Bolu’daki “antika stadion” kazısında Osmanlı döneminden ısıdam kalıntısı bulundu

Bolu’da, Roma dönemine ilişkin “antik stadion”un turizme kazandırılması üzere başlatılan kazı çalışmalarında Osmanlı geçiş döneminden yunak kalıntısına rastlandı.

Valilikten yapılan açıklamaya bakarak, Ekin ve Turizm Bakanlığı Kütür ve Varlıkları Müzeler Umumi Müdürlüğü izniyle İl Hars ve Turizm Müdürlüğü ile Bolu Arkeoloji Müzesi Başkanlığı yoluyla planlı çalışmalar, 21 Temmuz’da başladı.

Çalışmalarda Bolu Müze Müdürlüğü uzmanları, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Malumat- Gökçe Yazın Fakültesi Kazı Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Davut Yiğitpaşa koordinesinde 8 lisans ve efdal lisans öğrencisi ile 2 iştirakçi kayran alıyor.

Güvenliğin sağlanması üzere telle çevrilen, ardından fino ve nebat temizliği yapılan hafriyat alanında, stadionun güneybatı ucunda balustrat (cağ) duvarının önüne abdestbozan bantlarla 4×4 metrelik plankareler açılarak, bu alanlarda çalışıldı.

Balustrat duvarının önünde blokaj basamaklarının bulunduğu, 93,20 metre boyunca uzanan blokaj ağız ağıza ortaya çıkarıldı. Antrparantez tamam stadionun arka bölümünde benzeri Osmanlı geçiş dönemi hamam kalıntısına rastlandı. Bu yapıda hafriyat çalışmaları bitmeme ediyor.

Kazı çalışmalarıyla 2008 yılında yapılan taharri kazılarında zayi olduğu belirtilen stadionun kitabelerinden 3 yazıt ile stadionun girişinde bulunduğu düşünülen Antinoos heykeline ulaşabilmesi öngörülüyor.

Antrparantez stadionun altında, günümüz stadyumlarındaki sportmen geçişleri kabilinden gladyatörlerin da geçerek stadiona girdiği galerilerin ve dehlizlerin olduğu değerlendiriliyor.

Kazı çalışmalarıyla kültürel mirasın korunması ve etken tanıtımının sağlanması amaçlanıyor.

Share: