Bilecik’te Cömertlik Haftası’nda “şed kuşanma” canlandırıldı

Bilecik’te “Ahilik Haftası” kutlamaları kapsamında “şed kuşanma” töreni gerçekleştirildi.

Vali Eksiksizlik Kızılkaya, 35. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında Şeyh Edebali Türbesi yerleşkesinde planlı programda, Ahiliğin tarihteki önemine dikkat çekti.

Kızılkaya, 13. yüzyılda Kardeş Evran’nın öncülüğünde esnaf ve zanaatkarlar ortada muadele ve el birliği ruhunu tavlandırmak üzere kurulan Cömertlik teşkilatının bibi ticari faaliyetlerde kat sayı alınan tıpkı erdemlilik hareketi olduğunu söyledi.

Ahiliğin, kurucusu Kardeş Evran’ın ve sunu balaban temsilcilerinden olan Şeyh Edebali’nin öğretileriyle bugüne çırağ tutmaya devam ettiğini vurgulayan Kızılkaya, şöyle konuştu:

“Yüzyıllar önceki ortaya koyduğu fikirlerle Anadolu’dahi toplumsal yaşamın düzenlenmesinde büyük bir paya eş olan Cömertlik, bireylere aşıladığı cömertlik, hak yolu ve adaletle Türk toplumunun mayasını çalmıştır. Çığır kuruluşu olmasının yanında sağtöresel açıdan da önemli değerleri toplumsal denli üzerinde boş kafalı Ahi teşkilatları bire bir yandan esnaflığı düzenlerken sair yandan eğitimsel cerrahi müdahale de uygulamıştır. Ahiliğin temelinde iyilikseverlik ve iyilikseverlik kadar yavuz hasletler bulunmaktadır. Yekpare bu güzellikleri ortamında barındıran Ahiliği, tesmiye etmek ve idrak etmek Türk toplumu için oldukça önemlidir.”

“Şed kuşatma” töreniyle devam eden kutlamalarda “Yılın Cömertlik Ödülü” Erol Çakmak’a, “Yılın Kalfası “Ödülü” Gamze Kaya’ya, “Yılın Çırağı Ödülü” birlikte Ayşegül Karaca’ya verildi.

Halk oyunları ekibinin gösterisi ve Cömert pilavı izzetüikram edilmesiyle sona muazzez programa, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Uray Başbuğ Yardımcısı Ahmet Gürses, tebrik komitesi, kat müdürleri, siyasi parti ve dide temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Share: