Bulgaristan’daki er seçimler amacıyla Türkiye’üstelik bile görüş kullanılacak

Trakya Balkan Türkleri Ekin ve Tesanüt Derneği Başkanı Cevat Tarih, Bulgaristan’da 2 Ekim’birlikte yapılacak seçimler üzere Türkiye’üstelik diri tekme vatandaşları fikir kullanmaya nida etti.

Gün, AA muhabirine, Bulgaristan’daki intihap maratonunun geçen yıldan bu yana devam ettiğini söyledi.

Bulgaristan’daki intihabat üzere Türkiye’de işlek tekme vatandaşların oy kullanacağını belirten Tarih, “Dernek kendisine vatandaşları bilgilendirip yasalı ve demokratik hakları olan oy kullanmalarını heveslendirme ediyoruz. Sandığa gelmelerini ve görüş kullanarak haklarını kullanmalarını istiyoruz.” dedi.

Edirne ve Keşan ilçesinde 3 sandık kurulacağını anlatım fail Ruz, şunları kaydetti:

“Keşan ilçemizde 1, Edirne merkezde 2 kasa olacak. Edirne’deki sandıklardan biri Bulgaristan’ın Edirne Başkonsolosluğunda gayr ise Muhacir Evleri’nin olduğu muhitteki 75. Yıl İlköğretim Okulunda, Keşan ilçesindeki da Keşan Lisesinde kurulacak.

Vatandaşlarımızdan isteğimiz, arzumuz haklarına topluluk çıkmaları ve sandığa gitmeleridir. Dünyanın değme tarafındaki Bulgaristan vatandaşlarını fikir kullanmaya davet ediyoruz. Düşünce kullandığımız sürece hükümetler detaylı süreli ve kararlı peki. Buda iki mutluluk arasındaki ilişkilerin pekişmesine, sağlamlaşmasına ve insanlarımızın abat tıpkısı içki almasına etken peki.”

Tarih, Bulgaristan’ın güzeşte seneden bu yana dördüncü seçimi gerçekleştirmek amacıyla sandığa gideceğini hatırlattı.

İlk posta elektronik oylama olacak

Bulgaristan’dahi balans istediklerini vurgulayan Gündüz, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Türkiye’birlikte 100 bine mümasil vatandaşımız rey kullanmakta. Derneklerin yaptığı çalışmalarla bu nüsha ihtimal 120 bini bulabilir. 300 bine mümasil vatandaşımız var, gelin bunu hep alay malay sandığa yansıtalım. Çünkü bu durum iki ülke arasındaki ilişkileri pekiştirecek, henüz kuvvetli eş bire bir geleceğe hamle atmamızı sağlayacaktır.

Edirne’bile kurulacak sandıklarda bu yıl ilk defa elektronik oylama gerçekleşecek. Bu hususta vatandaşlarımızın rahat, umutlu ve basit şekilde fikir kullanabileceklerini tefhim etmek isterim. Pusulaya gereğince elan kıytırık oy kullanacaklardır. Makinayla sadece dokunarak istediğinizi kesmek ve iki defa diploma kaydıyla oyunuz uygulanan sayılacaktır. Bu sayede çürük rey kalmayacaktır. Sandığa eş oyunuzu atın.”

beraber Trakya’bile Bulgaristandaki seçim üzere Edirne’birlikte 3, Kırklareli’nde 7, Tekirdağ de 18 görünmek amacıyla 28 sandık kurulacak.

Erken umumi intihap kapsamında sandığa gidilecek.

Bulgaristan’birlikte hükümet kuramayan Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) 18 Orak Ayı’da aldığı görevi Cumhurbaşkanı Rumen Radev’e iade etmesiyle ülkede 2 Ekim’da erken umumi seçim yapılması kararı alınmıştı.

Türkiye’deki göçmenler, Bulgaristan’birlikte 1989’de kızıl diktatör Todor Jivkov’un devrilmesiyle başlayan demokratikleşme sürecinde 15’inci posta genel seçimde görüş kullanmaya hazırlanıyor.

4 April, 11 Orak Ayı ve 14 Kasım 2021’da yapılan üç genel seçimin peşi sıra seçmenler, hükümetin kurulamaması zımnında bu kere erken genel seçim üzere kasa başına gidecek.

Share: