Bursa UNESCO Öğrenen Şehirler Toptan Ağı’na karışma oldu

Zanaat ve el sanatları dalında UNESCO Doğurucu Şehirler Zıkkım üyesi olan Bursa, UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Zehir’na bile karışma edildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, özellikle tarihi ve kültürel mirası kalkmak için bilcümle değerleriyle Bursa’yı dünya vitrinine çıkaran Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarına bire bir yenisini henüz ekledi.

2014 yılında Hanlar Bölgesi, Hükümdar Külliyeleri ve Cumalıkızık ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren şehir, güzeşte yıl dahi çini ve Bursa ipeğinin ön planda olduğu “konuşma ve el sanatları” dalında UNESCO Doğurucu Şehirler Zehir’na karışma olmuştu.

Tanıtım faaliyetleri kapsamında alelhusus uluslararası örgütlenmeler süresince vadi alan Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları sonucunda Bursa demincek da UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Zehir’na (GNLC) unsur oldu. 2013 yılında oluşturulan, örgen şehirler beyninde ikili öğrenmeyi ve diyaloğu geliştirip, acun şehirlerindeki sahn boyu öğrenme uygulamalarını destekleyen Öğrenen Şehirler Küresel Zıkkım’na sonuç genişlemede Bursa ile Sakarya ve Yozgat dahi dahil edildi.

Üye sayısı 217’den 294’e yükselen ağda, Türkiye’den antrparantez Konya, Eskişehir, Hatay, Afyonkarahisar, Balıkesir ve İzmir düzlük alıyor.

Almanya’nın Hamburg şehrinde kâin UNESCO Avlu Boyu Öğrenme Enstitüsü yoluyla yürütülen Öğrenen Şehirler Küresel Zıkkım programına karışma olan Bursa, sair şehirlerle vukuf paylaşımında bulunabilecek, uzmanlar ve profesyonellerden oluşan ağla bildirişim içinde olacak.

Açıklamada görüşlerine meydan sunulan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, turizm hedefleri doğrultusunda kentin değerlerini dünya vitrinine çıkarmanın derdi ve heyecanı süresince olduklarını belirtti.

Şehrin tanıtımı amacıyla uluslararası organizasyonlarda meydan almaya gayret ettiklerini anlatan Lüle Taşı, “2014 yılında Hanlar Bölgesi, Padişah Külliyeleri ve Cumalıkızık ile başlayan UNESCO yolculuğumuza geçtiğimiz sene Yaratıcı Şehirler Ağı üyeliğini ekledik. Son namına yaptığımız çalışmalarla üstelik UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’na dahil olduk. Bu sayede birliğe organ 294 şehirle öğrenme ve diyalog merkezli münasebat kurularak, hayat boyu öğrenme uygulamalarını geliştireceğiz. Bursa’mızın, UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Zehir üyelik sürecinde say veren, katkıda kâin herkese teşekkür ediyor, üyeliğimizin hayırlara şalter olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz birlikte Patal’a gönderdiği mektupta, Bursa’nın üyeliğini tebrik etti.

Share: