Bilecik ülkemizin ‘Cennet Hurması’ ihtiyacının yüzde 35’ini karşılıyor

Bilecik ülkemizin ‘Cennet Hurması’ ihtiyacının yüzde 35’ini karşılıyor

Üç köyün yüzdelik 70’nin antant kaynağı olan bin dekara ekibi hurmanın hasadı başladı

Köylüler üretimin artması amacıyla hurma kurutma tesisi, kantar ve kooperatifin kurulması istiyor

Bekri Köyü Muhtarı Hüseyin Demirbaş,

” Türkiye’nin yüzde 35-40 civarı hurmasını tığ karşılıyoruz”

“92 yıl geçmiş er arkadaşının armağan ettiği japon hurması fidanı Başköy’deki 70 haneyi demincek canlandırma ediyor”

“Bu yıl gayet adamakıllı, 5 liradan 8 liraya büyüklüğünde hurma satışı yapılmıştır”

BİLECİK – Türkiye’nin yüzdelik 30 ‘Cennet Hurması’ ihtiyacının karşılandığı Bilecik’te hasat başladı. Üç köyde bin dekarlık alanda yetişen hurmayı erkekler topluyor, kadınlar kasaları diziyor

Bilecik merkeze sınırlı, Bekri, Başköy ve Bekdemir köylerinde bin dekar alanda yetişen ‘Cennet Hurması’ hasadı başladı. Tahminî bire bir hafta sürecek olan hasat üzere gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine tümce seferber oldu. Bu köylerin yüzdelik 70’inin anlaşma kaynağı ola(ÖZEL)n hurma hasadında bu yıl yüzler gülerken, köylülerin üretimin artması için hurma kurutma tesisi, baskül ve kooperatifin kurulması istiyor.

“Bu yıl rekolte bin 200 titrem”

Içkici Köyü Muhtarı Hüseyin Demirbaş, hurma hasadının başladığı, çoğu ürünün dalında satıldığını anlatarak, “Güzeşte seneye gereğince bu yıl yüzde 10 çok diyebilirim. Ortalama bin 200 ton hurmamız daha çok. Başköy, Beydemir taraflarında bizden elan aşkın hurma çıkarıyor. Güzeşte seneye gereğince fiyatlarımız az buçuk daha arttı. O dahi illet arttı, hurmanın temas tarafından yararlanıyoruz. Cılız hurma yapıyoruz. Kabuğundan üstelik faydalanılıyor. Pekmezi yapılıyor. Hurma çeşitleri fazlalaşınca talepte çok oluyor. Sıkıntılı dışından de taleplerimiz var. Onları da yetiştirmeye çalışıyoruz. Sıska hurma hassaten. Bu yıl gayet fena hâlde. 5 liradan 8 liraya kadar hurma satışı yapılmıştır” dedi.

“Türkiye’nin yüzdelik 35-40 civarı hurmasını tığ karşılıyoruz”

Kocabaşı Demirbaş, Türkiye’nin yüzdelik 35-40 civarı hurmasını Içkici, Başköy ve Bekdemir köylerinin karşıladığı anlatarak, “91 yıl geçmiş er arkadaşının armağan ettiği japon hurması fidanı Başköy’e İsa dedenin ektiğini şimdi köyde 70 haneyi demincek canlandırma ediyor. Halen o hurma fidanından ürün almaktayız. Siper altında filhakika. Ondan sonraları o fidandan buralara kadar gelindi” dedi.

“Hurmalar bu sene evire çevire, verim berenarı ongun”

Hurma toplayıcısı Yaşar Rahat da 1998’den beri hurma topladığını anlatarak, “Burada 60 dikme var. Kısaca 7-8 titrem hurma menfaat. Hurmalar bu yıl pir, mahsul oldukça ongun. Amma hurma üstüne az buçuk eksiklerimiz var. Baskül, kurutma tesisi bunlarda yerine getirilirse halkımız az çok faydalanır. İstanbul, Adapazarı, Bursa, Eskişehir yoğunlukla buralara gönderiliyor. Alıcılar geliyor bizde yükleyip gönderiyoruz” dedi.

“Kooperatifleşme olayı olmadığı sürece burada mir zamanı cümle tıpkı sorumluluk yaşıyor”

Hurma üreticisi Mehmet Bozbağ ise, “Burada alelade bire bir üreticiyim. Demin bunu üretmekte yük şu, kooperatifleşme olayı olmadığı sürece burada satma zamanı hep bir takı yaşıyor. Baskül olayı dahi söz konusu. Olmayınca her seferinde yetiştirici ile mütemmim beyninde tıpkı takı yaşanıyor. Zira onların dediğine razı oluyoruz. Kooperatifleşme olursa bağımlı bunu büyüklerimiz daha ferah agâh buna bir önder geçişsiz. Ego neticede bura tıpkı şeş beniz metrekarelik bir saha. Buradan çıkacağı 2-3 ton hurma. Amma buradan 40- 50 ton hurma çıkaranlar var. Demin rastgele seferinde bu mevsimde bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Hani bütün tanıdığına, dostuna eş yapıyor. Amma kooperatifleşme olduğu antlaşma bu satışa konulur. Site ekonomisine üstelik faydası olur. Zira bunun kurutması daha çok. Bide bunun elma türlüsü var. Hani bunun çeşidi haddinden fazla. Bunu büyüklerimiz dile getirip tıpkı karara bağlarsa seviniriz. Çünkü hurmanın bir tane ihtiyacı akarsu. Zamanı geldiğinde göztaşı, bide budaması. Zahmeti namevcut. Kent ekonomisine beribenzer balaban faydası var. Kurutma tesisi Bayırköy’birlikte var. İnşallah neticede faaliyete mazbut biraz rahatlarız” dedi.

Share: