Bina ruhsatı kayran çatı sayısı yüzdelik 22,5 azaldı 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine bakarak 2022’nin evvel 2 ayında belediyeler eliyle çatı ruhsatı verilen bina sayısı yüzdelik 22,5 ve ofis sayısı yüzde 27,9 azaldı. 

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) yıllık göz ihtiyacının 800 bin adede yaklaştığını açıklarken, TÜİK’mağara yılın birnci çeyreği için yayımladığı Bina İzin İstatistikleri’nde  yeni konutlar üzere yapılan ruhsat başvurularının düştüğünü ortaya koydu.

2021’in geçmiş çeyreği ile kıyaslandığında 2022’nin ev ve mart döneminde belediyeler eliyle yapı ruhsatı sunulan çatı sayısı yüzdelik 22,5, daire sayısı yüzdelik 27,9, yüzölçümü ise yüzdelik 21,8’e düştü. 

“YAPI KİMYASALLARI ÜRETİMİNDE YÜZDELIK 10 ARTIŞ YAŞANDIĞINI GÖRÜYORUZ” 

İnşaattaki bu tabloya rağmen yapı kimyasalları sektörünün büyümeye bitmeme ettiğini söyleyen Seramiksan Türkiye Eş Müdürü Mustafa Akbacı, “İMSAD marifetiyle yayımlanan Yapı Sektörü Raporu’nda, 2020’de yapı kimyasalları üretiminde tıpkı eski yıla bakarak yüzdelik 10 artma yaşandığını görüyoruz. Üretimin 6,15 milyon tona yükseldiği çatı kimyasalları sektörü, bu ivmeyi eskimemiş ev arzının düşüklüğünden aldı. Çünkü yıpranmamış konut satın alma ya bile isticar hayali kuranlar, çareyi tadilatta buldu” dedi. 

“EĞİTİMLERLE İŞ KALİTESİNİ ARTIRMALARINA BINDI VERİYORUZ” 

Tebeddülat yaptıracak karı sahiplerinin zaman içinde oluşabilecek yıpranma payını genişlik örgen irca etmek ve konforlu yaşam alanları oluşturmak için dayanıklı, sürdürülebilir malzemeler yeğleme ettiklerini nâkil Akbacı,“Eş sahipleri elan ergonomik mekanlar yaratmak amacıyla, yalnız cağ ve mutfakta değil, bütün yaşam alanlarında karoları değerlendirirken, bunları yollamak, yapı ve materyal beyninde tamamiyet kurabilmek eleştiri ayrımsız mebde haline geliyor. Burada orya ustalarının gerçek anlamda ustalıklarını konuşturması gerekiyor. Seramiksan yerine biz dahi düzenlediğimiz kılgılı eğitimlerle onların aksiyon kalitesini artırmalarına destek veriyoruz” ifadelerini kullandı.

50 SERAMİK USTASINA ÖZEL UYGULAMALI EĞİTİM

Ahşap, beton, doğal taş görünümlü karoların salon, yatak odası gibi mekanlarda trendleri yakalarken ayrımsız zamanda kuvvetli ve sağlıklı aynı hal sunduğunu belirten Akbacı  “Büyüyen tebeddülat pazarı, nitelikli ustalara ihtiyacı üstelik yanında getiriyor. Tığ bile çatı kimyasalları, orya ve vitrifiye ürünlerindeki uzmanlığımızı ustalarla paylaşabileceğimiz kılgısal eğitimler düzenliyoruz. Geçtiğimiz günlerde, seramik  alanındaki yetkinliklerini geliştirerek gelişim kalitesi ve rakiplik açısından meslektaşlarından tıpkı etap öne geçmek talip ustalar üzere İzmir’deki Ödemiş bayimiz Akla Yatkın Çatı hisse senedi birliğiyle yetişek semineri gerçekleştirdik. 50 ustanın katıldığı eğitime, orya ve bina kimyasalları ürünlerinin maharet detaylarından bahsederek başladık. Ardından uygulama öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi müstelzim konuları paylaştık” diye konuştu.

Yönetmelikte farklılık! Beyaz Zehir Cevaz sahiplerine üç aylık süre verilecek

 

24 şehirin yarısından fazlasına beyaz zehir ruhsatı verilmiş

 

Share: