Bilecik’te Sandıktaki Türküler adlı kitabın tanıtımı yapıldı

Bilecik Belediyesi katkılarıyla hazırlanan ‘Sandıktaki Türküler’ adlı kitabın tanıtımı yapıldı.

Bilecik ve ilçelerindeki kurtuluş mücadelesi yıllarından sözlerin, deyişlerin ve şiirlerin meydan aldığı ‘Sandıktaki Türküler’ adlı kitapta unutulan ajanda ve hikayeler yine gün yüzüne çıkarılmış oldu. Bilecik Müftüsü Mehmet Nuri Görgülü, Eğiroğlu Çavuş Mustafa, İzmirli Abidin Çavuş ve henüz bir nice kurtuluş savaşı kahramanlarından alay, deyiş ve şiir ve anıların düz aldığı kitaptaki türküler, katılımcılardan balaban gusto aldı. Harun Atapay ve Hasan Taşçı tarafından hazırlanan kitaptaki türkülerin, Eskişehir Türk Folk Müziği topluluğu tarafından seslendirildiği izlence sonunda Bilecik Şehremaneti Başkan V. Melek Cıda Subaşı, eserin oluşturulmasında katkısı olanlara teşekkür etti.

Bilecik’te gerçekleştirilebilecek proje ve yatırımlar için görüşmelerin olduğu buluşmada antrparantez Bilecik Belediyesi katkılarıyla hazırlanan Bilecik’te kullanılmamış ırlamak derlemeleri Sandıktaki Türküler isimli kitabın tanıtımı yapıldı. Bilecik ve ilçelerinde kurtuluş savaşı yıllarından günümüze üslup ve şiirlerin kayran aldığı kitaptaki türküler seslendirildi.

“Unutulan ve namevcut olan değerleri gine çağ yüzüne idrak etmek istiyoruz”

Programda hazırlanan im karşı mütekellim Başkan V. Subaşı, “Unutulan ve namevcut olan değerleri esasen dönüş yüzüne yakalamak istiyoruz” ifadelerini kullanarak, “İlimizde o yıllarda evler, hareket yerleri, hükümet konağı, okullar, camiler şehrimizde neşelilik gösteren kül ipek fabrikaları yakılarak namevcut edildi. Yakılıp yıkılan sadece yapılar değildi. Mektuplar, şiirler, türküler, hatırat ve hatıralarda yakılıp bulunmayan edilmeye çalışıldı. Fakat gerçekler gibi adamakıllı şeylerin birlikte asker ya da geç ortaya geçmek kadar güzel tıpkısı huyu vardır. İşte zaman burada bu adamakıllı türküleri adeta küllerin içerisinden devir yüzüne çıkaran Sandıktaki Türküler ünlü kitabımızın lansman toplantısı amacıyla üstelik buradayız. Değme biri alelacayip duygular barındıran bu türküler ağız ağıza bizim insanımıza bizim topraklarımıza ait. Bilecik ve yöresinden derlenen bu türküleri dinlediğimizde, okuduğumuzda geçmişle tıpkı köprü kuracak, dedelerimizin ninelerimizin aşklarına, hasretlerine, hüzünlerine ve sevinçlerine dokunacağız. Fehva yerindeyse karye köy adım adım gezerek bu türküleri derleyip bu adamakıllı eseri bizlere kazandıran Hasan Taşcı ve Harun Atapay’a haddinden fazla bulunmaz emekleri amacıyla teşekkürname ediyorum. Sözlerime Mustafa Kemal Atatürk’ün haddinden fazla sevdiğim aynı sözüyle son yöneltmek istiyorum; ‘Herhangi aynı şahsın, yaşadıkça mutlu ve mutlu olması üzere geçişsiz mevrut özdek, kendisi amacıyla değil, kendisinden sonra gelecekler için çalışmaktır. Hayatta cümle gusto ve devlet ancak gelecek nesillerin şerefi, varlığı, saadeti üzere çalışmakta bulunabilir” dedi. – BİLECİK

Share: