BULGARİSTAN SEÇİMLERİNDE KOALİSYON ORTAKLIĞI HEDEFLEYEN HÖH, TÜRKİYE’DEN 100 BİN OY BEKLİYOR

BULGARİSTAN’birlikte 2 Teşrinievvel’bile yapılacak er umumi seçimlerde Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), Türkiye’de faal çifte vatandaşlara, kasa başına gidip, rey kullanması çağrısında bulundu. HÖH Trakya temsilcisi Güner Korkulu, hedeflerinin 40 nazır çıkarıp, ortak yönetim ortaklığı olduğunu belirterek, “Türkiye’deki soydaşlardan görüş beklentimiz, 100 binin altında olmaması lazım; bunu hedefledik” dedi.

Bulgaristan, 2 Teşrinievvel Veriş haset erken umumi seçime gidiyor. Güzeşte sene 3 el seçme yapılan ve balans sağlanamayan Bulgaristan’daki seçimlerde, çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu HÖH, Türkiye’birlikte kıpırdak tekme vatandaşlardan destek bekliyor. Trakya’de HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı’nın mesajının meydan aldığı ve soydaşları sandık başına davet ettiği afişler asıldı. Afişlerde, ‘Geçmişine eş çık, geleceğine umutla bak’ yazısı yer aldı. HÖH Trakya temsilcisi Güner Ağır Sıklet, serencam seçimlerde Türkiye’de hayatiyetli soydaşların seçime rabıta gösterip, kendilerine bindi verdiğini, 124 sandıkta 93 bin rey kullanıldığını kaydetti. Alışveriş günü yapılacak seçimler üzere Türkiye’de 166 kasa kurulacağını belirten Ağırbaşlı, şöyle konuştu: “Bildiğiniz üzerine 1 yıl içerisinde şu an 4’üncü kez sandığa gidiyoruz. 2021 yılında 3 sefer sandığa gittik. Bulgaristan dahi bire bir parlamento kuruldu, üçüncü seçimden sonra 7 parti girdi, bire bir koalisyon kuruldu, 9 kamer ömrü oldu. Maatteessüf şu anda o parlamento istizah önergesiyle lav oldu. 2 Ekim’de er umumi yasama kurulu seçimlerine gidiyoruz. Baktığımızda bağımlı kim 1 yıl takviminde aşağılık Bulgaristan üzere 4 defa sandığa gidilmesi az buçuk manalı. Söylemek ki orada benzeri siyası kargaşa var. Akıbet seçimlerde Türe ve Özgürlükler Hareketi iyicene benzeri rey aldı ve 34 mebus ile parlamentoda bizi piyes etti. 7 parti girdi 3 sırayı aldı ve ilk kez Bulgaristan tarihinde oldu. Bu bizim üzere çok heybetli. en üst seçimlerde bizler Türkiye’da dinamik çifte vatandaşlar iyice tıpkısı katılımla güzelce benzeri bindi verdik.”

TÜRKİYE’DE SANDIK SAYISI ARTTI

Güzeşte yapılan seçimlerin arkası sıra Türkiye’birlikte kasa sayısının arttığını kaydeden Aheste, “Türkiye genelinde 93 bin görüş kullanıldı, 124 sandığımız vardı. Veriş günü yapılacak seçimlerde 166 sandığımız var. Bu şunu gösteriyor, bizler burada seçime hazırız. Buradan çığırmak istiyorum, bütün çifte vatandaşlarımıza; 2 Ekim’üstelik eksiksiz sandıklarımıza sahip çıkalım. Bulgaristan’dahi cıvıl cıvıl soydaşlarımıza burada dinç tekme vatandaşlarımızın hakkını savunan partimiz Doğruluk ve Özgürlükler Partisi’ne destek olalım. İnanıyorum kim daha domuzuna neticeyle Doğruluk ve Özgürlükler’in yine parlamento dahi en beş altı 40 milletvekiliyle katakulli olması amacıyla elimizden geleni yapacağımıza inanıyorum” diye niteleyerek konuştu. Bulgaristan’üstelik hamaset ve istikrarın, HÖH’ün etkili olmasıyla sağlanacağını nâkil Vahim, “Bu buyurmak ki daha çok Bulgaristan’üstelik hamaset ve istikrar sağlaması gerekiyor bunun bile Hak ve Özgürlükler ile olacağına inanıyorum. Bu üstelik şüphesiz olacak eğer 40 milletvekili yaparsak ortak yönetim ortağı olma ihtimali faziletli partimizin. Bağımlı kim şunda bizim Türkiye’deki soydaşlardan görüş beklentimiz, 100 binin altında olmaması lazım bunu hedefledik Türkiye Cumhuriyeti’nde ve tığ bunu yapacağımıza inanıyorum. Çalışmalarımız sürüyor, sivil sosyete örgütleriyle birlikte yaptığımız çalışmalarımız evire çevire gidiyor” dedi.

TRAKYA’DA SEÇİM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Bulgaristan’daki çalışmalarının yanında HÖH milletvekilleri ve partililer, Türkiye’birlikte gelerek propaganda çalışmalarında bulunuyor. HÖH Haskovo Milletvekili Sezgin Mehmet ve beraberindeki heyeti, Tekirdağ ve ilçelerinde soydaşların sandık başına gidip, HÖH’e destek olmalarını istedi. Mehmet, Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’i mülakat etti. Yüksel üstelik Bulgaristan’daki seçimlerde HÖH’e ellerinden gelen desteği vereceklerini söyledi. HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı da intihap çalışmalarını Bulgaristan’da sürdürüyor. Karadayı, Bulgaristan’ın 2 ayda bir yapılacak seçimlere değil cüret ve istikrara ihtiyacı olduğunu belirterek, ülkedeki durumun endişe donör olduğununun, krizleri kullanımda olmak amacıyla önce önceki siyasal krizin çözülmesi gerektiğinin altını çizdi.Share: