Bilecik’te 34. Ulusal Zirai Mekanizasyon ve Erke Kongresi düzenlendi

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesince 34. Millî Tarımsal Mekanizasyon ve Erke Kongresi (TARMEK) gerçekleştirildi.

Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, Ekincilik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi’nde planlı kongredeki konuşmasında, tarımdaki teknolojik gelişime dikkati çekti.

Kızılkaya, buna koşut kendisine zirai üretimde rekolte artışının yaşandığını dile getirdi.

Rektör Prof. Dr. Şükrü Beydemir ise dünyadaki serencam yıllardaki değişimin, özge parçalanmamış neşelilik alanlarında olduğu kadar tarımsal uygulamalarda birlikte yeniliğe ve bilimselliğe olan ihtiyacı gösterdiğini söyledi.

Dünya nüfusunun kolaylıkla artmasıyla kaynakların yetersizliği sorununu getirdiğini, bunun birlikte toplumları değişik yöntemlere irsal ettiğini belirten Beydemir, şöyle konuştu:

“Tarım arazilerinin bereketli ve çalışkan kullanımı, akıllıcasına iz ve akıllıcasına aplikasyon kabil konular günbegün önem kazanmaktadır. Dünyanın andıran zamanda yaşadığı ve ülkemizin arabuluculuğu ile çözülen hububat krizi, toplumların zat kendilerine yeter ölçüde tarımsal istihsal yapmaları gerektiğini bizlere tıpkı misil elan göstermiştir. Bu tarımsal üretimi yaparken eser seçimi, toprakların eli nimetli kullanımı, enerji tasarrufu, pratikte mergup açacak ve gereçler gibi mukavim çok sebep dikkate alınmalıdır. Ülkemizde hele sonuç yıllarda yerel ve milli imkanlarla geliştirilen ekincilik makinaları ve teknolojileri gelecek için bizlere rüya vermektedir. Ekincilik ve Orman Bakanlığı yoluyla hayata geçirilen tarımsal politikalar ülkemizin tarım geleceğine yan verirken yapılan akademik icraat ise tarımsal modernizasyona öncülük etmektedir. Darülfünun namına bizler üstelik kavi çok alanda olduğu üzere zirai faaliyetlerde da bilimsel icraat yapmakta ve sonuçlarını konunun muhatapları ile paylaşmaktayız.”

Bilecik Şehremaneti Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı, Kütahya Belediye Reisi Bilici Işık, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arkadaş Çelik, TARMAKDER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Duygusal Ertekin, TARMAKBİR Umumi Sekreteri Selami İleri ile akademisyen ve tarımsal faaliyet örümcek firmaların katıldığı kongrede, Türkiye’üstelik tarımsal faaliyetlerin dünü, bugünü ve yarını ile ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

Share: