Bursa Uludağ Üniversitesinde yüzlerce hekim adayı üzere parafin önlük giyme merasimi düzenlendi

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Tıp Fakültesi tarafından 2022-2023 akademik yılında kestirmece 400 mektepli için beyaz zehir önlük giyme töreni yapıldı.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Mürşit, rektörlük dönemi içerisindeki sonuç beyaz önlük törenine katıldığını açıklayarak, dönemin 45 yılını terbiye-tedris faaliyetleri içerisinde geçirdiğini ve gür aynı tıp fakültesine topluluk olduklarını aktardı.

İlk 10 bin içerisinden öğrenci aldıklarını vurgulayan Kılavuz Gemisi, benzetim merkezi olan akıbet paye donanımlı aynı eğitim kurumu yerine, güzel, görmüş geçirmiş ve mesleğinin erbabı hocalarla Bursa üzere Türkiye’nin gözbebeği tıpkı şehirde eğitim verdiklerini belirtti.

Genç hekim adaylarının akıbet dönemlerde yabancı dil eğitimi veren tababet fakültelerini yeğleme ettiklerini vurgulayan Mürşit, “Tababet eğitimi ve hekimlik üzerine çok daha gani eğitim bilimi vermiş olmasına karşın, maalesef daha muvaffakiyetli öğrenciler İngilizce terbiye veren tababet fakültelerini yeğleme ediyor. Haricen öğretim elemanı adına aldığımız tendürüst hocalarımızı İngilizce terbiye diline hakim olanlar beyninde seçiyoruz. Tababet fakültesi yöneticilerimiz kendilerine bu yönde ayrımsız maksat koymalıdır. aksi hâlde mümasil gelecekte geçmiş 10 değil, evvel 20 tıp fakültesi beyninde girmemiz dahi zorlaşacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Gençlerin haddinden fazla kızıl bir mesleğe eğilimli olduğunu anlatım fail Prof. Dr. Kılavuz Kaptan, “3 milyon namzet arasından ilk 10 bine girmeyi başaran öğrencilerimiz bu sakil yükü kaldırabilecek yetenektedir. Seçme birinin yolu açık olsun. Rabbim, kaş ve yardımcıları olsun” şeklinde konuştu.

Bursa Uludağ Üniversitesi Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Kaya ise Tıp Fakültesi’nin muallel asırlık geçmişiyle öğrenciler marifetiyle aheste tıpkı arzu gördüğünü belirterek, fakülteye bu yıl YKS’birlikte evvel 10 bine giren ve ekol birincisi kontenjanından mevrut toplanmış 240 öğrencinin araç yaptırdığını açıkladı.

Prof. Dr. Ekrem Kaya; “Bunlara ek yerine fakültemiz, uluslararası öğrenci projesi kapsamında dünyanın değişik ülkelerinden mevrut toplam 42 öğrenciyi bünyesine katmıştır. Ayrıca Afiyet Bilimleri Üniversitesi Bursa Tababet Fakültesi’nden 60, Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bile 40 öğrenci tutmak için hep 100 öğrenci mülhak olarak fakültemiz bünyesine katılmıştır. Bu birlikte gelmek ki fakültemiz bu sene 400 kullanılmamış öğrenciye familya sahipliği yapacaktır.” dedi.

Fakültenin 262 öğretim üyesi kadrosu bulunduğunu belirten Kayaç, eğitim, aplikasyon hastanesi ve laboratuvar imkanları ile Türkiye’nin arz gür 10 tababet fakültesinden birisi olduklarını ve geleceğin terbiye teknolojisi olan benzetim merkezinin üstelik ayn önünde bulundurulduğunda ihtimal birlikte yer mebzul tababet fakültesi olduklarının altını çizerek, “Eski sene yapılan değerlendirmede Avrupa Ustalık Belgesine erbap olan 25 tıp fakültesinden biri olduk. Böylece mezunlarımız Avrupa’da elan basit tanınır ağıl gelmiştir.” diye konuştu.

Konuşmaların peşi sıra BUÜ’nün tekaüt akademisyenlerinden Prof. Dr. Ayhan Özdemir tarafından evvel ders verildi.

Dereceye giren öğrencilere ödüllerinin takdiminin arkası sıra üniversite yönetimi ve talim üyeleri yoluyla birinci sınıfa başlayan öğrencilere beyaz önlükleri giydirildi. Izlence, beyaz zehir göğüslük andının okunmasıyla sona erdi.

Programa BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Öncü, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, BUÜ Rektör Yardımcıları, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Kaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Çıpa, Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, değişik medrese dekanları, tedrisat üyeleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Share: