Büyük Alemdar Atatürk’ü anıyoruz

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Eksiksizlik Atatürk, ebediyete intikalinin 84’üncü yılında Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Çanakkale, Kütahya, Bilecik ve Yalova’da törenlerle anıldı.

Bursa’da, Atatürk Caddesi’ndeki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen törende Vali Yakup Canbolat ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Magnezit ile siyasi partilerin temsilcileri anıta çelenk bıraktı.

Saatler 09.05’i gösterdiğinde çekinmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu ve Türk bayrağı göndere çekilip, yarıya indirildi.

Kentte adeta hayatın durduğu 2 dakikalık saygı duruşu sırasında vatandaşlar bulundukları yerlerde anmaya katıldı.

Eskişehir

Eskişehir Valilik Meydanı’ndaki törene, Vali Erol Ayyıldız, DÜRÜST Tümen Eskişehir Mebus Harun Karacan, CHP Eskişehir Milletvekilleri Çiğ Saf Süllü ve Yengi Çakırözer, MHP Eskişehir Mebus Güçlü Nurullah Sazak, Garnizon Komutanı Gelgel Orgeneral Işıklı Cemal Kadıoğlu, Büyükşehir Belediye Başbuğ Vekili Kültürlü Ünlüce, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Meydandaki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılmasının ardından sirenler eşliğinde istinkâf etmek duruşunda bulunuldu.

Tören, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

Balıkesir

Balıkesir’deki merasim, Atatürk Anıtı uğrunda gerçekleştirildi.

Programa, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Garnizon Komutanı Gelgel Uçman Tuğggeneral Cihangir Kemal Yüzçelik, Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmayan, İl Güven Müdürü Hasan Onar, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, askeri erkan, İlçe kaymakamları, daire müdürleri, sivil cemiyet kuruluşlarının yöneticileri, cemiyet ve çekmece başkanları, siyasal parti temsilcileri ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenklerin bırakılmasının arkası sıra saatler 09.05’i gösterdiğinde sirenler eşliğinde imtina etmek duruşunda bulunuldu.

Trafikte olanlar, araçlardan inerek çekinmek duruşuna katıldı.

Çanakkale

Çanakkale Cumhuriyet Altını Meydanı’nda gerçekleştirilen törende Vali İlhami Eskişehir Taşı, Çanakkale Derbent ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit ile Şehremini Ülgür Gökhan, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saatler 09.05’i gösterdiğinde Atatürk Anıtı’nın beraberinde meşaleler yakıldı ve saygı duruşunda bulunuldu.

Askeri topluluk eşliğinde İstiklal Marşı okunarak, Türk bayrağı göndere çekilip yarıya indirildi.

Etkinlikte, daire amirleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri düzlük aldı.

Kütahya

Kütahya’da, Ilbay Büyük Çelik, Albeni Asker Terbiye Sancak Komutanı Albeni Piyade Liva Necati Devir ve Belediye Reisi Bilen Işık, Yengi Meydanı’nda kâin Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla protokol üyeleri ile vatandaşlar, istinkâf etmek duruşunda bulundu.

Tören, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

Bilecik

Bilecik Cumhuriyet Meydanı’nda planlı törende, Vali Kemal Kızılkaya ve Belediye Başkan Vekili Ferişte Cıda Subaşı ile siyasal parti temsilcileri, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saat 09.05’te iki dakikalık korku duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme fail törende, Türk bayrağı göndere çekildi. Daha sonra Şeyh Edebali Firez ve Kurultay Merkezi’nde ihtifal programı düzenlendi.

Tören, şiirlerin okunması, öğrenciler marifetiyle hazırlanan oratoryo gösterisinin peşi sıra “Atatürk’ün Hayatı” mevzulu sinevizyon gösterisi ve Atatürk’ün sevdiği şarkıların seslendirilmesiyle sona erdi.

Programlara, kat amirleri, siyasal parti ve sivil cemiyet kuruluşları temsilcileri, askeri erkan, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Yalova

Yalova’da 15 Orak Ayı El Erki ve Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenen tören, Atatürk Anıtı’na çelenklerin bırakılmasıyla başladı.

Saat 09.05’te iki dakikalık kaçınmak duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nde yâd programı yapıldı.

Törene, Ilbay Yaşamış Erol, Garnizon Komutanı Albay Kavga Topuz, Şehremaneti Başkan Vekili Mustafa Sıngın, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, gurur müdürleri, öğrenciler ve çokça sayıda vatandaş katıldı.

Share: