Bulgaristan’daki erken seçim kapsamında Trakya’daki merkezlerde rey ödeme işlemi başladı

Bulgaristan’dahi yapılan erken seçme kapsamında Trakya’da hayat dolu çifte vatandaşlar oy vermeye başladı.

Trakya’da yerleşmiş 28 sandıkta oy vermeye gelen vatandaşlar Bulgaristan vatandaşlığına ilgilendiren kimlik ya dahi pasaportlarını ibraz ederek oylarını verdi.

Kimi vatandaşlar betik sistemini yeğleme ederken kimileri birlikte elektronik ortamda oylarını kullandı.

07.00’de başlayan oy verme işlemi 20.00’de sona erecek.

Bulgaristan göçmenlerinin ekseriyetle yaşadığı Şükrüpaşa Mahallesi’ndeki 75. Sene İlköğretim Okulu’nda görüş kullanan Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Tesanüt Derneği Başkanı Cevat Güneş, AA muhabirine, seçimin Bulgaristan’a ve Türkiye’ye şiddetli olmasını diledi.

Bulgaristan’dahi tartılı bire bir hükümet kurulmasını istediklerini belirten Güneş, “Vatandaşlarımız bu seçme maratonundan yoruldular. Bu sebeple bile Bulgaristan’dahi hükümetin kurulmasını bekliyoruz.” dedi.

Oy kullanma işleminin 20.00’ye büyüklüğünde devam edeceğini belirten Tarih, “Dışarıda artan olursa 20.00’den sonradan de durumunu görevlilere belirtmeleri halinde vatandaşlarımız 21.00’e kadar oy istimal haklarına ashap.” diyerek konuştu.

Oy kullanan Osman Çavuş de 4. seçimin yapıldığını ve Bulgaristan’dahi hükümetin kurulmasını istediklerini anlatım etti. 3 ayda aynı seçime çağırıldıklarını anlatan Çavuş, “Hükümet kurulsun 5 sene sürsün bu iş, ben oyumu kullandım, çok memnunum, bize faydası olacak bu seçimin.” dedi.

Kırklareli’nde üstelik Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Küçük Asya Lisesi’nde kurulan iki sandıkta görüş ita işlemi gerçekleştirildi.

Kırklareli Balkan Türkleri Göçmenler Tesanüt Derneği Başkanı Erol Kötü, AA muhabirine, Bulgaristan’de hükümetin kurulamaması üstüne yeniden seçime gidildiğini söyledi.

Sık sık seçim yapılmasından dolayı seçmenin biraz yorulduğunu tabir eden Keder, “İnşallah bu sefer daha çok hükümet kurulur ve hükümetin içre bizim desteklediğimiz öğür dahi evet ki daha mıhlı olacağını düşünüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Oy kullanan vatandaşlardan Mehmet Molla birlikte “İnşallah bu defa Bulgaristan parlamentosu çokluk sağlar ve aynı daha intihabat erken imkânsız” dedi.

Tekirdağ’birlikte bile çifte vatandaşlar 50. Sene Ortaokulu’nda düşünce kullanıyor.

Erken genel intihap kapsamında sandığa gidiliyor

Bulgaristan’da hükümet kuramayan Bulgaristan Toplumcu Partisi’nin (BSP) 18 Orak Ayı’birlikte aldığı görevi Reisicumhur Rumen Radev’e iadeli etmesiyle ülkede 2 Ekim’de er genel seçim yapılması kararı alınmıştı.

Türkiye’deki göçmenler, Bulgaristan’de 1989’üstelik kızıl diktatör Todor Jivkov’un devrilmesiyle başlayan demokratikleşme sürecinde 15’inci yol genel seçimde oy kullanıyor.

4 Nisan, 11 Temmuz ve 14 Kasım 2021’da yapılan üç umumi seçimin peşi sıra seçmenler, hükümetin kurulamaması zımnında bu sefer er genel intihap amacıyla kasa başına gitti.Share: