Büyük Zafer’in 100. yılı kutlanıyor

Yozgat, Kırıkkale, Niğde, Kayseri, Sivas, Kırşehir ve Nevşehir’dahi, 30 Ağustos Galibiyet Bayramı zımnında törenler düzenlendi.

Yozgat Cumhuriyet Meydanı’ndaki merasim, Vali Berrak Çelik ve Belediye Reisi Şevket Köse’nin Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Vali Çelik ve Başbuğ Köse ile beraberindekiler vatandaşların bayramını kutladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasından sonra Cingöz Mülazım Mutlu Erdoğan ayrımsız müracaat yaptı.

Öğrenci ve askerlerin şiir okumasının ardından, halk oyunları ekipleri halk bilimi gösterisi sundu. Merasim, öğrenci ve askerlerin geçişiyle sona erdi.

Kırıkkale

Kırıkkale Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende, Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Uca Durmuş ve Belediye Başkanı Mehmet Hürmetli, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Fevzi Çakozlamak Caddesi’nde devam eden programda, ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın peşi sıra Tekbıyıkoğlu, Durmuş ve Okkalı, askeri araçla törene katılanları selamladı.

Üsteğmen İsmail Kayacı, konuşmasında, Nazik Zafer’in 100. yılını ulusça kutlamanın dosdoğru gelgel ve heyecanını yaşadıklarını belirtti.

Şiir dinletisi ve umum oyunu ekibinin gösterisinin ardından askerlerin geçişiyle sona muazzez törene, CHP Kırıkkale Mebus Ahmet Önal, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Niğde

Niğde’üstelik Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende, Vali Mustafa Koç ve Şehremaneti Başbuğ Vekili Gülsüm Temur, katılımcıların bayramını kutladı.

Atatürk Anıtı’na Vilayet, Belediye Başkanlığı, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu çelenklerinin koyulduğu törende, çekinmek duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Teğmen Sinan Şat’ın konuşmasından sonraları leşker Kaan Insan 30 Ağustos ile ilişik şiir okudu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunduğu merasim, komandoların geçişiyle sona erdi.

Törene, SELIM Parti Niğde milletvekilleri Güç Ergun ve Muhik Gültekin, CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, siyasi parti ve sivil sosyete kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar, öğrenciler, asker ve polisler katıldı.

Kayseri

Kayseri’bile düzenlenen merasim, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı uğrunda gerçekleştirildi.

Vali Gökmen Çiçek, Garnizon Komutanı Albeni Sancak Haldun Taşan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın peşi sıra Çiçek, valilik makamında tebrikleri akseptans etti.

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda devam fail programda Çiçek, Taşan ve Büyükkılıç, askeri araçla törene katılanları selamladı.

Tören, şiir dinletisi ve halk oyunu ekibinin gösterisinin ardından askerlerin geçişiyle son buldu.

Ilbay Çiçek, törenin arkası sıra gazetecilere yaptığı açıklamada, 30 Ağustos Galebe Bayramı’nı nazik tıpkısı haysiyet ve gururla kutladıklarını belirterek, “30 Ağustos zaferimiz takkadak Türkiye’dahi değil kazanıldığı dönemde başka mazlum ve boyunduruk altındaki milletlere de nazik bir ümit vermiş, onların üstelik halas savaşlarına zemin hazırlamış. Zaman de geçkin olduğu kabilinden bize tekrardan o günleri düşünmek ağırbaşlı ve düş veriyor.” diyerek konuştu.

Sivas

Sivas Valisi Yılmayan Şimşek, 5. Piyade Eğitim Bilimi ve Tuğgeneral Komutan Vekili Piyon Albay Alemdar Özcan ve Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilimci, Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Şimşek, itibar defterini imzaladı.

Balkır, Özcan ve Bilim Adamı henüz bilahare il makamında tebrikleri akseptans etti.

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı tören ise Balkır, Özcan ve Bilim Adamı’in tören aracından vatandaşların bayramını kutlamasıyla başladı.

Konuşmaların yapıldığı, ahali oyunları gösterilerinin sunulduğu program, tören geçişi ile sona erdi.

Törene, YANLIŞSIZ Tümen Sivas Milletvekili Semiha Fellah ile CHP Sivas Saylav Ulaş Glokom bile katıldı.

Kırşehir

Cacabey Meydanı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na Il ve Şehremaneti Başkanlığı çelenkleri koyuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kırşehir Valiliğinde planlı kabul törenine geçildi.

Ardından Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilen törende, Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara ve Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, törene katılanların ve halkın bayramını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kurnaz Üsteğmen Yunus Turgut bir danışma yaptı.

Kırşehir Belediyesi Mehteran Takımının konseri ve şiirler okunmasının arkası sıra umum oyunları gösterisi düzenlendi.

Program, tören geçişiyle sona erdi.

Nevşehir

Nevşehir’deki törenler, Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıtı’na çelenk koyulmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, makamında tebrikleri akseptans etti.

Daha sonradan Becel, Belediye Başkanı Mehmet Deveci ve İl Bitirmiş Komutanı Kıdemli Miralay Bahittin Maksat Andıran, Toyluk ve Spor Müdürlüğü 2 numaralı çim sahada halkın bayramını kutladı.

Şiirlerin okunduğu ve konuşmaların yapıldığı kutlamalarda, öğrenciler türlü gösteriler sergiledi.

Programın böylecene yapışkan strateji, devriye, uyuşturucu, mayın ve bomba taharri köpekleri eylem yaptı.

Share: