Bolu’da EGEDES uygulaması yapılıyor

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, susturucu muayenesi yaptırmayan araçların trafik akışını aksatmadan tabiatıyla adına tespit edilebilmesi amacıyla geliştirilen Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) Projesi kapsamında, ” İstanbul’un Küçük Asya’ya açılan kapısı” konumunda olan Bolu’dahi uygulama gerçekleştiriliyor.

ASELSAN SAVUŞMAK yoluyla evcil, milli yazılım ve uygulayım bilimi kullanılarak geliştirilen Mobil Plaka Tanışıklık Sistemi (MPTS) cihazlarının yerleştirildiği EGEDES uzlaştırıcı, Anadolu Otoyolu’nun Bolu Dağı Tüneli, Yeniçağa, Dörtdivan ve Gerede kesimleri ile D-100 ve D-750 yağız yolunun Bolu iklim sınırı içinde mütezayit kısımlarında dönüşümlü denetleme yapıyor.

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerinin kontrolünde gerçekleştirilen denetimlerde, susturucu muayenesini yaptırmayan vesait lüzum park yeri gerekse tempo halindeyken plakalarından tespit ediliyor.

“Gelişen teknolojiyle denetimler henüz mıhlı, hızlı ve kusursuz yapılıyor”

Projeye ilgilendiren AA muhabirine bilgi veren Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Oğuzhan Kurt, gelişen teknolojiyle gerçekleştirilen denetimlerin daha mıhlı, çabuk ve kusursuz şekilde yapıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde rastgele alanda gelişen ve büyüyen Türkiye’nin teknolojik anlamda dahi çokça büyük atılımlar gösterdiğini anlatan Aldanmaz, “Teknolojiden birlikte faydalandığımız amacıyla verilerimiz elan sağlıklı, güvenli ve henüz kılgı çözümler getiriyor bize. Cümle, ASELSAN’ın geliştirdiği yazılım yoluyla genel ağ üzerinden sisteme tanımlanmış olan çevirgeç plakalarını sorguluyor. Araçla ilişik değme soy bilgiyi edinebiliyor. Bizimle ilişik olan kısımda üstelik susturucu ölçümünü yaptırıp yaptırmadığı bilgisini cihazımız anahtar altına alıyor. Susturucu tarh ölçümü yapılmamışsa bununla ilişik kanuncu yaptırım başlatılıyor.” diyerek konuştu.

Kara yolları güvenliği açısından önem yer eden EGEDES’i diyar genelindeki parçalanmamış yollarda kullanabildiklerini dile getiren Kurt, “Bolu, bilindiği gibi otoyol bağlantıları ile şişman şehirlerimize çok mümasil bir lokasyonda. Bu anlamda gidiş geliş geçişi ve yoğunluğu haddinden fazla çok. Bolu’nun genel namına trafiğinin bunaltıcı olduğu yerlerde, otobanda ve diğer ululuk yollarında ekiplerimiz egzozla ilgilendiren çalışmayı rutin adına gerçekleştirecek.” dedi.

Aldanmaz, amaçlarının vatandaşları haberdar etmek ve egzoz muayenesini yaptırmaya heveslendirmek olduğunu kaydetti.

Share: