Bilecikli hareketli adam hazinesi çanak mesleğini 67 yıldır sürdürüyor

Bilecik’in Pazaryeri ilçesi Kınık köyünde zinde çömlekçilik ustası Sıhhatli Yaşar, mesleğini gelecek kuşaklara aktarmaya çalışıyor.

“Kıpırdak İnsan Hazinesi” ödüllü 81 yaşındaki Yaşar, AA muhabirine, mesleği merhum babası ve ağabeyinin, Şakir koca adına tanıdık ustadan öğrendiğini anlattı.

Kendisinin üstelik onlardan öğrenerek başladığı çömlekçilik ustalığını 67 yıldır sürdürdüğünü tamlayan Yaşar, “Bu atölye 1946 yılında babam tarafından mamul. O günden bugüne bu atölyede çömlekçiliği idame ettiriyorum.” dedi.

Yurt dışında Almanya’üstelik, Vietnam’üstelik üstelik mesleğiyle ilişkin icraat yaptığını bildiren Yaşar, geçen aile ayında Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’dan “Dinç İnsan Hazinesi” ödülünü aldıktan sonradan yüzlerce kişinin namına ulaştığını dile getirdi.

Bundan nazik mutluluk duyduğunu ifade eden Yaşar, şöyle konuştu:

“Sosyal medyada görenler beni arıyorlar ve beni nida ediyorlar. Bir Nice etkinlik ve organizasyonlara çağırma edildim, kurslar verdim. O kadar harikaydı ki ifadelerle anlatamam. Ödülü aldıktan bilahare kutlama telefonları aldım. Benim için kurum donör. 67 almanak birikimim var amma henüz öğrenemedim mesleğimi, halen öğrenmekteyim. Rastgele devir bire bir teceddüt çıkıyor. Sağlığım elverdiği müddetçe mesleğime bitmeme edeceğim. Bırakmaya niyetim bulunmayan. Bu yaşımda birlikte hele ödülden sonra ensiz içi ve dışından yapıt siparişi alıyorum. Hafta sonu karışma gece gündüz tezgahımın başında onları yetiştirmeye çalışıyorum.”

Share: