Bozkırdan Avrupa’ya karavide ihracatı

Bozkırdan Avrupa’ya karavide ihracatı

YOZGAT Yozgat’ta Çekerek Barajında avlanan şekerli akarsu ıstakozu yerine üstelik bildik karavide, birçok Avrupa ülkesine ihraç ediliyor.

İlçede haddinden fazla sayıda ailenin geçimini sağladığı kerevit avcılığı, metanetli ve uzun bire bir uğraştan bilahare Çekerek Barajından çıkarılıyor. Kerevit avı için, seçme akşam ezanı suya açılan teknelerden, baraja atılmış hususi ağlar sabahleyin erken saatlerde tekrar toplanıyor. Boylarına bakarak ayrılan kerevitler mikro içi ve yetersiz dışı pazarlarına sunulmak üzere satılıyor. Çekerek Barajında günce 350 kilograma kadar kerevit çıkarılırken kerevitlerin kilogramı 60 liradan satışa sunuluyor. Bozkır’ın ortasında Çekerek Barajında avlanan kerevitler, Avrupa’dahi vatandaşların sofralarını süslüyor.

İlçede 1 Orak Ayı’birlikte başlayan kerevit sezonu, son teşrin ayının ilk haftasına büyüklüğünde sürüyor.

“Günlük 350 kilograma büyüklüğünde kerevit avlıyoruz”

Kerevit sezonunun kasım ayına kadar süreceğini belirten Çekerek Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Dursun Aptal, “Balık sezonumuz bitmeme ediyor, bir yandan birlikte kerevit tutuyoruz. Orak Ayı ayının birinde karavide sezonuna başlamış oluyoruz, teşrinisani ayının birine büyüklüğünde kerevit sezonunu kapatıyoruz. Günce 350 kilograma kadar karavide alabiliyoruz. Kilogramı 60 lira balıkçı arkadaşlarımız çalışıyor. Memlekete tıpkısı getirisi var ve atıl arkadaşlarımıza gelişim verebiliyoruz günlüğü 300 liradan. Serbest çalıştırmaya koca bulamıyoruz. Kooperatifimize mukayyet 25 teknemiz var, 10 tanesi fakat çalışıyor. Çoğu teknemiz elemansızlıktan çalışamıyor.” dedi.

“Bir Nice Avrupa ülkesine ihraç ediliyor”

Kerevitlerin bir nice Avrupa ülkesine ihraç edildiğini tamlayan akarsu ürünleri işletmecisi Paşa Çalıştırıcı ise, “Çekerek Barajı’ndaki kereviti alıyorum, Isparta’ya fabrikalara işlemeye götürüyorum. Fabrikada işlendikten sonra birçok Avrupa ülkelerine etkin adına dağılıyor. Barajımızda çokça iyicene ürünler çıkıyor. İç Küçük Asya Bölgesinde en artağan baraj. Suyundan olsun, balığın kalitesine büyüklüğünde farklı barajlara göre çokça güzel.” şeklinde konuştu.

Share: