Bursa ve belde illerde 19 Ilkgüz Gaziler Haset törenlerle kutlandı

Bursa, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Çanakkale ve Yalova’da, 19 Eylül Gaziler Haset zımnında merasim düzenlendi.

Mihraplı Şehitler Anıtı’nda düzenlenen törene Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Magnezit, milletvekilleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gaziler ile gazi ve şehit yakınları katıldı.

Törende, anıta çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Mudanya İskele Meydanı’nda kâin Atatürk Anıtı önünde planlı törene ise Mudanya Kaymakamı Ayhan Dikişçi, Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Okan Kurtaran, İlçe Uyanık Komutanı Ercan Yavuz, siyasal parti temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Eskişehir

Vilayet Meydanı’ndaki merasim, Atatürk Anıtı’na çelenklerin bırakılmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona muazzez törene, Vali Erol Ayyıldız, Savaşçı Gelgel Kuvveti Komutanı Orgeneral Nurlu Cemal Kadıoğlu, Büyükşehir Uray Başkan Vekili Hasan Ünal, MHP Eskişehir Mebus Dayanıklı Nurullah Azmak, kurum amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve gaziler paydaşlık etti.

Bilecik

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenen törende, Vali Kemal Kızılkaya, Belediye Komutan Vekili Ferişte Cıda Subaşı ve Bilecik Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Hüsnü Orion, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra mütekellim cemiyet başkanı Hüsnü Orion, 19 Eylül’ün, bedeli kanla ve canla ödenmiş toprakların yurt olmasında devletin bekası uğruna canlarını adayanların çekicilik ve şerefle hatırlandığı bir aktarılma olduğunu söyledi.

Törene DOĞRU Parti Bilecik Mebus Sadık Dalkavuk, Cumhuriyet Başsavcısı Burak Veri, Bilecik Kurnaz Terbiye Komutanı Tuğgeneral Amaç Ertekin, İl Güven Müdürü Ertuğrul Namal, İl Bitirmiş Komutanı Mümessil Miralay Muzaffer Sandal, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, gâh hava müdürleri, siyasi parti temsilcileri, gaziler ve şehit yakınları ile vatandaşlar katıldı.

Kütahya

Zafer Meydanı’nda planlı törende Vali Büyük Çelik, Albeni Leşker Yetişek Tuğgeneral ve Garnizon Komutanı Gelgel Piyon Tugay Necati Güneş, Belediye Başkanı Bilen Işık ile Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kütahya Büro Başkanı Şaban Başoğul, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Çanakkale

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen merasimde Çanakkale Valisi İlhami Lüle Taşı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Belediye Reisi Ülgür Gökhan, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Ardından istinkâf etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törene, Muharip Gaziler Derneği Çanakkale Yazıhane Başkanı Ahmet Doğan, şehit ve gazi derneklerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Yalova

15 Temmuz El Erki ve Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törende, kaçınmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Binbaşı Mehmet Meşe ve Türkiye Savaş Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Yalova Idarehane Başkanı Özcan İla, günün mazmun ve önemine dayalı müracaat yaptı.

Tören, Martir Ahmet Teferruatlı Ortaokulu öğrencisi Zeynep Faika Haber’un okuduğu şiirin peşi sıra serencam buldu.

Törene, Yalova Valisi Yaşamış Erol, Garnizon Komutanı Deniz Miralay Kavga Topuz, Belediye Başbuğ Vekili Mustafa Pasif, kurum müdürleri ve gaziler katılım etti.

Share: