Bu su, ateşle buluşunca böyle yanıyor

Bu akarsu, ateşle buluşunca hakeza yanıyor

DÜZCE Düzce’nin Gölyaka ilçesinde mevcut artezyen su kuyusu, 23 Kasım’da meydana gelen depremin peşi sıra idrak etmek çakıldığında yanmaya başladı.

Gölyaka ilçesindeki Yeşilova köyünde 2013 yılında tarlanın su ihtiyacının karşılanması için vatandaşlar açılan artezyen kuyusu su kuyusu, 23 Kasım’da meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin arkası sıra kaynamaya ve köpüklenmeye başladı. İlginç görüntüyü fark eden vatandaşlar, idrak etmek çakınca suyun yandığını tayin etti. Suyun bozukluk yandığı ise daha bilinmiyor.

“Normal ayrımsız özdek değil, bize alışılagelen gelmiyor”

İlk el böyle bire bir görüngü ile karşılaştığını söyleyen Cemalettin Sivil, “105 metre derinden çıkan tıpkısı su sezmek çakıldığında yanıyor. Bu su 1999 depreminden sonraları çıkarıldı. Elan evvel buna mail bir yerde artezyen vardı fakat 1999 depreminden bilahare onun suyu bitti. Sonrasında bu bölgeye tetkik vuruldu ve bu su çıkmaya başladı” dedi.

23 Kasım’da meydana mevrut depremin peşi sıra suyun köpürmeye ve kaynamaya başladığını söyleyen Sivil, “Bu büyüklüğünde köpürmesi ve artması depremden bilahare oldu, henüz önceki bunlar yoktu. Normal benzeri madde değil, bize normal gelmiyor. Elan ilk bu çevrede birlikte hakeza ayrımsız nitelik görmedik” diyerek konuştu.

Share: