına başlanan arz büyük çağ enerjisi projesini Erzurum’a kazandırmanın doğru gururunu yaşıyoruz. Bilindiği kabil proje 3 ayrı mahallede, Yakutiye Yerlisu Mahallesi’nde 3 MW, Aziziye Ilıca Mahallesi’nde 3 MW ve Aziziye Aile Mahallesi’nde 10 MW oluşmak için hep 16 MW oturmuş elektriksel güce sahiptir. Yıllık cıvıltı üretim kapasitesi 32 milyon kilowatt saattir. Bu sığa ile 18 bin hanenin zindelik ihtiyacını karşılanabilir. Almanak uray bütçesine katkısı ise 110 milyon liradır. Proje çerçevesinde; 250 dönüm arazinin reglajı yapıldı. Familya Mahallesi’nde proje sahasında ise öz kenarı ıslahı yapıldı. 1500 tona mail çelik imalatı, 13 km’lik havaii faziletkâr gerilim erke aktarım hattı, 5 km yeraltı yüksek yüklülük erke nakil hattı yapıldı. 43 adet beton köşk, 150 skor inverter ve 40.000 nüsha ruz panelini ise sahaya işlemeye bitmeme ediyoruz.”

“Erzurum erke üretim merkezi olacak”

Başbuğ Mehmet Kerte, Büyükşehir’in yatırımlarıyla birlikte kentin enerji istihsal merkezi olacağını kaydetti. Başkan Derece, şöyle devam etti: “Bayağı 2019 yılında Aziziye’nin Ilıca Mahallesi’nde 4 MW ve Yakutiye’nin Yerlisu Mahallesi’nde 3 MW tutmak amacıyla devreye aldığımız 7 MW’lık Ruz Enerji Santrali, 3 yıl 2 ayda kendini amorti etti ve demincek temas ay belediyemizin bütçesine 3 milyon lira ulama sağlamaktadır. 16 MW’lık Gündüz Santrali ise yapılabilirlik raporları doğrultusunda 4 yıl 2 ayda kendisini amorti edeceğini ve sunma beş altı 20 sene Büyükşehir Belediyesi’ne bakım edeceğini öngörüyoruz. Santrallerden üretilen ruh enerjisi, Büyükşehir Belediyesi ve Erzurum Su Şebeke İdaresi’nin canlılık tüketimleri her ay böylece mahsuplaştırılacak. ve üretim ilavesi ise ruh kurumuna satışı gerçekleştirilecek. Ayrıca faaliyet faturalarına ve farklı mahrukat ürünlerine mevrut zamlardan Büyükşehir Belediyesi olarak etkilenmeyeceğiz. Ati nesiller amacıyla yapılacak bildirme iyi madde olan saf ati ancak yenilenebilir enerji ile gibi olduğunun bilincindeyiz. Bu yüzden tek merdiven gazı salmayan ve gelişigüzel susturucu kadar dokuncalı gaz bırakmayan gündüz enerjisi sistemlerine müstelzim önemi vermeye devam edeceğiz.” – ERZURUM

Share: