Bilecik semalarında F-16 uçakların ‘Kurtuluş Uçuşu’

Bilecik’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü törenlerinde F-16 uçakların ‘Halas Uçuşu’ nazik ayrımsız beğendi ile izlendi.

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenen merasim saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlandı. Peşi Sıra Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya ve Bilecik Belediye Başbuğ V. Ferişte Mızrak Subaşı’nın Atatürk anıtına çelenk sunumuyla devam etti. Arkası Sıra günün fehva ve önemine değinen ayrımsız enformasyon fail Subaşı, “Kurtuluş günleri tarihe düşen mefret bir tabaka, geleceğe yön veren makro tıpkısı ışıktır. Unutmamalı ve unutturmamalıyız. 1922 yılının Ilkgüz kocaoğlan, başta şehrimiz koyulmak üzere birçok şehrimizin kurtuluşuna şehadet etmiştir. 30 Ağustos 1922 yılında Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde elde ettiğimiz büyük zaferin ardından yayılmacı nehiy birlikleri batıya akilane püskürtülmeye başlanmıştır. Bilecikliler Milli Mücadelenin başından sonuna kadar istiklal mücadelesini tıpkı an olsun bırakmamıştır. Yenileceklerini anlayan yayılmacı işgalciler şehri ateşe vermiş, evleri, okulları, hükümet konağını, tamam ipek fabrikalarını, camileri, aksiyon yerlerini ve ahırları yakıp yıkmıştır. Adeta harabeye dönen şehrimiz, bağımsızlığın verdiği vahim ve çalışkan Bileciklilerin azmiyle haddinden fazla kısa aynı sürede yaralarını sarmış ve ayağa kalkmasını bilmiştir. Etkin ve vefakar Bilecik halkının faik gayretleriyle bugün Bilecik cesim bire bir endüstri ve üniversite şehri haline dönüşmüş, değme geçen ahit ülkemizin gücüne çetin katan bire bir kent haline gelmeye devam etmektedir. Hakeza ayrımsız mücadeleye ocak sahipliği yapan bu topraklara işlemek ise bizler amacıyla arz balaban değer ve gururdur. Nazirsiz şehrimiz Bilecik’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılını coşkuyla kutluyor, başta Celil Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk doğmak amacıyla bu vatan üzere canlarını kaybeden şehitlerimizi korku, minnettarlık ve şükranla anıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından şiirlerin okunması, halk oyunu gösteriyle bitmeme etti. Peşi Sıra Bilecik Valiliği bahçesinde İl Hars Turizm Müdürlüğü aracılığıyla açılan Bilecik 100. Sene Halas Foto Sergisi’nin açılışıyla buradaki programlar sonuç buldu.

Ardından şehitliğe geçen tören düzeni üyeleri martir mezarlarına karanfil bıraktı. Okunan duaların ardından Türk Gelgel Kuvvetleri cidal uçakları olan F-16 uçakların ‘Kurtuluş Uçuşu’ balaban aynı beğendi izlendi. – BİLECİKShare: